Czy w Polsce można wprowadzić stan wojenny?

Wprowadzenie stanu wojennego związane jest z zaistnieniem zewnętrznego zagrożenia państwa.
Stan wojenny jest jednym ze stanów nadzwyczajnych, jakie mogą być wprowadzone w razie zagrożenia.

Wprowadzenie stanu wojennego związane jest z zaistnieniem zewnętrznego zagrożenia państwa. Do wprowadzenia stanu wojennego może dojść w przypadku:

  • zewnętrznego zagrożenia pastwa,
  • zbrojnej napaści na terytorium Polski,
  • gdy z umowy międzynarodowej wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przeciwko agresji.

Wprowadzenie stanu wojennego

Stan wojenny wprowadza się na podstawie rozporządzenia wydawanego przez Prezydenta. Z wnioskiem o wprowadzenie stanu wojennego występuje Rada Ministrów. Rozporządzenie nabiera mocy prawnej po podaniu go do publicznej wiadomości. W ciągu 48 godzin od podpisania Prezydent Przekazuje rozporządzenie Sejmowi, który może je uchylić bezwzględną większością głosów.

Zobacz również: Konstytucja RP

Stan wojenny może zostać wprowadzony na całym terytorium Polski lub na części kraju.

W czasie stanu wojennego organy władzy państwowej działają w dotychczasowych strukturach. Wykonują swoją władzę w zakresie swoich kompetencji. Natomiast Prezydent, który jest przedstawicielem władzy wykonawczej uzyskuje kompetencje w zakresie władzy ustawodawczej. Prezydent może wydawać rozporządzenia z mocą ustawy.

Prezydent w trakcie stanu wojennego w razie bezpośredniego i zewnętrznego zagrożenia państwa zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie Sił Zbrojnych do obrony Polski. Czyni to na wniosek Rady Ministrów. Natomiast na wniosek Prezesa Rady Ministrów Prezydent może mianować Dowódcę Sił Zbrojnych.

Rada Ministrów zarządza przejście na wojenne zasady działania organów władzy publicznej. W czasie trwania stanu wojennego wojewodom są podporządkowane wszystkie jednostki organizacyjne administracji rządowej i samorządowej na obszarze danego województwa.

Pomimo wprowadzenia stanu wojennego nie mogą być ograniczone określone prawa i wolności człowieka i obywatela. Do praw i wolności, które nie mogą zostać ograniczone zaliczamy prawa dotyczące:

  • godności człowieka,
  • obywatelstwa,
  • ochrony życia,
  • humanitarnego taktowania,
  • ponoszenia odpowiedzialności karnej,
  • dostępu do sądu,
  • dóbr osobistych,
  • sumienia i religii,
  • rodziny i dziecka.

W czasie trwania stanu wojennego mogą natomiast zostać ograniczone następujące prawa i wolności konstytucyjne:

  • prawo do strajków,
  • wolność słowa,
  • wolność zgromadzeń,
  • prawo do zrzeszania się,
  • tajemnica korespondencji,
  • dostęp do informacji publicznej,

Zobacz również: Stan wojenny z 1981 r.

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...