Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Będzie nowelizacja ustawy

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
przedszkole dzieci do lat 3 dziecko żłobek klub dziecięcy opiekun nowelizacja dodatkowy urlop dzień dyrektorski / Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Będzie nowelizacja ustawy / shutterstock

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Projektowana nowelizacja ustawy będzie zawierać szereg zmian, które mają dotyczyć opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że rozwój systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w Polsce jest aktualnie jedną z najważniejszych kwestii w sferze polityki rodzinnej. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, potrzebują wyjątkowej i wyspecjalizowanej opieki. Dlatego tak ważne jest, aby opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie oraz nianie czuli się docenieni.

Nowe uprawnienia opiekunów dzieci

Projektowane zmiany mają na celu podwyższenie jakości opieki sprawowanej nad dziećmi w żłobkach, wyróżnienie opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych, popularyzację opieki instytucjonalnej nad dzieckiem w wielu do lat 3 i docenienie trudnej pracy opiekunów. Zmienić ma się status prawny dziennego opiekuna - tak aby stał się formą opieki, która będzie chętniej tworzona przez samorządy, w których nie istnieje żadna forma opieki, a tworzenie i prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest nieopłacalne ze względu na sytuację społeczno-kulturowo-gospodarczą.

W projekcie ustawy zaproponowano także inne rozwiązania. Są to w szczególności:

  • ustanowienie ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych dla opiekunów w żłobku, klubie dziecięcym i dziennych opiekunów, którzy są zatrudnieni przez jednostki samorządu terytorialnego lub instytucje publiczne;
  • wprowadzenie dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dla dziennego opiekuna dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia 2 dni, który będzie wzrastał o 2 dni z każdym przepracowanym okresem wynoszącym 5 lat pracy, aż do osiągnięcia 10 dni;
  • wprowadzenie obowiązku dla dyrektora żłobka bądź osoby kierującej klubem dziecięcym oraz podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna zwolnienia opiekunów i dziennych opiekunów na 8 godzin w roku od konieczności sprawowania opieki nad dziećmi lub ustalenia dowolnego dnia wolnego (tzw. dnia dyrektorskiego) w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 dla wszystkich opiekunów i dziennych opiekunów jednocześnie, celem odbycia szkoleń podnoszących ich kwalifikacje i kompetencje (ustawodawca pozostawi dobrowolność w wyborze jednego z dwóch ww. obowiązków);
  • przyznanie opiekunom w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dziennym opiekunom, którzy są zatrudnieni przez jednostki samorządu terytorialnego lub instytucje publiczne, zniżek na ulgowe przejazdy kolejowe w wysokości 33 proc.

W projekcie ustawy przewidziano także wprowadzenie:

  • rozwiązań umożliwiających zastępowanie dziennego opiekuna w przypadku, gdy ten przebywa na urlopie lub z innych powodów losowych nie może sprawować opieki nad dziećmi;
  • dwóch form organizacyjnych działalności dziennego opiekuna: dzienny opiekun działający na własny rachunek oraz punkt opieki dziennej, w którym opieka jest sprawowana nad maksymalnie 16 dzieci, w tym samym czasie;
  • ograniczenia, że w jednym lokalu opieka może być sprawowana przez maksymalnie 2 dziennych opiekunów;
  • regulacji stanowiących, że pod opieką dziennego opiekuna może znajdować się do 8 dzieci, jeśli pomaga mu rodzic lub inna osoba posiadające takie kwalifikacje, jak dzienny opiekun (obecnie przepisy przewidują, że pod opieką dziennego opiekuna, co do zasady, może znajdować się do 5 dzieci, a jeśli pomaga mu rodzic – do 8 dzieci).

Termin przyjęcia projektu ustawy

Terminem planowanym na przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów jest pierwszy kwartał 2025 roku.

Prawo
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

pokaż więcej
Proszę czekać...