Minimalna powierzchnia mieszkania - 2018 r.

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Od 1 stycznia 2018 r. zmiana minimalnej powierzchni mieszkań/ fot. www.zielonyzoliborz.pl / www.zielonyzoliborz.pl
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadza minimalną powierzchni mieszkania, która od 1 stycznia 2018 r. wyniesie 25m2. Wchodzące życie przepisy umożliwią ci legalne ustawienie pralki i kosza na pranie w dowolnym miejscu w mieszkaniu.

Zmiany będą możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Projekt nowelizacji znajduje się obecnie na etapie notyfikacji i czeka na podpis Ministra. Planuje się by zmiany weszły w życie już 1 stycznia 2018 r. 

Jak jest obecnie?

Na chwilę obecną przepisy dotyczące minimalnej powierzchni mieszkania określają nie minimalną powierzchnię mieszkania, a minimalną szerokość w świetle ścian pomieszczeń. Jak stanowi § 94 wspomnianego rozporządzenia szerokość ta powinna wynosić co najmniej:

  • w sypialni dla jednej osoby – 2,2 m;
  • w sypialni dla dwóch osób – 2,7 m;
  • w kuchni w mieszkaniu jednopokojowym – 1,8 m;
  • w kuchni w mieszkaniu wielopokojowym – 2,4 m.

Na chwilę obecną istnieje również wymóg by co najmniej jeden pokój w mieszkaniu powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 16 m2.

Powierzchnia łazienki z wentylacją grawitacyjną powinna wynosić co najmniej:

  • 8 m3 – jeżeli zainstalowano w niej urządzenie gazowe, o którym mowa w § 172 ust. 3 pkt 1;
  • 6,5 m3 - przy doprowadzeniu centralnej ciepłej wody lub zastosowaniu elektrycznego urządzenia do ogrzewania wody bądź urządzenia gazowego, o którym mowa w § 172 ust. 3 pkt 2, a także gdy urządzenie gazowe znajduje się poza tym pomieszczeniem.

Dopuszcza się zmniejszenie powierzchni 6,5 m2 jednakże nie poniżej 5,5 m3, jeżeli pomieszczenie łazienki jest wyposażone co najmniej w wentylację mechaniczną wywiewną.

Zobacz również: Dom

Rozporządzenie stawia też specyficzne wymogi dla łazienek. W budynkach wielorodzinnych, w łazienkach powinno być możliwe zainstalowanie wanny lub kabiny natryskowej, umywalki, miski ustępowej (jeżeli nie ma ustępu wydzielonego), automatycznej pralki domowej, a także usytuowanie pojemnika na brudną bieliznę. O ile pierwsze z wymienionych elementów stanowią oczywiste wyposażenie każdej łazienki, to w 2017 r. zaliczenie do nich pralki oraz kosza na pranie nie wydaje się zasadne.

Można sobie zadać pytanie, jakie to ma znaczenie? Otóż często bywa tak, że świeżo upieczeni właściciele mieszkania chcąc zrobić więcej przestrzeni w łazience decydują się na zainstalowanie pralki w kuchni i przeniesienie kosza na bieliznę np. do sypialni. Muszą jednak na własną rękę dokonywać odpowiednich przeróbek co jest czasochłonne, niesie ze sobą dodatkowe koszty, a także jest niezgodne z przepisami. 

Jak będzie?

Po pierwsze, znikną opisane wyżej ograniczenia co do szerokości ścian w sypialniach i kuchniach i powierzchni łazienki, co pozwoli na dostosowanie powierzchni pomieszczeń do potrzeb domowników.

Po drugie, w mieszkaniach jednopokojowych można będzie stosować aneks kuchenny połączony z pokojem pod warunkiem zastosowania w tym aneksie wentylacji i kuchni elektrycznej – na dzień dzisiejszy aneks lub wnękę kuchenną można łączyć tylko z przedpokojem.

W mieszkaniu wielopokojowym będzie możliwe zaprojektowanie aneksu kuchennego w pokoju przeznaczonym na pobyt dzienny, jeżeli w tym aneksie kuchennym zostanie zastosowana wentylacja.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa postanowiło także o zastąpieniu wymogów postawionych w § 94 obowiązkiem zachowania minimalnej powierzchni mieszkania, która wynosić ma 25 m2. W uzasadnieniu przytoczono szereg danych, w tym dane z innych państw UE (Francja, Szwajcaria, Anglia), na podstawie, których stwierdzono, że 25 m2 stanowi optymalną minimalną powierzchnię użytkową mieszkania jednopokojowego.

Zniknie całkowicie przepis dotyczący zapewnienia miejsca w łazience pojemnika na bieliznę, a także wymóg zapewnienia miejsca na pralkę w łazience.Jeżeli przepisy wejdą w życie to legalnie ustawisz pralkę w kuchni.

Podsumowując znikną lub rozluźnią się ograniczenia co do wnętrza mieszkania, natomiast zostanie wprowadzony ścisły wymóg zachowania co najmniej 25 m2 powierzchni mieszkania.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 7 lipca 2017 r. rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Prawo
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
21 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna
22 maja 2025

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...