REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkanie dla młodych – warto czekać do 2014 r.?

Damian Skowron
Mieszkanie dla młodych od 2013 r. /Fot. Fotolia
Mieszkanie dla młodych od 2013 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2014 r. planowane jest uruchomienie nowego programu Mieszkanie dla młodych. Zastąpi on obecnie zakończony program Rodzina na swoim. Jakie będą zasady działania nowego programu?

Tylko do końca 2012 r. można było składać wnioski o udzielenie kredytu w ramach programu Rodzina na swoim. Warto poznać warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać kredyt z dofinansowaniem.

REKLAMA

Jak działa program Rodzina na swoim?

W ramach programu RNS małżeństwa, single oraz osoby samodzielnie wychowujące dziecko mogą otrzymać dofinansowanie na zakup swojego pierwszego mieszkania. Cena metra kwadratowego musi mieścić się w limicie publikowanym kwartalnie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest różny dla rynku pierwotnego oraz dla rynku wtórnego.

Limit dla Warszawy obecnie wynosi: 5 789 zł dla rynku pierwotnego, zaś 4 631 zł dla rynku wtórnego.

Przykładowo w Krakowie – 4 406 zł dla rynku pierwotnego oraz 3525 zł dla rynku wtórnego.

Mieszkanie zakupione przez małżeństwo nie może przekraczać powierzchni 75m², dofinansowaniem objęte jest zaś maksymalnie 50m². Singiel w ramach programu może zakupić mieszkanie do 50m². W tym wypadku dofinansowanie otrzyma tylko do 30m². Małżeństwo oraz osoba samotnie wychowująca dziecko, może również stać się posiadaczem domu jednorodzinnego. Jego powierzchnia nie może przekraczać 140 m², zaś dofinansowanie udzielane jest do 70m².

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wiek kredytobiorców

Istotnym czynnikiem jest również wiek kredytobiorcy. Wniosek należy złożyć najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kredytobiorca kończy 35 lat. Jeżeli wniosek składają małżonkowie, warunek ten dotyczy młodszego małżonka, a w przypadku jednakowego, liczy się wiek obojga małżonków. Kryterium wieku 35 lat nie stosuje się do osoby, która samotnie wychowuje dziecko.  

Dofinansowanie

REKLAMA

Kredytu preferencyjnego udziela się w walucie polskiej. Dopłata stanowi równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty, według stopy referencyjnej obowiązującej w dniu naliczenia dopłaty. Dopłaty stosuje się przez 8 lat.

Należy pamiętać, że przy zakupie mieszkania w programie RNS, kwota dofinansowania obejmuje tylko zakup mieszkania. W ramach tego kredytu nie jest możliwe zaciągnięcie wyższego kredytu niż wartość mieszkania a nadwyżkę przeznaczyć np. na wykończenie mieszkania. W większości inwestycji, gdzie można znaleźć mieszkanie w rodzinie na swoim, deweloperzy obligatoryjnie sprzedają miejsce garażowe do zakupionego mieszkania. Wówczas na zakup miejsca garażowego musimy mieć środki własne. Często deweloperzy rozkładają płatność za miejsce garażowe w dogodnych ratach, które można spłacać nawet przez kilkanaście miesięcy. Średni koszt zakupu miejsca postojowego w stolicy wynosi około 28-30 tys. zł brutto.  

Zobacz: Mieszkanie dla młodych zastąpi program Rodzina na swoim

Praktyka deweloperów

Niestety nie wszyscy deweloperzy reklamujący swoje mieszkania jako dostosowane do programu RNS – rzeczywiście takie mieszkania posiadają. Konstruują oferty tak, aby koszt metra kwadratowego mieścił się w limicie programu, jednocześnie zawyżając koszt miejsca postojowego. Zdarzają się przypadki, że deweloper wymaga zakupu miejsca postojowego w znacznie zawyżonej cenie np. 50 czy 60 tys. zł. Warto wówczas poważnie zastanowić się nad zakupem takiego mieszkania, ponieważ atrakcyjność jego zakupu bardzo często jest pozorna. 

