REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 zł mandatu za ognisko w lesie? Nie zawsze. Sprawdź, jak legalnie rozpalić ognisko.

ogniska w lesie ognisko rozpalenie rozpalić czy można palić gdzie legalnie przepisy mandat zakaz
Mandat za ognisko w lesie? Gdzie można legalnie rozpalić ognisko w lesie?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mandat za ognisko w lesie może wynieść 500 zł, a w niektórych przypadkach nawet 1000 zł. Kiedy zapłacimy więcej za nielegalne ognisko w lesie? Jak zaplanować ognisko w lesie zgodnie z przepisami? Jak i gdzie przygotować bezpieczne miejsce na ognisko?
rozwiń >

Ognisko w lesie – zakaz w ustawie o lasach

Zasadą jest, że rozpalanie ogniska w lesie w dowolnie wybranych miejscach jest zakazane. Dokładnie zakaz ten reguluje art. 30 ust. 3 ustawy o lasach:

REKLAMA

W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Powyższe przepisy nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną pod warunkiem, że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego.

Co więcej, w świetle § 40 Rozporządzenia sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zakazuje się czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów. Zabrania się w szczególności:

  1. rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
  2. palenia tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Powyższe zakazy nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną oraz wykonywaniem robót budowlanych i eksploatacji kopalni w porozumieniu z właścicielem lub zarządcą lasu.

Natomiast za działania niezgodne z przepisami przeciwpożarowymi karę aresztu, ograniczenia wolności, grzywny i nagany nakłada art. 83 § 3 Kodeksu wykroczeń:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Co więcej, w przypadku popełnienia tego wykroczenia można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Mandat za ognisko w lesie

REKLAMA

Oprócz mandatu do 500 zł za ognisko w lesie przyznanego na podstawie art. 83 § 3 Kodeksu wykroczeń, może za ten sam czyn otrzymać kolejne 500 zł z tytułu niszczenia zasiewów, sadzonek lub trawy na cudzym gruncie. W świetle art. 156 § 1 Kodeksu wykroczeń kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Po zsumowaniu dwóch mandatów nieprzestrzeganie przepisów prawnych związanych z rozpalaniem ognisk w lesie grozi grzywną w wysokości nawet 1000 zł. Warto więc rozsądnie przemyśleć miejsce rozpalania ogniska.

Ognisko w lesie - gdzie legalnie?

Co więc zrobić, jeśli chciałoby się zorganizować ognisko w lesie? Jak sprawdzić, gdzie są miejsca do tego przeznczone? Aby znaleźć miejsce, w którym można rozpalić ognisko w lesie, najlepiej wejść na stronę internetową danego nadleśnictwa, zadzwonić lub udać się tam osobiście z takim pytaniem.

REKLAMA

Na stronie internetowej Lasów Państwowych napisano, że nadleśniczy może wydać również czasowe pozwolenie na rozpalenie ogniska w formie pisemnej. Dokument ten określa dokładne miejsce ogniska, sposób zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną za rozpalenie. 

Miejsca przeznaczone do rozpalania ognisk w lesie to np. obszary programu „Zanocuj w lesie” albo inne posiadające kręgi ogniskowe kamienne lub bardziej solidne betonowe czy betonowo-kamienne, często zdystansowane dłuższym fragmentem ziemi lub chodnika odgradzającymi od runa leśnego. W takich miejscach leśnicy często przygotowują drewno służące do rozpalania ogniska. 

ognisko w lesie czy można rozpalić przepisy mandat gdzie

 

Czy można rozpalić ognisko w lesie? Gdzie dokładnie?

