Kto może otrzymać świadczenie opiekuńcze?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Świadczenie opiekuńcze, zasiłek, niepełnosprawny.
Świadczenie pielęgnacyjne jest formą wsparcia dla osoby opiekującej się na stałe osobą niepełnosprawną. Jakie są warunki otrzymania świadczenia opiekuńczego?

Dla kogo świadczenie opiekuńcze?

Świadczenie opiekuńcze może zostać przyznane ojcu, matce, osobie, na której ciąży obowiązek alimentacyjny oraz opiekunowi faktycznemu dziecka. Opiekun faktyczny dziecka może ubiegać się o świadczenie opiekuńcze w przypadku braku osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo, gdy nie może ona sprawować opieki nad niepełnosprawnym. Warunkiem otrzymania świadczenie jest jednak niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Osoba, która ma pozostawać pod opieką musi być osobą niepełnosprawną i posiadać o tym orzeczenie wraz z następującymi wskazaniami: Osoba ta wymaga konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Świadczenie takie przysługuje również na osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zobacz: Wstrzymanie świadczeń pieniężnych - jak i kiedy?

Kiedy nie można otrzymać świadczenia?

Istnieją sytuację, które zawsze wyłączają możliwość przyznania świadczenia. Świadczenie opiekuńcze nie zostanie przyznane, jeżeli opiekun ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Świadczenie nie będzie również przyznane na osobę:

  1. pozostającą w związku małżeńskim, umieszczoną w rodzinie zastępczej niespokrewnionej z dzieckiem, 
  2. przebywającą w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez więcej niż 5 dni w tygodniu – z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej,
  3. na którą osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury,
  4. na którą członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką,
  5. na którą osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub inne dziecko w rodzinie.

Przyznanie świadczenia

Świadczenie opiekuńcze jest przyznawane przez gminę. Przed wydaniem decyzji przeprowadza wywiad z opiekunem, by ocenić czy dana osoba może i czy będzie możliwe sprawowanie przez nią opieki nad osobą niepełnosprawną. Od 1 stycznia 2012 roku gmina może przeprowadzić kontrolę również już po wydaniu decyzji, np. gmina może sprawdzić, czy opiekun nie podjął pracy. 

Zobacz serwis: Zasiłek opiekuńczy

Prawo
5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
22 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów
22 maja 2025

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

pokaż więcej
Proszę czekać...