REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć skargę na sędziego sądu powszechnego?

Bartłomiej Ceglarski
Jak złożyć skargę na sędziego sądu powszechnego?/ fot. Fotolia
Jak złożyć skargę na sędziego sądu powszechnego?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skargę na sędziego sądu powszechnego składa się do właściwego prezesa sądu. Można wnieść ją w formie pisemnej, ustnej, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Skarga powinna zostać rozpatrzona niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu miesiąca od daty jej wpływu.

Możliwość złożenia skargi na funkcjonowanie sądu, w tym na zachowanie sędziego liczy sobie już 5 lat. Sędzia w trakcie rozprawy powinien godnie i z powagą reprezentować swoje stanowisko, a także dawać przykład uczestnikom rozprawy swoją kulturą osobistą. Życie dowodzi jednak, że różnie bywa z zachowaniem sędziów, którym w trakcie rozprawy zdarza się zachowywać arogancko czy niekulturalnie. Aby sędziowie wiedzieli, że ich zachowanie nie pozostanie bezkarne, wymyślono instytucje skargi na działalność sądu, w tym skargi na sędziego.

REKLAMA

Skargę na działalność sądu można złożyć także gdy chodzi o działalność asesora sądowego. Wszystko co będzie opisane poniżej, a dotyczy sędziego, dotyczy także asesora sądowego.

Czego może dotyczyć skarga?

Skarga na działalność sądu może dotyczyć całokształtu działalności sądu. Oznacza to, że zaskarżyć można np. nie tylko nie przyjęcie naszego wniosku przez pracownika sądu ale także m.in. także zachowanie sędziego na rozprawie.

REKLAMA

Skarga na działalność sądu nie może dotyczyć działalności sądów, w której są one niezawisłe i podlegają tylko ustawom (np. nie może dotyczyć treści, zasadności czy też zgodności z prawem wydanych orzeczeń – od orzeczeń składa się przewidziane w tym celu środki zaskarżenia) organ sądu, do którego taka skarga została skierowana, zawiadamia skarżącego o przyczynach odmowy rozpatrzenia skargi.

Przykładowo, zaskarżyć można sytuację gdy sądzimy, że sędzia orzeka we własnej sprawie, w trakcie orzekania sędzia faworyzował drugą stronę bo np. znał adwokata albo nie dopuszczał jednej ze stron do głosu lub nie uwzględniał wniosków tylko jednej ze stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kogo należy złożyć skargę?

Skargę na działalność sądu składa się do prezesa sądu, za pośrednictwem biura podawczego lub innej komórki organizacyjnej wskazanej przez niego. To do prezesa, którego sądu należy złożyć skargę zależy od sądu, na którego działalność się skarżymy. Pamiętajmy, że chodzi tu też o skargę na sędziego.

 • Jeżeli skarga dotyczy działalności sądu rejonowego i okręgowego, organem właściwym do jej rozpatrzenia jest prezes sądu okręgowego;
 • Jeżeli skarga dotyczy działalności sądu apelacyjnego i okręgowego, organem właściwym do jej rozpatrzenia jest prezes sądu apelacyjnego;

Istnieje możliwość zaskarżenia działania samego prezesa sądu. W takim wypadku, gdy skarżymy się na prezesa sądu rejonowego, sprawę rozpatrzy prezes sądu okręgowego. Jeżeli skarżymy działanie prezesa sądu okręgowego, rozstrzygnie prezes sądu apelacyjnego. Natomiast gdy zaskarżamy działanie prezesa sądu apelacyjnego, skargę rozpatrzy Krajowa Rada Sądownictwa.

Forma i treść skargi

Przepisy przewidują, że skarga może zostać wniesiona tradycyjnie w formie pisemnej, ustnie do protokołu, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W przypadku formy ustnej, do protokołu wprowadza się datę wniesienia skargi lub wniosku, imię, nazwisko (nazwę) i adres skarżącego lub wnioskodawcy, zwięzłą treść skargi oraz, w razie potrzeby, sygnaturę akt sprawy, której dotyczy skarga. Do tego konieczny jest podpis skarżącego i pracownika przyjmującego skargę.

