Będzie drastyczne ograniczenie dostępu do informacji publicznej?

Rząd chce ograniczyć dostęp obywateli do informacji publicznej /Fot. Fotolia
Platforma Obywatelska wraz z koalicyjnym PSL na ostatniej prostej przed wyborami wprowadziła zmiany, które zdecydowanie utrudnią dostęp do informacji publicznej.

Na ostatnim przed wyborami posiedzeniu Sejmu posłowie głosowali nad ostatnimi projektami ustaw, które zostały uchwalone w tej kadencji. Najwięcej kontrowersji wzbudziły zmiany, jakie przeprowadziła koalicja rządowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej.  

O co dokładnie chodzi? W zmianach, które uchwaliła koalicja zawarto postanowienia, które w znaczący sposób ograniczą dostęp obywateli do informacji publicznych. Poprawki ograniczające dostęp do informacji zostały przeprowadzone w ostatniej chwili jako poprawka Senatu.

I tak wedle proponowanego art. 5 ust. 1a ustawy o dostępie prawo do informacji publicznej miałoby podlegać ograniczeniom ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa. Prawo do informacji ulegałoby ograniczeniu w sytuacji w której „osłabiałoby zdolność negocjacyjną” Skarbu Państwa w procesie „gospodarowania jego mieniem” oraz zdolność negocjacyjną RP w procesie zawierania umów międzynarodowych. Takiemu samemu ograniczeniu podlegać mają sytuacje, w których prawo do informacji „utrudniałoby w sposób istotny ochronę interesów majątkowych” RP lub Skarbu Państwa.

Co interesujące, takie podobne rozwiązanie było zawarte już w projekcie rządowym. Zostało on w toku prac sejmowych wycofane z uwagi na protesty opozycji oraz organizacji pozarządowych, które podkreślały, iż takie rozwiązania drastycznie ograniczą dostęp do informacji publicznej. Pomimo kompromisu w Sejmie w ostatniej chwili Platforma za pomocą poprawki senatora Marka Rockiego powróciła do pierwotnej wersji.

Zobacz serwis: Konstytucja RP

Czym jest informacja publiczna?

Dostęp do informacji publicznej to jedno z najważniejszych uprawnień obywateli w państwie demokratycznym. Chodzi o każdą informację o działalności urzędów.  Dzięki takiemu dostępowi każdy obywatel ma prawo dowiedzieć o zamierzeniach organów administracji publicznej, o projektowaniu aktów normatywnych oraz o realizacji programów publicznych, w tym o gospodarowaniu publicznym mieniem.

Zasady na jakich udzielana jest informacja o działaniach organów administracji publicznej zawarte są w ustawie o dostępie do informacji publicznej. To na podstawie przepisów tej ustawy organizacje pozarządowe mają prawo domagać się od Prezydenta ujawnienia opinii i ekspertyz którymi kierował się przy podpisywaniu ustawy reformującej system OFE.

 Skąd kontrowersja?

Największą kontrowersję budzi zakres nowego ograniczenia. A raczej jego brak. Do i tak już ograniczonej informacji publicznej rządowa koalicja chce dodać ograniczenie, którego podstawą będzie „ważny interes gospodarczy państwa”.

Co jest takim ważnym interesem gospodarczym państwa? O tym zadecydują urzędnicy. Tym samym to oni będą decydować do jakich informacji obywatel będzie miał dostęp, a do jakich nie. Oczywiście o prawo do informacji można walczyć w sądzie, ale że to długotrwała procedura można przekonać się już teraz na przykładzie organizacji pozarządowych, które do tej pory nie otrzymały ekspertyz i opinii stanowiących podstawę akceptacji przez Prezydenta Komorowskiego reformy systemu emerytalnego.

Zobacz serwis: Emerytury

Teraz wszystko w rękach Prezydenta, który ustawę może podpisać, zawetować lub ewentualnie skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Prawo
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

pokaż więcej
Proszę czekać...