Średni uszczerbek na zdrowiu - art. 157 kk

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak
Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.
rozwiń więcej
Średni uszczerbek na zdrowiu - art. 157 kk/ fot. Fotolia
Niniejszy artykuł poświęcony jest przestępstwu z art. 157 kk. Jest to spowodowanie średniego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Z tego artykułu dowiesz się, jak odróżnić średni uszczerbek na zdrowiu od ciężkiego lub lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Zaprezentowana zostanie również sytuacja prawna sprawcy przestępstwa z art.157 kk, popełnionego zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie.

O odpowiedzialności karnej za średni uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego traktuje art. 157 § 1 kk. Zgodnie z art. 157 § 1 kk, „kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Z przedstawionego przepisu wynika, że jako uszczerbek na zdrowiu ustawodawca uznaje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia.

Naruszenie czynności narządu ciała wynika z uszkodzenia ciała, czyli z przerwania ciągłości tkanek ciała ludzkiego w postaci obrażeń zewnętrznych lub wewnętrznych.

Naruszeniem czynności ciała może być więc np. złamanie kości. Natomiast rozstrojem zdrowia są zaburzenia funkcji organizmu (zmiany chorobowe) o charakterze fizjologicznym, które mogą, lecz nie muszą wynikać z zadanego urazu. Zmianami chorobowymi, które nie zostały wywołane urazem może być np. zarażenie żółtaczką czy zatrucie (Marek A., Prawo karne, Warszawa 2001, s. 449.).

Średni uszczerbek a inne rodzaje uszczerbku na zdrowiu

Określony w art. 157 kk średni uszczerbek na zdrowiu to taki, który jest inny niż określony w art. 156 kk. Art. 156 kk określa, kiedy mamy do czynienia z ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 i polega na:

  • pozbawieniu człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia;
  • spowodowaniu innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.

Wszystkie pozostałe przypadki, niewymienione w art. 156 kk, należy traktować jako lekki lub średni uszczerbek na zdrowiu, w zależności od czasu jego trwania. W art. 157 § 2 kk opisany został lekki uszczerbek na zdrowiu. Z lekkim uszczerbkiem na zdrowiu mamy do czynienia wówczas, gdy naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia pokrzywdzonego (o którym mowa w art. 157 § 1 kk) trwało nie dłużej niż 7 dni. Za uszczerbek na zdrowiu, wspomniany w art. 157 § 2 kk grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2.

Ściganie lekkiego uszczerbku na zdrowiu odbywa się wyłącznie z oskarżenia prywatnego (to oznacza, że akt oskarżenia może wnieść tylko i wyłącznie sam pokrzywdzony, a jeżeli jest on małoletni lub ubezwłasnowolniony - jego przedstawiciel ustawowy). W pozostałych przypadkach ściganie następuje z oskarżenia publicznego, chyba że średni uszczerbek na zdrowiu został spowodowany nieumyślnie, a pokrzywdzonym jest osoba najbliższa (Gardocki L., Prawo karne. 14 wydanie zmienione, Warszawa 2008, s. 238.). Lekkiego uszczerbku na zdrowiu nie należy mylić z naruszeniem nietykalności cielesnej.

Naruszenie nietykalności cielesnej

Naruszenie nietykalności cielesnej, zgodnie z art. 217 kk, polega na uderzeniu człowieka lub naruszeniu w inny sposób jego nietykalności cielesnej. Innym sposobem oddziaływania na ciało ofiary może być np. jej oplucie, szarpanie za włosy czy oblanie nieczystościami. Naruszenie nietykalności cielesnej nie powoduje uszczerbku na zdrowiu. Na ciele pokrzywdzonego mogą pozostać w tym przypadku jedynie niewielkie ślady, takie jak sińce czy zadrapania. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności. Jest to przestępstwo przeciwko czci i nietykalności jednostki (Marek A., op. cit. s. 536.).

Odpowiedzialność za nieumyślne spowodowanie uszczerbku

Uszczerbek na zdrowiu można spowodować również nieumyślnie. Nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca nieumyślnie spowodował lekki lub średni uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego, to podlega on karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2017 r. poz. 2204 z późn. zm.)

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...