Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobilizacja wojskowa - co warto wiedzieć?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
mobilizacja wojskowa
mobilizacja wojskowa
ShutterStock
Niedawna decyzja o mobilizacji na terenie strategicznego wroga musiała spowodować powstanie pytań w kwestii organizacji tego samego procesu w Polsce. Kto realnie mógłby być powołany do polskiej armii?
rozwiń >

Kiedy może być mobilizacja?

Najważniejszą podstawą prawną dotyczącą możliwości mobilizacji jest art. 136 Konstytucji RP. Zgodnie z tym przepisem powszechna mobilizacja może być zarządzona przez prezydenta na wniosek premiera w przypadku bezpośredniego, zewnętrznego niebezpieczeństwa dla państwa.

Pojęcie „bezpośrednie, zewnętrzne niebezpieczeństwo” nie jest zerojedynkowe. Można jednak zaryzykować tezę, że w obecnych warunkach geopolitycznych taki stan wystąpiłby, gdyby wojska rosyjskie dokonały agresji na terytorium Polski. Wydaje się, że do mobilizacji w nad Wisłą jest obecnie daleko. Od strony formalnej – stan wojny nie jest jednak warunkiem koniecznym mobilizacji.

Co to jest mobilizacja wojskowa?

Zgodnie z art. 533 Ustawy o obronie ojczyzny, powołanie do służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny następuje za pomocą kart powołania lub w drodze podania informacji o powołaniu do publicznej wiadomości.

Mobilizacja jest stanem, w którym obywatele mogą przejść pod rozkazy wojskowe przy użyciu określonego, relatywnie szybkiego trybu.

Kogo biorą do wojska w czasie wojny?

W czasie mobilizacji szerokie grono może otrzymać kartę mobilizacyjną. Należy jednak zwrócić uwagę, kto realnie ma największe szanse, aby zostać żołnierzem. Zgodnie z art. 531 ust. 1 Ustawy o obronie ojczyzny, w pierwszej kolejności powoływani są żołnierze rezerwy.

Jaki wiek do wojska w razie wojny?

Przydział w razie mobilizacji nie dotyczy osób które nie ukończyły osiemnastego roku życia lub ukończyły sześćdziesiąty rok życia.

Obowiązek świadczeń w razie mobilizacji

Art. 637 Ustawy o obronie ojczyzny stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi świadczeń osobistych mogą być w każdym czasie w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny powołane do wykonania różnego rodzaju prac doraźnych na rzecz Sił Zbrojnych lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na potrzeby obrony państwa. Czas wykonywania świadczeń osobistych nie może przekraczać jednorazowo 7 dni.

Czy można zmobilizować kobiety do wojska?

Kobiety nie podlegają powołaniu do wojska  w razie mobilizacji jednak ustawa przewiduje wyjątek dla kobiet o określonych kwalifikacjach zawodowych (przede wszystkim medycznych).

Do kwalifikacji wojskowej (z potencjalną możliwością powołania do wojska w razie mobilizacji) są zobowiązane kobiety będące absolwentkami lub studentkami ostatniego roku na kierunkach:

 • analityka medyczna,
 • farmacja,
 • lekarski,
 • lekarsko-dentystyczny,
 • pielęgniarstwo,
 • psychologia,
 • ratownictwo medyczne,
 • weterynaria.

Regulacja w kwestii powoływania kobiet do wojska ze względu na zawód dotyczy również szkół innych niż wyższe.

Kto nie podlega mobilizacji?

Przede wszystkim, nie można zmobilizować do wojska osób niezdolnych do służby wojskowej z powodów zdrowotnych. Jednocześnie przepisy wymieniają określone grupy wyłączone z powołania w razie mobilizacji ze względu na stanowiska. Wyłączenia dotyczą m.in. grup takich jak:

 • posłowie, senatorowie, radni
 • służby mundurowe inne niż wojsko

Reklama
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(35)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marcin
  2022-09-28 07:29:38
  Bedzie wojna. Zginie bardzo wielu ludzi. Polaku zastanow sie, czy chcesz umierac za polityke PiSu i Kaczynskiego...
  24
  pokażodpowiedzi (4)
 • ass
  2022-09-29 15:18:55
  Niech zmobilizują swoje dzieci posłowie, senatorowie. Ja nie mam zamiaru bronić tego kraju.
  5
 • W razie „W”
  2022-09-27 21:03:18
  Ciekawe ilu młodych chłopaków wróci z zagranicy do Kaczystanu :-0)))
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • kolasha
  2022-09-28 20:22:32
  ????? a co ma hipotetyczna mobilizacja w Polsce do mobilizacji w Rosji??? Coś wam się w mózgu odkleiło??? Panie Paweł?? Największym zagrożeniem i to wewnętrznym jest rząd!!! i posłowie pisu!!!
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • xxxx
  2022-09-29 15:44:43
  Przecież mamy armię zawodową, mamy rozreklamowany WOT i inne formacje. Mobilizacja może być tylko na wypadek wojny.
  2
 • J24
  2022-09-27 22:29:13
  A w razie czego to beda brali wszystkich,jak idzie.
  5
 • KaczkaJaraczka
  2022-09-29 20:32:40
  Prezes tysiąclecia się szykuje do stanu wojennego w przypadku przegranych wyborów, a jakże. Putler mu pewnie chętnie w tym pomoże.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kamil
  2022-09-28 10:35:08
  I przede wszystkim powinni zamknąć granice od pierwszego dnia by nie pouciekali Ci wszyscy, którzy tak ochoczo głosowali na tych czy innych, którzy tam lub indziej szkodzili naszemu państwu. Polska to nasze wspólne dobro, może wspólny zewnętrzny wróg pozwoli nam wreszcie przejrzeć na oczy i zjednoczyć się na przekór populistom-politykom. Braterstwo broni, stanięcie w obrony tych, którzy sami się nie obronią (kobiety, dzieci, chorzy, starzy) to być może ostatnia nadzieja dla naszego Narodu. I moim zdaniem przepadek mienia w przypadku dezercji powinien się znaleźć jako poprawka do Ustawy CITO.
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • eicl
  2022-09-27 17:58:10
  Coraz czesciej niemieckie media produkuja reportaze o polskich szkolach, np. jednej w Lodzi, gdzie uczy sie strzelania. Wyczuwa sie podtekst jakby zazdrosci.
  27
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gucio
  2022-09-28 11:33:21
  Żołnierze zawodowi będący w rezerwie w jakim wieku już nie są powoływani?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Co wiesz o PUE ZUS?
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/30
Co oznacza skrót PUE ZUS?
Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
UFG: w poniedziałki i czwartki najczęściej dochodzi do szkód komunikacyjnych
Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, iż najwięcej szkód odnotowano w maju, zaś dniem tygodnia, w którym najczęściej dochodziło do szkód, okazał się poniedziałek.
Usługi e-zdrowia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
Jak korzystać z usług e-zdrowia? Co daje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i aplikacja mojeIKP? Jak pomóc bliskiej osobie?
Jak postępować z żywymi rybami przeznaczonymi do sprzedaży?
Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia w postępowaniu z żywymi rybami przeznaczonymi do sprzedaży detalicznej.
Fundusz Kompensacyjny - działanie, zmiany w 2023 r.
Rzecznik Praw Pacjenta przyznał dotąd 3,6 mln zł świadczeń pieniężnych z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Co zmieni się w 2023 r.?
Kontrowersje wokół prowokacji policyjnych
Prowokacje policyjne. Kwestia policyjnego podżegania od dawna jest przedmiotem żywych kontrowersji. Głównym dylematem jest śledztwo policyjne, które zgodnie z prawem wymaga użycia tajnych agentów, informatorów lub innych tajnych praktyk i zasadniczo nie jest prowadzone w sposób pasywny. Rodzaj wpływu wywieranego w ten sposób na jednostkę kumuluje się w popełnieniu przestępstwa, które w przeciwnym razie mogłoby nie dojść do skutku.
Kryterium dochodowe w pomocy społecznej w 2023 r.
Ile wynosi kryterium dochodowym w pomocy społecznej? Czy na 2023 rok przypada weryfikacja tej kwoty? Jak często waloryzuje się próg dochodowy?
Zmiany w ustawie o zatorach płatniczych wchodzą w życie od 8 grudnia 2022
Nowe regulacje mają przyspieszyć prowadzenie postępowań, a w konsekwencji doprowadzić do efektywniejszego i szybszego eliminowania zatorów płatniczych. Co uległo zmianie?
Bank wpisał dane do tzw. rejestru niesolidnych dłużników i naruszył dobra osobiste
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Rzecznika Finansowego w sprawie oddalonego powództwa klienta dotyczącego naruszenia jego dóbr osobistych poprzez bezpodstawne wpisanie danych osobowych kredytobiorcy w Centralnej Bazie Danych – Bankowego Rejestru tzw. rejestru niesolidnych dłużników i doprowadzenie tym samym do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na jego temat
Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku? [Opinia]
Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, ale nie można wykluczyć, że sytuacja makroekonomiczna wymusi w przyszłym roku dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej - oceniają ekonomiści w komentarzach do środowego posiedzenia RPP. Niektórzy eksperci sądzą jednak, że kolejnym krokiem RPP w II poł. 2023 r. będą obniżki stóp.
Jak rozpoznać fałszywą reklamę w Google?
KNF ostrzega przed fałszywymi reklamami w Google. Jak rozpoznać fałszywą od właściwej?
"Wolontariat w szkole zgodnie z prawem" - poradnik [Do pobrania]
Poradnik jest skierowany do kadr oświatowych, opiekunów szkolnych kół wolontariatu, koordynatorów wolontariatu, wolontariuszy oraz ich rodziców. Zawiera najważniejsze informacje dotyczące organizacji wolontariatu w szkole. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.
Co pacjencji cenią najbardziej u lekarzy, a co lekarze u pacjentów? [BADANIE]
Pacjenci w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia najbardziej cenią jasną i zrozumiałą komunikację, dla lekarzy najważniejsza jest staranność i dokładność wykonywanych zadań – wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.
RPP: Stopy procentowe w grudniu 2022 na niezmienionym poziomie
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w środę 7 grudnia 2022 nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc.
Osoby budujące dom bez ochrony przed podwyżkami cen prądu - interwencja RPO
Osoby fizyczne budujące dom jednorodzinnych skarżą się na nieobjęcie ich wsparciem przed podwyżkami cen energii. Dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Kamilla Dołowska prosi o stanowisko dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Pawła Pikusa
Coraz więcej osób korzysta z aplikacji mZUS
Przez aplikację mZUS złożonych zostało ponad 1,5 tys. wniosków na ok. 2,1 tys. dzieci, w tym: 628 wniosków "Dobry start" oraz 878 wniosków "500+".
Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023 roku - będzie podwyżka
Od dnia 1 stycznia 2023 roku świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy, czyli tzw. dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy, zostanie podwyższone. Ile wyniesie i komu będzie przysługiwało?
Czy Naczelny Sąd Administracyjny może kontrolować działalność orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego?
Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta, są sędziami w rozumieniu konstytucji - oświadczyła 6 grudnia 2022 r. prezes TK Julia Przyłębska.
Polacy chcą funduszy z KPO ca cenę ustępstw [SONDAŻ]
57 proc. Polaków chce środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz ustępstw wobec UE - wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Co trzeci ankietowany chce konfrontacji z Komisją Europejską.
Polska gotowa na kolejną falę uchodźców [WYWIAD]
- Spodziewamy się, że trzeba będzie udzielić obywatelom Ukrainy doraźnego schronienia, w przypadku np. przerwania dostaw prądu, dużych mrozów itp. Większość Ukraińców chce jednak pozostać u siebie w kraju - uważa Agnieszka Ścigaj, minister, członek Rady Ministrów.
Oszustwo "na wypadek drogowy" - poszkodowana seniorka
Stołeczni kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn, którzy oszukali starszą kobietę "na wypadek drogowy". Podczas zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli 24 tys. zł, 180 dolarów, 200 euro, 2,5 tys. koron szwedzkich, dwie obrączki i łańcuszek.
Ekspert PIE: nie spodziewamy się radykalnego wzrostu bezrobocia w 2023 r.
Nie spodziewamy się radykalnego wzrostu bezrobocia w 2023 roku - powiedział PAP wiceszef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski. Jego zdaniem możliwe jest nasilenie się spadku wzrostu wynagrodzeń.
Blackout
Blackout to zjawisko całkowitego braku energii elektrycznej. Może być spowodowany awarią, brakami w dostawach energii lub przesileniem sieci.
Ochrona ofiar przemocy domowej - zalecenia Prokuratora Generalnego
Nowe przepisy porządkują i ujednolicają dotychczasowe zasady postępowania, uwzględniając normy prawa krajowego i międzynarodowego. Prokurator Agnieszka Welenc podkreśliła, że odnoszą się one nie tylko do postępowania karnego, ale także administracyjnego, cywilnego czy udzielania pomocy.
Zaległości alimentacyjne w 2022 wzrosły do 13,4 mld zł
Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec listopada br. zaległe zobowiązania z tytułu alimentów wzrosły o ponad 40 proc. w stosunku do roku ubiegłego i sięgają niemal 13,4 mld zł - to najwyższa kwota od początku gromadzenia tych danych.
Pomoc finansowa na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” - wnioski do 30 grudnia 2022
Pomoc finansowa na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” skierowana jest do nowych grup producentów rolnych, czyli tych uznanych od 1 grudnia 2021 r. na podstawie przepisów z 2000 roku. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych i prowadzić działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa