reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Mieszkanie dla młodych – warto czekać do 2014 r.?

Mieszkanie dla młodych – warto czekać do 2014 r.?

Od 2014 r. planowane jest uruchomienie nowego programu Mieszkanie dla młodych. Zastąpi on obecnie zakończony program Rodzina na swoim. Jakie będą zasady działania nowego programu?

Tylko do końca 2012 r. można było składać wnioski o udzielenie kredytu w ramach programu Rodzina na swoim. Warto poznać warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać kredyt z dofinansowaniem.

Jak działa program Rodzina na swoim?

W ramach programu RNS małżeństwa, single oraz osoby samodzielnie wychowujące dziecko mogą otrzymać dofinansowanie na zakup swojego pierwszego mieszkania. Cena metra kwadratowego musi mieścić się w limicie publikowanym kwartalnie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest różny dla rynku pierwotnego oraz dla rynku wtórnego.

Limit dla Warszawy obecnie wynosi: 5 789 zł dla rynku pierwotnego, zaś 4 631 zł dla rynku wtórnego.

Przykładowo w Krakowie – 4 406 zł dla rynku pierwotnego oraz 3525 zł dla rynku wtórnego.

Mieszkanie zakupione przez małżeństwo nie może przekraczać powierzchni 75m², dofinansowaniem objęte jest zaś maksymalnie 50m². Singiel w ramach programu może zakupić mieszkanie do 50m². W tym wypadku dofinansowanie otrzyma tylko do 30m². Małżeństwo oraz osoba samotnie wychowująca dziecko, może również stać się posiadaczem domu jednorodzinnego. Jego powierzchnia nie może przekraczać 140 m², zaś dofinansowanie udzielane jest do 70m².

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wiek kredytobiorców

Istotnym czynnikiem jest również wiek kredytobiorcy. Wniosek należy złożyć najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kredytobiorca kończy 35 lat. Jeżeli wniosek składają małżonkowie, warunek ten dotyczy młodszego małżonka, a w przypadku jednakowego, liczy się wiek obojga małżonków. Kryterium wieku 35 lat nie stosuje się do osoby, która samotnie wychowuje dziecko.  

Dofinansowanie

Kredytu preferencyjnego udziela się w walucie polskiej. Dopłata stanowi równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych od podstawy naliczenia dopłaty, według stopy referencyjnej obowiązującej w dniu naliczenia dopłaty. Dopłaty stosuje się przez 8 lat.

Należy pamiętać, że przy zakupie mieszkania w programie RNS, kwota dofinansowania obejmuje tylko zakup mieszkania. W ramach tego kredytu nie jest możliwe zaciągnięcie wyższego kredytu niż wartość mieszkania a nadwyżkę przeznaczyć np. na wykończenie mieszkania. W większości inwestycji, gdzie można znaleźć mieszkanie w rodzinie na swoim, deweloperzy obligatoryjnie sprzedają miejsce garażowe do zakupionego mieszkania. Wówczas na zakup miejsca garażowego musimy mieć środki własne. Często deweloperzy rozkładają płatność za miejsce garażowe w dogodnych ratach, które można spłacać nawet przez kilkanaście miesięcy. Średni koszt zakupu miejsca postojowego w stolicy wynosi około 28-30 tys. zł brutto.  

Zobacz: Mieszkanie dla młodych zastąpi program Rodzina na swoim

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama