Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
noc w namiocie / Shutterstock

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Czy można nocować w lesie?

Nocowanie w lesie to fantastyczna przygoda i często niepowtarzalna okazja do zobaczenia rozgwieżdżonego nieba. Spokój, odgłosy lasu, brak szumu ulicy, świeże powietrze i ciemność. Dla jednych brzmi jak coś mało interesującego, inni zacierają ręce, czekając na okazję do spędzenia nocy na łonie natury. Czy zatem w każdym lesie można nocować? Można, ale nie w każdym. Już spieszymy z wyjaśnieniem. 

W Polsce w ramach projektu Lasów Państwowych" Zanocuj w lesie" wyznaczonych jest około 600 000 ha powierzchni, na których można bez żadnych przeszkód zorganizować nocleg pod chmurką. 

Mapa lasów, w których można nocować

Przed decyzją o noclegu pod gołym niebem warto sprawdzić, czy w okolicy, w której planowana jest taka przygoda jest wyznaczone miejsce na legalne biwakowanie. Dokładne mapy z nadleśnictwami biorącymi udział w programie znajdują się na stronie lasów państwowych w Banku Danych o Lasach (BDL). 

Jak to zrobić? W menu na dole strony wybrać przycisk Mapy BDL i następnie Mapa zagospodarowania turystycznego. Aby sprawdzić, gdzie znajdują się tereny programu „Zanocuj w lesie” należy odhaczyć warstwy Infrastruktura turystyczna i Ścieżki dydaktyczne. W lesie często jest problem z zasięgiem, dlatego, aby uniknąć ewentualnych problemów ze znalezieniem miejsca warto pobrać mobilną aplikację mBDL, która działa również offline.

Czy majówka to nie jest za wcześnie na nocleg w lesie? Czy jest jakaś data graniczna, od której można nocować w lesie? Np. pierwszy dzień lata? Na szczęście nie. Ogranicza nas tylko tolerancja dla niskich temperatur, w lesie bowiem można nocować przez cały rok. Czasem pewne obszary mogą mieć czasowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu zagrożenia pożarowego lub innej ważnej przyczyny. Wszystkie informacje o dostępności danego obszaru powinny się znajdować na stronie BDL. 

Nocowanie w lesie - przydatne informacje 

Czy trzeba zgłaszać pobyt w lesie z zamiarem nocowania? Nie trzeba, chyba, że:

  • grupa nocujących liczy więcej niż dziewięć osób
  • pobyt jest dłuższy niż dwie noce

Taki pobyt wymaga zgody nadleśnictwa. Aby ją uzyskać trzeba wysłać mailowo formularz zgłoszenia (dostępny na stronie nadleśnictwa) nie później niż na 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Po potwierdzeniu przez nadleśnictwo, można legalnie nocować. 

Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak "miejsca wyznaczone do biwakowania". Na obszarach programu nie ma również takich udogodnień jak ławki, wiaty, czy kosze na śmieci (trzeba je zabrać ze sobą). Nie ma również znaków prowadzących na obszar do biwakowania, są to dzikie tereny leśne i aby na nie trafić, należy posłużyć się mapą. 

Ważne

Do lasu samochodem można wjechać tylko tam, gdzie pozwalają na to znaki drogowe. 

Nie można biwakować w samochodzie czy kamperze na obszarach wyznaczonych do nocowania na dziko. Najlepszy będzie tarp, hamak lub namiot. Ognisko można rozpalać w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego (ale nie można zbierać leśnego drzewa czy chrustu). 

W sytuacji chęci zabrania kuchenki turystycznej i przyrządzenia sobie na niej posiłku również należy sprawdzić w nadleśnictwie, czy jest to dozwolone. Jedzenie powinno być oczywiście szczelnie zabezpieczone, w przeciwnym razie może zwabić dzikie zwierzęta. 

Bezpieczeństwo w lesie 

Rozpoczęcie biwakowania należy rozpocząć od zorientowania się, gdzie znajduje się jakiś charakterystyczny punkt lub najbliższy słupek oddziałowy i zanotować jego numery. 

Ważne

Ogólnoeuropejski numer alarmowy to 112.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Prawo
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

pokaż więcej
Proszę czekać...