Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych

Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych / ShutterStock

Wniosek o wznowienie postępowania ws. administracyjnej motywowany wyrokiem TK nie musi dotyczyć istoty takiej sprawy, ale może też odnosić się np. do ponownego określenia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu - tak wynika z uchwały NSA.

Jak uznał NSA w dniu 26 maja br. podejmując tę uchwałę w poszerzonym składzie siedmiorga sędziów, należy "szeroko" postrzegać możliwość wznowień zakończonych postępowań, w których orzeczenia zapadły na podstawie przepisów uznanych następnie za niekonstytucyjne przez Trybunał Konstytucyjny.

Sprawa o wynagrodzenie z urzędu wraca na wokandę

"W przeciwnym wypadku nie byłoby podstawy wzruszenia postanowienia, które nie rozstrzygnęło o kosztach pomocy prawnej z urzędu w sposób prawidłowy i prokonstytucyjny, gdyż sąd musiałby uznać wniosek za niedopuszczalny jako dotyczący kwestii tzw. wpadkowej" - powiedział w uzasadnieniu uchwały sędzia NSA Bogusław Dauter.

U źródeł tej sprawy jest seria orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z ostatnich lat, w których uznawano niekonstytucyjność rozporządzeń ws. ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu udzielonej przez adwokata lub radcę prawnego. Na przykład 27 lutego ub.r. TK orzekł, że norma rozporządzenia z 2016 r. przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru narusza konstytucję.

Na ten zeszłoroczny wyrok TK powołał się na przykład mec. Maciej Małanicz-Przybylski, który przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie z urzędu reprezentował klienta w sprawie skargi na decyzję Rady ds. Uchodźców. W sprawie tej sąd administracyjny postanowieniem przyznał mu 120 zł wynagrodzenia.

Po wyroku TK prawnik wystąpił do WSA o wznowienie postępowania w sprawie przyznanego mu wynagrodzenia. WSA odrzucił ten wniosek uznając za niedopuszczalny. Jak bowiem wtedy uznał WSA przepis o wznawianiu zakończonych postępowań po wyroku TK nie dotyczy postanowień tzw. incydentalnych i wpadkowych, które nie są orzeczeniami odnoszącymi się do istoty rozpatrywanej przez sąd sprawy.

NSA: Możliwe wznowienie także w sprawach „wpadkowych

Adwokat złożył skargę kasacyjną do NSA, w którym zawieszono decyzję do rozstrzygnięcia sformułowanego w lutym br. przez prezesa NSA zagadnienia prawnego dotyczącego takich przypadków. W poniedziałek poszerzony skład NSA zajął się tym zagadnieniem i podjął uchwałę (II FPS 1/25), zgodnie z którą w również w takich "wpadkowych" przypadkach wznowienie postępowania jest dopuszczalne.

Jak zaznaczył w uzasadnieniu sędzia Dauter, dopuszczalność wznowienia odnoszącego się do postanowienia wpadkowego jest możliwa bezpośrednio na podstawie przepisu konstytucji, który trzeba czytać łącznie z przepisami o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zgodnie bowiem z ustawa zasadniczą - jak przypomniał NSA - "orzeczenie TK o niezgodności z konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania".

"Ten przepis należy czytać szeroko, uwzględniając fakt, że odnosi się on do prawomocnych orzeczeń, a więc wyroków i postanowień, w tym również postanowień niekończących postępowania w danej sprawie" - wskazał sędzia Dauter.

Adwokatura: Uchwała NSA to krok w dobrym kierunku

Jak ocenił po podjętej uchwale obecny w NSA mec. Małanicz-Przybylski, poniedziałkowe rozstrzygnięcie jest korzystne dla środowiska adwokackiego, choć bezpośrednio będzie miało znaczenie w odniesieniu do złożonych po wyrokach TK i dotychczas nierozpoznanych lub zawieszonych wniosków o wznowienie kwestii przyznania wynagrodzenia z urzędu.

Wprawdzie w przyjętej jeszcze w marcu 2024 r. uchwale Sejm stwierdził, że "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć TK wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia tamtej uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw. Kwestia podwyższenia stawek dla adwokatów i radców prawnych jest jednak przedmiotem dyskusji i prac - m.in. w MS - od wielu miesięcy.

Problem systemowego niedoszacowania „urzędówek”

W resorcie sprawiedliwości powołano przed rokiem pełnomocnika ds. określenia zasad ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej. Został nim mec. Jacek Różycki. Z kolei na początku czerwca ub.r. weszły w życie rozporządzenia ministra sprawiedliwości określające nowe stawki dla adwokatów i radców prawnych za ponoszoną przez Skarb Państwa pomoc prawną z urzędu i zrównujące stawki za "urzędówki" ze stawkami dla prawników z wyboru. Środowiska prawnicze konsekwentnie apelują jednak o "urealnienie" stawek.

Ostatnio - w marcu br. - prezes Adwokatury mec. Przemysław Rosati skierował pismo do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, w którym zaapelował o "pilne podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia w projekcie ustawy budżetowej na 2026 r. środków finansowych w wysokości, która zagwarantuje obywatelom realizację prawa do sądu i dostęp do profesjonalnej pomocy prawnej". Zwrócił się także m.in. o "określenie wynagrodzeń dla adwokatów za świadczenie pomocy prawnej z urzędu na poziomie odpowiadającym aktualnym realiom rynkowym i rzeczywistej wartości tych świadczeń".

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Prawo
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy
28 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

Wieczór Wyborczy DGP Infor. Druga tura: Trzaskowski vs. Nawrocki [NA ŻYWO]
28 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. o godz. 20:50.

Nowy okres świadczeniowy 800 plus od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. ZUS przyznał już świadczenia na 5 mln 518,5 tys. dzieci [świadczenie wychowawcze]
28 maja 2025

1 lutego 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Przyznano już świadczenia na ponad 5 mln 518,5 tys. dzieci. Co w przypadku, gdy wniosek o 800 plus złoży się w czerwcu?

Resort pracy: 208 godzin urlopu (np. na załatwienie spraw osobistych) zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy wejdzie urlop na godziny?
28 maja 2025

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła bardzo ciekawa petycja w lutym 2025 r., a resort pracy już 15 maja 2025 r. odpowiedział na pomysł wnioskodawczyni. Sprawa dotyczy urlopu wypoczynkowego i jego godzinowego wymiaru. Wiemy przecież jak wielu z nasz zużywa urlop na cele wypoczynkowe, jak i inne cele. Wynika to z tego, że nie wszystkie sprawy można załatwić w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy. Umożliwienie wykorzystania kilku godzin urlopu na aktywności „nie wypoczynkowe" pozwoli na wykorzystanie większej (pozostałej) liczby dni w celu „wypoczynkowym". Co na to MRPiPS? Mamy stanowisko resortu!

Pierwsza dama Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? [SONDAŻ]
28 maja 2025

Oto podstawowe informacje o żonach kandydatów na prezydenta RP. Super Express przeprowadził sondaż: kto byłby lepszą pierwszą damą - Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? Przedstawiamy wyniki.

pokaż więcej
Proszę czekać...