ShutterStock

Podsumowując, rozpalanie ogniska w lesie jest ściśle uregulowane prawnie. Mamy dwie możliwości:

  1. Rozpalenie ogniska w miejscach do tego przeznaczonych (miejsca biwakowania, obiekty turystyczne, wiaty edukacyjne, stanice harcerskie)
  2. Rozpalenie ogniska za indywidualną zgodą nadleśniczego wyrażoną na piśmie w miejscu w wskazanym w tym piśmie.
Ważne

Nie można korzystać z gałęzi i chrustu znalezionego w lesie do rozpalenia ogniska. Jest to wykroczenie z art. 148 Kodeksu wykroczeń.

Czy można rozpalić ognisko w lesie prywatnym?

Można, ale trzeba mieć do tego wyznaczone odpowiednie miejsce. Jak już wcześniej zostało wspomniane, bezpieczne miejsca na ognisko wyznaczają zarządcy lasu lub ich właściciele. Jeśli posiadamy własny las, zaplanujmy odpowiednie miejsce na ognisko. Zabezpieczmy runo leśne, oddzielając ustalone miejsce pasem ziemi, płytami betonowymi, kostką, kamieniami lub inną nawierzchnią odporną na wysokie temperatury. Krąg ogniskowy powinien znajdować się co najmniej 6 metrów od drzew, a płomień ogniska nie powinien być wyższy niż 2 m.

Ognisko w Lesie Kabackim – przepisy

W Lesie Kabackim wyznaczone są specjalne miejsca do rozpalania ognisk. Są również wiaty. W miejscach tych jak najbardziej można organizować ogniska zgodnie z przepisami. Nielegalne będzie jednak rozpalanie ognisk na trawie, lub w innych miejscach do tego nieprzeznaczonych. Nie można także przynieść własnego grilla. Za takie zachowanie można otrzymać mandat. Problemem w Lesie Kabackim jest więc liczba miejsc na legalne ogniska, ponieważ ze względu na swoją popularność liczba wypoczywających tam ludzi wielokrotnie ją przewyższa.

Rozpalanie ogniska w lesie a pożar

Decydując się na rozpalenie ognia w lesie w miejscu wybranym dowolnie przez siebie, robimy to nielegalnie. Trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie płyną z tak nieodpowiedzialnego zachowania. Wzniecenie ognia w lesie lub jego pobliżu bez żadnego zabezpieczenia paleniska oprócz tego, że wypalamy niezwykle istotne runo leśne, które jest miejscem bytowania wielu organizmów, narażamy na pożar cały las.

Pamiętajmy, że w razie rozprzestrzeniania się ognia w lesie, mamy obowiązek poinformowania straży pożarnej. W przeciwnym razie również grozi nam areszt, grzywna albo nagana (art. 82a Kodeksu wykroczeń).

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

AI w Polsce do 2030 roku jak 4,9 mln osób. Wartość produkcyjna: 90 mld USD rocznie [prognoza]

Wśród beneficjentów AI znajdzie się Polska, która może zyskać nawet 90 mld dolarów rocznie. Polska znalazła się na siódmym miejscu wśród gospodarek z UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii o najwyższej rocznej zdolności produkcyjnej wytworzonej dzięki wsparciu tej technologii - wynika z raportu firmy EY. Podano, że AI pozwoli osiągnąć w Polsce wartość produkcyjną odpowiadającą pracy 4,9 mln osób.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

REKLAMA

Forum Liderów PPP 2024

Tegoroczna konferencja Forum Liderów PPP odbędzie się 5 czerwca 2024 roku w Warszawie. Jest to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie PPP, organizowane przez sektor prywatny. Na scenie wystąpi trzech Senatorów i dyrektorzy odpowiedzialni za skutecznie realizowane projekty PPP z największych polskich miast.

Port Lotniczy Warszawa-Radom uruchomił wakacyjne loty czarterowe. Kierunki na lato 2024

Pierwsze dwa wakacyjne loty czarterowe PLL LOT odbyły się w sobotę z lotniska Warszawa-Radom do Antalyi w Turcji. W czerwcu planowane są kolejne loty tego typu - do Grecji i Albanii - jak poinformowały w poniedziałek Polskie Porty Lotnicze.

REKLAMA