Zmiany w VAT w 2025 r.? Organizacje pozarządowe mogą być już niedługo opodatkowane na nowych zasadach

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
dokumenty, vat, faktury, rozliczanie / Zmiany w VAT w 2025 r.? Organizacje pozarządowe mogą być już niedługo opodatkowane na nowych zasadach / shutterstock

Nad jakimi zmianami dotyczącymi wolontariatu pracuje obecnie ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska? Co będą mogły zyskać osoby będące wolontariuszami? Czy szykują się duże zmiany w VAT dla organizacji pozarządowych? Powołano specjalny zespół.

Zapytaliśmy ministrę ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adrianę Porowską o wolontariat oraz prace nad zmianami ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Zapytaliśmy także o zmiany w VAT dla organizacji pozarządowych.

Osoby angażujące się w wolontariat z pewnymi przywilejami

Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska zapytana przez redakcję Infor.pl o to, co zrobić, by wolontariat mógł się dalej w Polsce rozwijać, wskazała, że w ostatnim czasie przeprowadzili rozmowę na Radzie Programowej Narodowego Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) na temat tego jak wygląda ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie. "Raczej myśleliśmy o deregulacji niż regulowaniu" – powiedziała. Dodała, że skłania się ku temu, aby samo bycie wolontariuszem czy oddawanie cząstki siebie, swojego czasu wiązało się z pewnymi przywilejami.

Zaznaczyła, że nie chodzi tylko i wyłącznie o wsparcie finansowe organizacji pozarządowych. "Myślę o takim wsparciu, jakie jest przy Honorowych Dawcach Krwi" - powiedziała. Dodała, że toczą się aktualnie rozmowy dotyczące tego, co można by było zrobić, by osoby angażujące się w wolontariat miały pewne realne przywileje. "Toczymy teraz taką rozmowę ta temat tego, co moglibyśmy zrobić, aby ktoś angażujący się miał realne, nie chcę powiedzieć profity, bo ci ludzie zazwyczaj nic nie chcą, ale na przykład, żeby miał zniżkę na przejazd czy coś, co spowoduje, że będzie mógł się wykazać, że jest legalnie działającym wolontariuszem" – powiedziała Porowska. Dodała, że przy tak dużych zmianach, potrzeba czasu, aby wypracować ostateczny kształt przepisów. Zapewniła, że grupy robocze pracują nad rozwiązaniami mającymi istotny wpływ dla rozwój wolontariatu. Dodała, że niektóre zapisy prawne wpływają na to, że wolontariuszy jest mniej. Jako przykład podała tzw. ustawę Kamilka, która nakłada na wolontariuszy obowiązek posiadania zaświadczenia o niekaralności.

"Jeśli chcesz być wolontariuszem, to powinnaś mieć zaświadczenie o niekaralności, co jest jakby w idei słuszne. Tylko dlaczego wolontariusz miałby ponosić koszty finansowe? Z tym przychodzą do nas organizacje pozarządowe" – powiedziała. Przekazała, że zastanawia się nad stworzeniem bazy wolontariuszy oraz czegoś na wzór legitymacji Honorowych Dawców Krwi, dzięki czemu organizacje pozarządowe będą mogły weryfikować, czy dana osoba rzeczywiście jest wolontariuszem. Dodała, że jest to dosyć duża zmiana i chce ją przedyskutować z organizacjami pozarządowymi, by wskazały, czy jest to dobry kierunek działań i czy takie działania pozwolą rozwijać wolontariat.

"Trochę inaczej wolontariat wygląda przy usługach specjalistycznych, kiedy pomagamy osobom z niepełnosprawnością czy osobom doświadczającym bezdomności. Inaczej wygląda wolontariat młodych ludzi, których wolontariat bardziej skupia się na realizowaniu m.in. działań integracyjnych wokół własnej społeczności, chociażby szkolnej czy takiej uczniowskiej. To są trochę innego rodzaju zadania, inaczej postawione priorytety i nie chciałabym nikogo skrzywdzić tymi zapisami, bo przecież nie będę oczekiwała, że ktoś angażujący się w życie szkoły będzie musiał się zarejestrować. Jesteśmy tak naprawdę w przededniu dużej dyskusji na temat zmian w tej ustawie" – tłumaczyła Porowska.

Zmiany w VAT w 2025 r.? Organizacje pozarządowe mogą być już niedługo opodatkowane na nowych zasadach

Odnosząc się do zmian w przepisach, które miałyby istotny wpływ na działanie organizacji pozarządowych, poinformowała, że został powołany zespół roboczy złożony z przedstawicieli ministerstw oraz organizacji pozarządowych, który zajmie się m.in. zmianami w VAT. "Jesteśmy na etapie pewnych zmian, ale i rozmów na temat bardzo dużych zmian dotyczących chociażby VAT-u dla organizacji pozarządowych" - powiedziała. Dodała, że będą szukać takich rozwiązań, w których organizacje pozarządowe będą mogły żyć w poczuciu, że ktoś o nich myśli i zdaje sobie z tego sprawę jak ważne jest to, by organizacje pozarządowe wiedziały jak poprawnie rozliczać dotacje. Przekazała, że zastanawiają się nad tym, jak naliczać VAT w przyszłości. "To, że będziemy go naliczać, to jest nieuniknione. Poprzednia ekipa niestety wiele lat zamiatała tę sprawę pod dywan" – zaznaczyła. Dodała, że będą na ten temat dyskutować z Ministrem Finansów.

"Oprócz dobrego serca i dobrych intencji potrzebne jest też policzenie skutków finansowych dla państwa. Na ile to jest możliwe, aby organizacje pozarządowe z jednej strony miały na przykład naliczony VAT, a potem mogły zwracać się o zwrot tego VAT u? Na ile uśrednijmy te koszty i od jakiego rodzaju czynności ten VAT będzie naliczony?” – wytłumaczyła Porowska. Dodała, że właśnie dlatego powołany został zespół roboczy, by pomóc znaleźć rozwiązania, które będą najskuteczniejsze i nie będą komplikowały życia nie tylko organizacjom pozarządowym, ale także samorządom. "Jestem wielkim zwolennikiem deregulacji niektórych przepisów, szczególnie tam, gdzie organizacje pozarządowe pokazują, że stało się to przeciwskuteczne" – zapewniła.

Dodała, że bardzo ważnym zadaniem nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie jest budowanie odporności społecznej, czyli ich zdolności do reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych, na przykład podczas klęsk żywiołowych. "Jeśli spojrzymy na obrazki tego, co się dzieje w ogóle w Europie czy na całym świecie, należy zwrócić uwagę, że to właśnie ludzie wychodzą, upominają się o nasze prawa czy zatrzymują łamanie praworządności, demokracji. To właśnie ludzie są bezpiecznikami. To właśnie oni mogą nas wszystkich uratować. Musimy przygotować się na nadchodzące zmiany" – podsumowała.

Polecamy: VAT 2025. Podatki część 2

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...