Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia zbrodnia. Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
Adam Bodnar przywracanie praworządności zbrodnia / Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia zbrodnia. Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat] / ShutterStock

Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia zbrodnia.

Współpraca nowego rządu RP z Radą Europy

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, odbyło się dziś (4.03.2024) spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Tematem rozmowy był różne aspekty bieżącej oraz przyszłej współpracy nowego rządu RP z Radą Europy oraz budowanie mechanizmów przywracających praworządność w Polsce. Rozmawiano także o rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przywrócenia Praworządności i Porządku Konstytucyjnego

Jak podkreślił szef resortu sprawiedliwości praworządność jest jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej, Rady Europy i zrzeszonych w UE Państw. Dlatego też zarówno rząd, jak i Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza i planuje zmiany (legislacyjne i poza legislacyjne), które mają w naszym kraju przywrócić dbałość o prawa i wolności obywatelskie.
Wśród działań, które już zostały podjęte jest m.in. powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przywrócenia Praworządności i Porządku Konstytucyjnego, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej, projekt ustawy o zmianie ustawy o KRS i projekt, który zakłada rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Action Plan w sprawie przywracania praworządności

Podczas lutowego posiedzenia ogólnego Rady Unii Europejskiej Minister Adam Bodnar zaprezentował Plan Działania (tzw. Action Plan) ws. przywracania praworządności, na który składają się planowane fundamentalne zmiany legislacyjne. Główne punkty planowanej reformy dotyczą rozwiązania problemów z Krajową Radą Sądownictwa, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i stworzenie instytucjonalnego systemu wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, nie tylko w kwestiach ustrojowych, ale także w sprawach dotyczących ochrony praw człowieka – skarg osób ze środowisk LGBT+, uchodźców czy kryzysu na granicy polsko- białoruskiej.
Elementem przywracania ładu prawnego jest także zaprezentowany dziś przez Ministra Bodnara pakiet rozwiązań legislacyjnych uzdrawiających Trybunał Konstytucyjny. Wprowadzone w życie pozwolą odtworzyć system kontroli prawa w zgodzie z polską Konstytucją i co równie ważne, przywrócą poczucie bezpieczeństwa prawnego obywatelom.

Rozszerzenia pojęcia zbrodnia

Minister Sprawiedliwości i Zastępca Sekretarza Generalnego Rady Europy rozmawiali również o agresji Rosji na Ukrainę. Polska, jak przypomniał minister Bodnar, od początku wojny wspiera Ukrainę na wielu płaszczyznach. Szef resortu od dawna podkreśla konieczność powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. zbrodni agresji, której ofiarą padł naród ukraiński.
Polska zabiegała także o rozszerzenia pojęcia zbrodnia, tak by w tej definicji zawierały się nie tylko zbrodnie wojenne, ale też zbrodnie przeciwko ludzkości i inne zbrodnie okrucieństwa dokonywane przez rosyjskiego agresora na narodzie i państwie ukraińskim. Jednym z najważniejszych osiągnięć jest powołanie pod egidą Rady Europy Rejestru Szkód na rzecz Ukrainy, którego zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie informacji o szkodach wyrządzonych przez agresję Federacji Rosyjskiej. 

Działania polskich prokuratorów

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Polscy prokuratorzy zaangażowani są w działania międzynarodowego zespołu śledczego do spraw zbrodni wojennych (JIT) i współpracują z prokuratorami z Eurojust i Ukrainy, wykorzystując swoją wiedzę w zakresie metod kryminalistycznych stosowanych w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych. Polska zaangażowana jest także w prace ICPA (Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie). Organizacja ta została powołana w lipcu u.br. przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Pod jej egidą współpracują niezależni prokuratorzy z różnych krajów – wymieniają się dowodami i ustalają wspólną strategię.
Ministerstwo Sprawiedliwości i polskie organy ścigania podjęły także działania mające na celu zapobieżenie bezkarności sprawców tych przestępstw i ich dokumentowanie. Polska prokuratura wszczęła postępowanie karne dotyczące wojny napastniczej skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy. Minister Bodnar po raz kolejny potwierdził determinację Rządu Polskiego w procesie wspierania walczącej Ukrainy, zarówno w stosunkach bilateralnych jak i na forum międzynarodowym.

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...