Zobacz również: Pozwy

Forma pisemna powinna spełniać wymogi przewidziane dla pisma procesowego, a także takie informacje jak dane osobowe skarżącego, przedmiot zaskarżenia, sygnatura sprawy. Ogólnie wniesiona skarga powinna pozwolić na zidentyfikowanie przedmiotu zaskarżenia – jeżeli nie jest to możliwe to wzywa się skarżącego do uzupełnienia braków  w terminie 7 dni od dnia doręczenia pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Na żądanie skarżącego pracownik, który przyjął skargę potwierdza jej przyjęcie.

Rozpatrzenie skargi może wymagać przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. W takim wypadku organ, który bada skargę zbiera niezbędne dowody, informacje, które może uzyskać także od innych sądów.

Rozstrzygnięcia i ich skutki

Tutaj sprawa jest prosta – albo prezes sądu uzna skargę za uzasadnioną albo nie. Jeżeli skarga zostanie uznana za uzasadnioną to może dojść nawet do postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.

Skarga zawierająca wniosek o pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności dyscyplinarnej podlega niezwłocznemu przekazaniu właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu albo zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.

Rzecznik dyscyplinarny, po wstępnym zbadaniu skargi, może podjąć czynności dyscyplinarne z własnej inicjatywy. O sposobie załatwienia skargi rzecznik dyscyplinarny musi zawiadomić skarżącego oraz organ, który przekazał mu skargę.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2062 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 maja 2012 r. w sprawie skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 524).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • szukająca zemsty
  2022-02-19 16:28:05
  sędzia rozstrzygający w sprawie karnej faworyzował jedną stronę , nie uznawał moich argumentów , nie znał przepisów ruchu drogowego . Pieszą skazano w innym wydziale za przechodzenie niedozwolone jezdni, on to wiedział i mimo to skazał mnie ten niereformowalny komuch . Do diabła z nim.
  0
 • Pokrzywdzony przez polski wymiar sprawiedliwości
  2022-06-06 20:08:13
  Witam Państwo, dzisiaj odbyła się rozprawa w temacie zażalenia na odstąpienie od dochodzenia w sprawie włamania i kradzieży z włamaniem i cóż sędzina prosto w oczy twierdziła że złodziej nie jest złodziejem bo nie spełnił znamion czynu zabronionego bo chciał zwrócić skradzione pieniądze ale nie zwrócił i mogę dochodzić sobie w inny sposób zwrotu skradzionych pieniędzy z kąta które nie należy do złodzieja i karta którą użył do kradzieży też nie należy do złodzieja ale wszystko jest OK bo złodziej ma układy. polska smutna rzeczywistość. Sprawiedliwość jest dla bogatych i tych co mają układy zwykły szary obywatel jest zawsze dymany przez Polski Wymiar Sprawiedliwości. Niezawisłość co to jest? ochrona przed odpowiedzialnością. Hańba i nic więcej. Oby jak najmniej styczności z "przedstawicielami "i "obrońcami" Prawa
  0
 • Abert
  2022-05-20 14:28:22
  Sędzina oddaliła moje zażalenie na postanowienie prokuratorskie, gdzie byłem pokrzywdzonym stalkingiem i próba wyłudzenia ode mnie nieruchomości - powiedzieli, że można się sądzić cywilnie, gdzie nie mam nawet wszystkich dowodów przestępstwa i jestem na łasce przestępców - czy zechcą się sami przyznać do winy? Sędziowie niezawiśli - PARODIA sprawiedliwości po polsku...
  0
 • kierowca
  2022-11-15 10:51:09
