| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > ME 2012: zawieranie umów w walucie Euro

ME 2012: zawieranie umów w walucie Euro

Euro 2012 poza emocjami piłkarskimi przyniesie ze sobą możliwość zarobku na przebywających u nas zagranicznych kibicach. Turniej o mistrzostwo Europy zgromadzi wielu kibiców przede wszystkim z Europy, często posługujących się walutą Euro. Jak zawierać umowy w europejskiej walucie?

Zasada walutowości

Prawo polskie, a dokładnie Kodeks cywilny dopuszcza możliwość zawierania transakcji w walucie innej niż polski złoty. Możliwość taka jest jeszcze dosyć nowym rozwiązaniem, gdyż nowelizacja prawa z nią związana weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku. Zgodnie ze znowelizowaną klauzulą walutową, istnieje możliwość spełnienia w Polsce zobowiązania w walucie obcej. Wcześniej istniała konieczność wyrażania zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski w walucie polskiej.

Oznaczenie przedmiotu zobowiązania w sumie pieniędzy wyrażonej np. w euro, może zostać spełnione przez dłużnika w walucie polskiej, chyba że umowa albo inna czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej. Innymi słowy, jeżeli treść umowy określa cenę, jaką ma zapłacić kibic, to może on uregulować ją zarówno w walucie wspólnotowej, jak i w polskiej.

Jeżeli dłużnik nie spełnia świadczenia, to wierzyciel może zażądać spełnienia tego świadczenia w walucie polskiej. W takiej sytuacji dokonuje się tego według kursu średniego złotówki – ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana.

Zobacz: Jak zabezpieczyć wykonanie zawieranej umowy?

Przyspieszenie transakcji – płacenie w euro

Zawieranie umów w walucie Euro jak i w innych zagranicznych dewizach przyśpiesza zawieranie transakcji. Już od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej możliwe jest dokonywanie w kraju między rezydentami rozliczeń w euro i innych walutach wymienialnych, o ile jedną ze stron jest konsument. Płacenie w euro zależy tak naprawdę od dobrej woli sprzedawcy i kupującego. Wiele sklepów szczególnie przy zachodniej granicy, nastawionych na klientów zagranicznych już od dawna umożliwia klientom płacenie w euro.

Klauzula walutowa w umowach

Przy umowach zawieranych z cudzoziemcami, dotyczących sprzedaży, czy krótkotrwałego wynajmu nieruchomości, rzadko stosuje się klauzule walutowe. Są one jednak przydatne przy zobowiązaniach dotyczących kontraktów eksportowych, w których wartość płatności wyrażona jest w walucie kraju importującego i zmienia się w zależności od kursu waluty tego kontrahenta. Klauzula ta jest ochroną przed wahaniami kursów walut i określa miernik wartości świadczenia pieniężnego, na jaki zawarta jest umowa.

Zobacz serwis: Postanowienia ogólne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »