Rosjanie uciekają. Ilu mogło przedostać się do UE?

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
rosjanie uciekają / Shutterstock
Mobilizacja wojskowa w Rosji sprawiła, że potencjalni żołnierze zaczęli planować ucieczkę. Wielu zmieniło państwo zamieszkania bez żadnego trybu. Dane o ruchu międzynarodowym pokazują że kilkadziesiąt tysięcy Rosjan mogło kupić bilet w jedną stronę do UE.

Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, podaje statystyki obrazujące skalę zjawiska.

Ilu Rosjan przybyło do UE od początku wojny?

1 303 000 Rosjan przyjechało z Rosji do UE od początku wojny, wyjechało 1 273 000. Rachunek nie zgadza się o 30 tys.

Różnicę można dostrzec również w danych tygodniowych z okresu 19 – 25 wrzesień. W tym okresie przyjechało do UE, w zaokrągleniu, 66 tys. Rosjan. Wyjechało z UE 48 tys. Rachunek z „tygodnia mobilizacyjnego” nie zgadza się o niemal 20 tys. Osobną kwestią jest liczba nielegalnych przekroczeń granicy, której nie znamy.

Ucieczka Rosjan do UE spowoduje komplikacje

Niektórzy uciekinierzy mogą się czuć jak polityczni uchodźcy, którzy spodziewają się zrozumienia w kraju docelowym. Przyziemne okoliczności są jednak nieubłagalne – prawdopodobnie nie będą w UE mile widziani. Frontex podaje, że większość z nich posiada wizę lub zezwolenie na pobyt. Wszystko skomplikuję się, gdy ważność takiego dokumentu wygaśnie.

Kolejny potencjalny dylemat – Frontex zwraca uwagę, że wśród uciekinierów są osoby z okupowanych ukraińskich terytoriów, które przedostały się do UE poprzez terytorium Rosji. Co w przypadku, gdy rosyjski paszport jest jedynym dokumentem? Władze rosyjskie od dawna stosują praktykę rozdawania paszportów w celu legitymizacji aneksji. Władze różnych krajów UE mogą potencjalnie mieć trudności z odróżnieniem rosyjskiego obywatela w wieku poborowym od Ukraińca z terenów okupowanych.

Czy UE zdecyduje jako całość?

Uznanie możliwości mobilizacji w Rosji za podstawę do azylu politycznego w UE oznaczałoby zaproszenie kilkudziesięciu milionów. Sprawa jest delikatna, gdyż prawa człowieka przysługują wszystkim jednak trudno się spodziewać w Brukseli gościnnego entuzjazmu.

Państwa UE decydują indywidualnie. Najbardziej niechętne są państwa wschodniej flanki UE jednak poszczególne kraje mogą decydować indywidualnie. Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser tuż po rosyjskiej mobilizacji uznała, że „kto odważnie sprzeciwia się Putinowi i tym samym naraża się na wielkie niebezpieczeństwo, może ubiegać się o azyl polityczny w Niemczech.”

Całkowicie odmienne stanowisko wyraził minister spraw zagranicznych Czech: „ci, którzy uciekają z kraju, bo nie chcą wypełnić nałożonego obowiązku przez ich własne państwo, nie kwalifikują się do otrzymania wizy humanitarnej.” Jednocześnie premier tego samego kraju zapowiedział standardowe stosowanie procedury azylowej rozpatrywanej indywidualnie.

Czy można odesłać uciekiniera z Rosji wprost do kolonii karnej?

Rosyjskie prawo przewiduje karę 10 lat pozbawienia wolności za uchylanie się od służby wojskowej. Odmówienie komuś azylu politycznego może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż standardowe odesłanie uchodźcy do kraju pochodzenia. Dylematów etycznych zapewne powstanie znacznie więcej. Osiągnięcie wspólnego stanowiska na szczeblu unijnym nie wydaje się łatwym zadaniem. Zagadnienie dotyczy całej UE, a poszczególne państwa decydują indywidualnie.

źródło: Frontex

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...