Czy w Polsce można wprowadzić stan wojenny?

Wprowadzenie stanu wojennego związane jest z zaistnieniem zewnętrznego zagrożenia państwa.
Stan wojenny jest jednym ze stanów nadzwyczajnych, jakie mogą być wprowadzone w razie zagrożenia.

Wprowadzenie stanu wojennego związane jest z zaistnieniem zewnętrznego zagrożenia państwa. Do wprowadzenia stanu wojennego może dojść w przypadku:

  • zewnętrznego zagrożenia pastwa,
  • zbrojnej napaści na terytorium Polski,
  • gdy z umowy międzynarodowej wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przeciwko agresji.

Wprowadzenie stanu wojennego

Stan wojenny wprowadza się na podstawie rozporządzenia wydawanego przez Prezydenta. Z wnioskiem o wprowadzenie stanu wojennego występuje Rada Ministrów. Rozporządzenie nabiera mocy prawnej po podaniu go do publicznej wiadomości. W ciągu 48 godzin od podpisania Prezydent Przekazuje rozporządzenie Sejmowi, który może je uchylić bezwzględną większością głosów.

Zobacz również: Konstytucja RP

Stan wojenny może zostać wprowadzony na całym terytorium Polski lub na części kraju.

W czasie stanu wojennego organy władzy państwowej działają w dotychczasowych strukturach. Wykonują swoją władzę w zakresie swoich kompetencji. Natomiast Prezydent, który jest przedstawicielem władzy wykonawczej uzyskuje kompetencje w zakresie władzy ustawodawczej. Prezydent może wydawać rozporządzenia z mocą ustawy.

Prezydent w trakcie stanu wojennego w razie bezpośredniego i zewnętrznego zagrożenia państwa zarządza powszechną lub częściową mobilizację i użycie Sił Zbrojnych do obrony Polski. Czyni to na wniosek Rady Ministrów. Natomiast na wniosek Prezesa Rady Ministrów Prezydent może mianować Dowódcę Sił Zbrojnych.

Rada Ministrów zarządza przejście na wojenne zasady działania organów władzy publicznej. W czasie trwania stanu wojennego wojewodom są podporządkowane wszystkie jednostki organizacyjne administracji rządowej i samorządowej na obszarze danego województwa.

Pomimo wprowadzenia stanu wojennego nie mogą być ograniczone określone prawa i wolności człowieka i obywatela. Do praw i wolności, które nie mogą zostać ograniczone zaliczamy prawa dotyczące:

  • godności człowieka,
  • obywatelstwa,
  • ochrony życia,
  • humanitarnego taktowania,
  • ponoszenia odpowiedzialności karnej,
  • dostępu do sądu,
  • dóbr osobistych,
  • sumienia i religii,
  • rodziny i dziecka.

W czasie trwania stanu wojennego mogą natomiast zostać ograniczone następujące prawa i wolności konstytucyjne:

  • prawo do strajków,
  • wolność słowa,
  • wolność zgromadzeń,
  • prawo do zrzeszania się,
  • tajemnica korespondencji,
  • dostęp do informacji publicznej,

Zobacz również: Stan wojenny z 1981 r.

Prawo
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów
07 maja 2024

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek
07 maja 2024

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

pokaż więcej
Proszę czekać...