Wspólne konto bankowe małżonków w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
rozwiń więcej
Bank./ Fot. Fotolia
W Niemczech wyróżniamy dwa rodzaje wspólnego konta małżonków. Czym się różnią?

Na początku parę uwag o wspólnym koncie bankowym.

Rozróżnia się dwa rodzaje wspólnego konta.

Oder-Konto

Pierwszym rodzajem jest tzw. „Oder-Konto”. Przy tym koncie każdy z jego właścicieli może rozporządzać jego środkami włącznie z limitem debetowym (tzw. Überziehungskredit).

Jeżeli Oder-Konto ma być obciążone kredytem, to potrzebna jest pisemna zgoda wszystkich jego właścicieli. 

Bank może wypłacać – bez żadnych dalszych formalności – pieniądze każdemu właścicielowi konta. Każdy z właścicieli ma uprawnienie do osobistego rozporządzania jego środkami (tzw. Einzelverfügungsberechtigung).

§ 430 BGB* (niemiecki Kodeks cywilny przewiduje, że środki na koncie (rachunku bankowym) należą zasadniczo w równych częściach do jego właścicieli, chyba że coś innego zostało ustalone. To uprawnienie może być prze drugiego właściciela odwołane. Odwołanie dotyczy tylko przyszłości i nie ma mocy wstecznej. Po odwołaniu kontem dysponować mogą jego właściciele tylko wspólnie. Wypowiedzenie Oder-Konto może nastąpić też tylko za zgodą wszystkich jego właścicieli.

W przypadku zgonu jednego z właścicieli konta, pozostały albo pozostali jego właściciele, w dalszym ciągu rozporządzać jego środkami, a także – bez zgody spadkobierców -  zlikwidować konto albo przepisać je na własne nazwisko.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Spadkobiercy mogą jednak odwołać uprawnienia pozostałych właścicieli, co powoduje, że dalsze rozporządzanie środkami konta może nastąpić tylko wspólnie przez właściciela i spadkobiercę.

Und-Konto

Drugim rodzajem konta jest tzw. „Und-Konto”, Jego właściciele mogą rozporządzać środkami konta tylko wspólnie. Tego rodzaju konta zakładane są dla zrzeszeń czy spółek z o.o. Rozporządzać środkami rachunku mogą wtedy np. prezes stowarzyszenia i skarbnik albo prezes spółki z o.o. i prokurent.

Małżeństwa posiadają często  tzw. „Oder-Konto”. Prowadzi to do komplikacji przy rozłące małżonków (Trennung).  Domniemanie zawarte w powyżej cytowanym § 430 BGB , że środki na rachunku bankowym należą w równych częściach do małżonków nie ma już tutaj zastosowania. Samowolne „ wyprzątnięcie” konta przez jednego z małżonków prowadzi do powstania roszczeń wyrównawczych drugiego małżonka.

Potwierdził to niedawno Wyższy Sąd Krajowy (Oberlandesgericht Frankfurt, Az.: 5 UF 51/12).  Sąd ten stwierdził, że podział środków na rachunku bankowym po rozłące nie następuje już na zasadzie „każdemu połowa”.  Uzasadnienie jest nieco skomplikowane. Sąd uznał, że podział środków ma nastąpić analogicznie do § 270 niemieckiej ordynacji podatkowej (Abgabenordnung). Chodzi tutaj o zasady fikcyjnego osobnego rozliczania podatkowego małżonków.

Przypominamy, że wierzyciel tylko jednego z małżonków może na podstawie odpowiedniego tytułu, jak wyrok czy nakaz zapłaty, zająć  wszystkie środki na wspólnym koncie małżonków.

Uniknąć można tego przez założenie konta dla tylko jednego małżonka, który potem daje pełnomocnictwo drugiemu małżonkowi do rozporządzania środkami. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane.

Zobacz również: Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

*§ 430 BGB brzmi: Wierzyciele solidarni są między sobą uprawnieni do równych części, jeżeli nie ustanowiono inaczej.

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

pokaż więcej
Proszę czekać...