| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadki zagraniczne > Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

Niemieckie prawo spadkowe , inaczej niż w Polsce (art. 942 KC), przewiduje też możliwość sporządzenia wspólnego testamentu (gemeinschaftliches Testament), ale tylko przez małżonków. Dotyczy to również zalegalizowanych związków partnerskich.

Testament wspólny małżonków

Wspólny testament może być sporządzony w ten sposób, że jeden z małżonków napisze go w całości pismem ręcznym i obydwoje go podpiszą. Małżonek, który tylko podpisuje sporządzony testament powinien podać datę i miejsce złożenia podpisu.

Wspólny testament może być też sporządzony w formie aktu notarialnego. Najczęściej sporządzane są wspólne testamenty w formie tzw. berlińskiego testamentu (Berliner Testament). W tym testamencie małżonkowie powołują się wzajemnie do całości ich spadku. Oznacza to, że wdowa albo wdowiec dziedziczą cały spadek i tym samym dzieci i rodzice spadkodawcy są wydziedziczone. Małżonkowie powołują też na wypadek śmierci wdowca albo wdowy dalszych spadkobierców, z reguły ich dzieci. Żeby uniknąć konfrontacji wdowy albo wdowca z roszczeniami dzieci o zachowek,  berlińskie testamenty zawierają zastrzeżenie, że ten zstępny (dziecko), który domaga się od wdowca albo wdowy wypłaty zachowku, otrzyma po śmierci ostatniego rodzica tylko zachowek i nie będzie jego spadkobiercą. Podobnie jak umowa o spadek, wspólny testament może zawierać rozporządzenia na wypadek śmierci obydwu małżonków, które pozostają we wzajemnym stosunku zależności (tzw.Wechselbezüglichkeit). Z takim stosunkiem wzajemnej zależności mamy do czynienia, jeżeli rozporządzenie  jednego z małżonków nie byłoby dokonane bez rozporządzenia drugiego małżonka. Dotyczy to m in. powołania do spadku i zapisu testamentowego ( §§ 2147 i nast. BGB  Vermächtnis ). Ten wzajemny stosunek zależności powoduje, że odwołanie jednego rozporządzenia powoduje nieważność drugiego.

Zobacz również serwis: Spadki

Wspólny testament - w przeciwieństwie do umowy o spadek – może być za życia obydwojga małżonków - przez każdego z nich odwołany i to niezależnie od tego, czy to prawo do odwołania zostało zastrzeżone w testamencie.

Prawo do odwołania wspólnego testamentu jest zatem niezrzekalne. Umowa o spadek może być natomiast odwołana, jeżeli jest to w niej zastrzeżone albo możliwość odwołania przewidziana jest w ustawie.

Po śmierci jednego z małżonków wspólnego testamentu rozporządzenia wzajemnie zależne nie mogą być zmienione. Dotyczy to też umowy o spadek. Dopóki wspólny testament nie został odwołany, żaden z małżonków nie może sporządzić nowego własnego testamentu, który stałby w sprzeczności do wspólnego.

Zobacz również: Spadek w Niemczech - kto ma prawo do zachowku?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »