UE: Rozpad strefy euro nieunikniony?

Euro, Unia Europejska, strefa euro./ Fot. Fotolia
Europa przygotowuje się na wypadek rozpadu strefy euro po ogłoszeniu bankructwa Grecji. Przygotowania do rozpadu strefy euro rozpoczęły także europejskie kraje spoza niej, a nawet spoza Unii Europejskiej.

Bruksela zbiera pieniądze na zasypanie ognia paniki po spodziewanym bankructwie Grecji. Przygotowania do rozpadu strefy euro rozpoczęły także europejskie kraje spoza niej, a nawet spoza Unii Europejskiej.

Europa przygotowuje się na wypadek rozpadu strefy euro po ogłoszeniu bankructwa Grecji. – Obywatele oczekują, że będziemy gotowi na wszelką ewentualność – przyznał minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, zastrzegając, że Berlin nadal zakłada pozostanie Grecji w unii walutowej. Tydzień temu komisarz ds. handlu Karel de Gucht ujawnił, że przygotowania na wypadek rozpadu strefy euro rozpoczęła Komisja Europejska, zaś w zeszłym tygodniu na szczycie UE przywódcy ustalili, że każdy kraj rozpocznie opracowywanie własnych narodowych planów.

Najpilniejszym zadaniem jest ratyfikacja przez Bundes-tag umowy o stałym Europejskim Mechanizmie Stabilizacji (ESM), który ma teoretycznie działać od lipca i dysponować kwotą 500 mld euro. To dwa razy więcej niż obecny, tymczasowy fundusz stabilizacyjny (EFSM).

Bruksela podjęła też poufne rozmowy z MFW w sprawie wsparcia na wypadek rozpadu strefy euro. Fundusz sygnalizuje możliwość uruchomienia 450 mld dolarów. Dodatkowe środki są potrzebne w razie paniki na rynkach gdyby niewypłacalność groziła słabszym krajom.

Zobacz również: Euro 2012: Zawieranie umów w walucie Euro

Daniel Gros, dyrektor brukselskiego Centrum Europejskich Studiów Politycznych (CEPS), mówi nam, że unijne rządy rozważają prócz zwiększenia kapitału ESM zmiany jego statutu. Chodzi o wprowadzenie możliwości bezpośredniego udzielania pożyczek bankom, a nie tylko rządom. Bruksela obawia się, że wyjście Grecji spowoduje paniczne wycofywanie oszczędności z banków słabszych krajów, takich jak Hiszpania i Włochy, więc trzeba będzie pilnie wesprzeć je funduszami. Ale zmianę statutu ESM trudno przeprowadzić w krótkim czasie.

Osobnym problemem są zobowiązania Grecji wobec rządów strefy euro, podjęte zarówno poprzez EBC, jak i bezpośrednio w formie pożyczek w ramach dwóch planów ratunkowych. Łącznie są one warte 290 mld euro i zapewne nigdy by nie zostały spłacone.

Pełny tekst: Europa szykuje się na rozpad strefy euro. Trzeba ratować Niemcy, Francję i Włochy

Polecamy nasz serwis: Kursy walut

Prawo
Zabronią nam budowy domów na własnej działce? Wszystko przez zmianę przepisów
18 maja 2025

Czy to możliwe, że tysiące działek stracą charakter budowlany? Boją się tego ich właściciele. Skąd te obawy? Chodzi o decyzje o warunkach zabudowy, które tylko do końca tego roku będą wydawane bezterminowo. Od stycznia 2026 roku okres ich ważności wyniesie pięć lat. Ta zmiana przepisów powoduje, że na samorządy spadła lawina wniosków o tak zwane wuzetki.

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV [Transmisja na żywo]
18 maja 2025

W niedzielę 18 maja nastąpi uroczysta inauguracja pontyfikatu Leona XIV. O godz. 10:00 w Bazylice Świętego Piotra i na Placu przed nią Papież Leon XIV oficjalnie rozpocznie swoją posługę jako następca Świętego Piotra, i pasterz Kościoła katolickiego. Na Papieża zostaną nałożone m.in. paliusz i Pierścień Rybaka.

Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży
16 maja 2025

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wybory na Prezydenta RP [RELACJA NA ŻYWO]
18 maja 2025

Dziś w godzinach 7:00-20:00 odbędzie się głosowanie na Prezydenta RP.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien
16 maja 2025

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!
17 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?
16 maja 2025

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]
16 maja 2025

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja
16 maja 2025

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?
16 maja 2025

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

pokaż więcej
Proszę czekać...