  ....sędzia prowadzący sprawę stwierdził, że z sądem się nie dyskutuje, policja miała prawo się pomylić ( chodzi o miejsce stłuczki parkingowej), materiał dowodowy policji jest sprzeczny z stanem faktycznym..... , wyglądało to tak jak by sędzia nie znał w ogóle sprawy( brak analizy materiału dowodowego), a ponad to już 1,5 miesiąca pisze uzasadnienie wyroku- chcę się odwołać.Tak dzisiaj funkcjonują sądy i sędziowie dzięki P. Ziobro.
  0
 • kierowca
  2022-11-15 11:07:57
  kierowca zespołu pojazdów laweta+ przyczepa jadąc okrakiem po linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni(połową pojazdów po jezdni, połową po parkingu, tuż za prawidłowo zaparkowanymi autami w miejscach wyznaczonych do parkowania w terenie zabudowanym, zahaczył o mój prawidłowo cofający samochód - nie na jezdnię lecz w strefie parkingu, stał jak twierdzi ponad 5 minut (łamiąc bezspornie Art 49 pord.) i oskarżył mnie o winie.Nie było go za mną gdy przyszłam do auta i gdy wykonywałam już manewr cofania. Czy mam rację?!
  0
 • Wyborca.
  2023-06-18 09:10:18
  Dopóki nie będzie głębokiej reformy sądownictwa skargi tylko wam zaszkodzą.Dopóki sędzia może wszystko i jest bezkarny jak podają przykłady w mediach nic się nie zmieni.
  0
 • WYDYMANY
  2023-06-13 11:05:18
  Sędzia w Sadzie Rejonowym w Sosnowcu na posiedzenie dot. złożonego zażalenia na postanowienie Prokuratury przyszła 20 minut po godzinie wskazanej na rozpoczęcie sprawy, stwierdziła, że Ona myślała , że taką dostała informację, że godzina posiedzenia miała być 15 minut później . Strona reprezentowana była przez Pełnomocnika ale był też obecny Prezes Firmy ( tejże strony ) , przy czym nie został On poproszony o przedstawienie dowodu w celu zaznaczenia jego obecności podczas prowadzonego posiedzenia, potraktowany został jak powietrze. Mogła to być całkiem postronna osoba, jej obecność nie została udokumentowana a tożsamość zweryfikowana. Jak już Sędzia, wydająca się na bardzo zmęczoną..... dopowiedzcie sobie resztę sami...., okazało się , że przyszła na posiedzenie z dokumentami innej sprawy. Wysłała zatem pilnie protokolanta , po zwróceniu się do Niego, aby przyniósł Jej właściwą teczkę. Oczywiście, brak Jej wyjścia z sali przed ogłoszeniem decyzji Sadu świadczy o tym, że miała już uprzednio przygotowane stanowisko Sądu. Ledwo zdołała je odczytać. Po odczytaniu decyzji Sądu, w odpowiedzi na wypowiedziane przez Przedstawiciela Strony uwagi odnośnie zawartych w postepowaniu prokuratury fałszywych zeznań zaczęła się śmiać. TAKI TO MAMY WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI
  0
 • Sen - Dzia
  2023-09-21 21:54:51
  W Lwówku Śląskim grasuje pseudo-sędzia Skrzydłowska, której mąż Adam Skrzydłowski jest wiceburmistrzem w Lubomierzu. Lubomierscy "sami swoi" wygrywają, czy przegrywają wszystkie sprawy? Jak myślicie?
  0
 • Barca w sercu
  2023-08-13 23:55:47
  w meczu barcelona getafe sędzia tego meczu dał asz 5 czerwonych kartek po zagraniu łokciami drużyny Getafe i nie podyktował karnego po kopnięciu zawodnika getafy w zawodnika barcelony. Dziękuje to wszystkie moje treści na temat tego co chciałem wam przekazać i proszę żebyśćie zajęli się tom sprawom dziękuje i pozdrawiam
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 r. renta wdowia 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie. A może lepiej 4000 zł albo 12 000 zł? Co popierasz?

Po śmierci małżonka drugi współmałżonek ma mieć prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłej osoby. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

REKLAMA

Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

REKLAMA

Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

REKLAMA