Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna
Aktualizacja: 20.02.2019
Niezależnie od tego czy nabycie nieruchomości następuje na rynku pierwotnym czy wtórnym obowiązują pewne wspólne zasady i elementy na które należy zwrócić uwagę, gdyż w obrocie gospodarczym występują wstępne umowy związane z zakupem nieruchomości tj. umowa rezerwacyjna i umowa przedwstępna. Na co warto zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj i formę zawieranej umowy. »
Umowa deweloperska: co, kiedy i jak?
Aktualizacja: 11.02.2019
Umowa deweloperska zawierana jest wyłącznie z deweloperem przez nabywcę w trakcie prowadzenia przez dewelopera przedsięwzięcia deweloperskiego. Co powinna zawierać umowa deweloperska? Kiedy ma zastosowanie i w jaki sposób chroni prawa nabywcy? »
Umowa rezerwacyjna w ustawie deweloperskiej
Aktualizacja: 26.06.2018
Umowa rezerwacyjna zostanie uregulowana w ustawie deweloperskiej. Nowe rozwiązania mają w szczególności wyeliminować ryzyko utraty wpłaconych przez nabywców środków z tytułu opłat rezerwacyjnych. »
Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?
Aktualizacja: 08.03.2017
Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji. »
Zdolność kredytowa – jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na mieszkanie
Aktualizacja: 08.03.2017
Wśród społeczeństwa największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe i kredyty na mieszkanie. Jest to szybki sposób na zdobycie pieniędzy na remont lub zakup mieszkania. Co oznacza zdolność kredytowa i jakich formalności możemy się spodziewać podpisując umowę kredytu? »
Jak dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku?
Aktualizacja: 13.03.2017
Odpowiedzialność dewelopera za wady fizyczne sprzedanych przez niego nieruchomości jest szczególną formą odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Ma charakter obiektywny, czyli jest niezależna od winy sprzedającego. Jak więc skutecznie dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne budynku? »
Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy
Aktualizacja: 18.11.2014
Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką. Nabywca nieruchomości nie ponosi więc odpowiedzialności za długi zbywcy wynikające m.in.: z tytułu czynszu czy dostaw mediów do lokalu. »
Umowa z deweloperem, na co zwrócić uwagę?
Aktualizacja: 11.07.2014
Umowa z deweloperem to jeden z kontraktów nazwanych, uregulowany na mocy ustawy o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego. Nad prawidłowością zawieranych umów deweloperskich czuwa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wskazuje, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z deweloperem. »
Zmiana umowy a brak numeracji załączników
Aktualizacja: 17.06.2014
Zmiana umowy deweloperskiej nie jest konieczna w sytuacji, gdy załączniki do umowy nie są ponumerowane. Brak numeracji załączników nie wpływa na zmianę treści umowy deweloperskiej. »
Nabycie do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa
Aktualizacja: 28.04.2014
Nabycie lokalu do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym jest dopuszczalne. Kiedy i na jakich zasadach małżonek może nabyć lokal do majątku osobistego? »
Umowa deweloperska - margines tolerancji
Aktualizacja: 28.04.2014
Tzw. 2% margines tolerancji to granica w różnicy powierzchni mieszkania projektowanego i lokalu wykonanego. Margines tolerancji określany jest w umowie deweloperskiej. Decyduje on o uprawnieniu kupującego do odstąpienia od umowy. »
Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne
Aktualizacja: 10.06.2013
Odpowiedzialność dewelopera za jakość wykonanych przez niego prac jest niekwestionowana, jak zaś przedstawia się odpowiedzialność za prace powierzone przez dewelopera firmie zewnętrznej? »
Umowa o dożywocie - skutki zawarcia
Aktualizacja: 27.05.2013
Zawieranie umowy o dożywocie jest powszechnie praktykowane w stosunkach cywilnych, bowiem zawarcie tej umowy, ze względu na jej wzajemny charakter, przynosi korzyści obu stronom. »
Odszkodowanie za słupy energetyczne
Aktualizacja: 22.10.2012
Urządzenia w postaci słupów elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągi, gazociągi itp. nie są własnością właściciela działki a przedsiębiorstwa przesyłowego, które korzysta z cudzego gruntu. Taki stan powinien zostać uregulowany umową ustanowienia służebności przesyłu. »
Ustalenie zakresu robót budowlanych i jego skutki
Aktualizacja: 09.10.2012
Jak określić w umowie o roboty budowlane zakres robót budowlanych wykonywanych przez wykonawcę osobiście lub za pomocą podwykonawców. Jakie działania wykonawcy wpływają na ważność zawartej umowy? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie