Niska efektywność pracy sądów

Niska efektywność pracy sądów/ fot. Fotolia
Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi analizę efektywności pracy sądów na podstawie ewidencji spraw i wskaźników za pierwsze półrocze 2017 r. Wyniki wskazują na niską efektywność sądów.

Trwająca w Ministerstwie Sprawiedliwości analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy sądów powszechnych oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały niską efektywność w kolejnych apelacjach.

Z oceny tej wynika, że Sąd Apelacyjny w Szczecinie nie radzi sobie z opanowaniem wpływu spraw karnych, co oznacza, że w sądzie tym rosną zaległości. Szczeciński sąd apelacyjny zajął pod tym względem 9. miejsce na 11 wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. Jest też pod koniec rankingu średniego czasu trwania spraw niezałatwionych. Z opanowaniem wpływu spraw karnych duże problemy ma także Sąd Okręgowy w Kielcach, który zajął pod tym względem 40. pozycję na 45 wszystkich sądów okręgowych w Polsce.

W celu zwiększenia efektywności sądów dokonano zmian kadrowych. Na nowego prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach z dniem 9 stycznia 2018 roku powołano sędziego Ryszarda Sadlika. Z dniem 8 stycznia 2018 funkcję prezesa przestał pełnić sędzia Wojciech Merta. Sędzia Ryszard Sadlik ma ponad 20-letnie doświadczenie, jest specjalistą z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi wykłady akademickie. Dwukrotnie orzekał na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, a od kilku lat pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Jest wiceprezesem kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Jest też autorem licznych publikacji prasowych i książkowych dotyczących prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa cywilnego.    

Z dniem 8 stycznia 2018 roku odwołano z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędziego Macieja Żelazowskiego.

Przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników wraz z całościową analizą efektywności pracy wykazują, że nie najlepiej radzi sobie także grupa sądów rejonowych. Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto jest 314. na 318 wszystkich sądów rejonowych w Polsce pod względem wskaźnika opanowania wpływu, co oznacza rosnące zaległości. W rankingu spraw ogółem sąd ten jest na 312. miejscu. Podobnie źle radzi sobie Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda – w ogólnym rankingu jest 304., zaś pod względem czasu trwania spraw niezałatwionych jest 274. Z kolei dalekie 266. miejsce w rankingu odsetka załatwień merytorycznych spraw cywilnych zajął Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim. 

Z dniem 9 stycznia 2018 roku w sądach tych powołano nowych prezesów: w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim zostanie nim sędzia Michał Lasota, w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto – sędzia Danuta Felińska-Żukowska, zaś w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda nowym prezesem będzie sędzia Kamil Antkowiak. Z dniem 8 stycznia 2018 odwołano prezesów: Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim – sędziego Andrzeja Borowskiego, Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto – sędziego Rafała Kubiaka oraz Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda – sędzię Ewę Negra-Kujawę.

Z dniem 9 stycznia 2018 roku na istniejący wakat powołano prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie – sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Sędzia Pawełczyk-Woicka ma prawie 20-letnie doświadczenie w orzekaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym. Orzekała m.in. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe Polskiej Akademii Nauk z zakresu prawa cywilnego. Od 2000 r. jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

W miejsce wakatów z dniem 9 stycznia 2018 roku powołano także prezesów trzech sądów rejonowych: nowym prezesem w Sądzie Rejonowym w Szczytnie zostanie sędzia Ewelina Wolny, prezesem Sądu Rejonowego Warszawa Wola – sędzia Sebastian Ładoś oraz w Sądzie Rejonowym Warszawa Żoliborz - sędzia Agnieszkę Stachniak-Rogalska.

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...