Mieszkanie dla młodych zamiast Rodziny na swoim

Wszelkie informacje, jakie można uzyskać o nowym programie bazują na podstawie projektu przedstawionego przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – Sławomira Nowaka. Nie wiadomo więc w jakim kształcie program ten będzie obowiązywał ani kiedy dokładnie rozpocznie się jego funkcjonowanie.

Zasady programu Mieszkanie dla młodych

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Sławomira Nowaka start programu przewidziany jest na III kwartał 2013 roku a jeżeli tego terminu nie uda się dotrzymać, to od początku 2014 r.  

Dopłaty w programie Mieszkanie dla młodych

Mechanizm dopłat jest inny niż ten obecnie funkcjonujący w programie Rodzina na swoim. Kredytobiorcy otrzymują 10% wartości mieszkania liczonej jako jednorazowa dopłata do kredytu. Jeżeli rodzina będzie miała jedno dziecko lub dzieci, otrzyma dodatkowo 5% do wartości kredytu. Gdy w ciągu 5 lat urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina będzie mogła liczyć znów na 5% dofinansowania do wartości kredytu. Łącznie wsparcie dla rodzin może wynieść aż 20%. Cena 1 m2 powierzchni użytkowej nie będzie mogła przekroczyć wysokości średniej dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

W nowym programie MDM wiek kredytobiorcy nie zmienia się – wynosi tak jak w RNS– 35 lat.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Mieszkania tylko z rynku pierwotnego

Nabywcy będą mogli zakupić nieruchomość z rynku pierwotnego do 75m2 – zaś dofinansowanie będzie obejmowało 50m2. 

REKLAMA

Niestety nowy program nie obejmuje mieszkań z rynku wtórnego. Mimo tego, że już obecnie ciężko znaleźć nieruchomość na rynku wtórnym spełniającą kryteria programu RNS to brak możliwości zakupu mieszkania z rynku wtórnego będzie sporym ograniczeniem.

Warto wspomnieć, że w większości polskich miast. zarówno tych powiatowych, jak i mniejszych, nowych inwestycji mieszkaniowych jest zdecydowanie mniej niż w większych miastach. W mniejszych miastach nowe inwestycje nie powstają wcale. Nowy program nie obejmuje również dopłat do domów jednorodzinnych.

8 listopada 2012 roku Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych projekt założeń projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania w programie Mieszkanie dla młodych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA

  Czy choroba zawsze chroni przed rozwiązaniem umowy? Sprawdź, jakie są zasady. Czasami pracownik może czuć się bezpiecznie, ale nie zawsze.

  Istnieją przypadki, w których rozwiązanie umowy z nieobecnym, chorym pracownikiem jest dopuszczalne i zgodne z prawem. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, a pracodawca musi przestrzegać zasad.

  Dyrektywa Omnibus działa od ponad roku, a niektóre sklepy wciąż oszukują klientów

  Dyrektywa Omnibus funkcjonuje już od ponad roku, ale jak się okazuje zjawisko oszukiwania klientów nadal może obejmować nawet 10-15% e-handlu. Na szczęście Polacy są czujni, blisko 70% z nich sprawdza historyczne ceny przecenianych produktów w sieci.

  Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli - rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw, pod poz. 234, zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 19 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

  ZNP: Wyrównań podwyżek 30% i 33% nie można pomniejszać kosztem nauczycieli. Kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł

  Najmniej zarabiający nauczyciele otrzymają nie tylko wyrównanie do podwyżek 30% i 33% licząc od 1 stycznia 2024 r. Otrzymali już dodatki wyrównawcze do poziomu 4242 zł brutto (pensja minimalna) za styczeń i luty 2024 r. Nie wolno im zabierać równowartości tego dodatku z kwot wyrównania podwyżek 30% i 33%.  

  REKLAMA

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel o wprowadzenie tego zakazu

  Zakaz używania smartfonów w placówkach oświatowych od 1 września 2024 r.? Jest apel Instytutu Spraw Obywatelskich o wprowadzenie zakazu.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r.

  Od 500 do 1000 zł dopłaty do kukurydzy. Wnioski o pomoc do 29 lutego 2024 r. Biura Powiatowe ARiMR przyjmują wnioski od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

  REKLAMA