Zakupy w Chorwacji

Europejskie Centrum Konsumenckie
Pomoc prawna dla konsumentów w UE
rozwiń więcej
Zakupy w Chorwacji. /Fot. Fotolia / Fotolia
W czasie trwających wakacji, Polacy chętnie wybierają jako miejsce swojego wypoczynku ciepłą Chorwację. Modne podczas letnich urlopów są zakupy w miejscowych sklepach. Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało wskazówki, dla konsumentów w Chorwacji.

W roku 2012 Chorwacja była w Polsce jednym z najbardziej popularnych kierunków letnich podróży. Tak też ma być i w tym roku - wyniki badania przeprowadzonego przez firmę AC Nielsen Polska pokazują, że w obecnym sezonie większość Polaków wybierze ten kraj na miejsce swojego odpoczynku . Od 1 lipca 2013 r. do sieci ECC-Net dołączyło centrum chorwackie. Jeżeli konsument ma więc problem ze sprzedawcą z tego kraju może zgłosić się po bezpłatną pomoc do ECK, a jego sprawą zajmą się wspólnie konsultanci z Polski i Chorwacji.

Wymiana towaru/zwrot

Czy konsument ma prawo wymienić/zwrócić towar w przypadku gdy nie jest uszkodzony, a więc jest zgodny z umową?

Sprzedawcy nie mają żadnego obowiązku prawnego, aby zgodzić się na wymianę/zwrot, kiedy towar nie jest uszkodzony. Jednakże, zgodnie ze swoją dobrą wolą sprzedawca może przychylić się do prośby konsumenta i zezwolić na wymianę/zwrot towaru.

Reklamacja

Zakupiony towar jest wadliwy, jakie prawa przysługują konsumentowi?

Jeśli produkt jest wadliwy - w ciągu 2 lat od dnia zakupu - konsument może wybrać czy chce go naprawić lub wymienić na nowy, wolny od wad. Jeśli nie ma możliwości naprawy albo wymiany, wówczas przysługuje mu prawo do obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy.

Polecamy także: Nie opłaca się zwlekać z reklamacją

Jednak konsument może zażądać zwrotu pieniędzy tylko w ostateczności! Mianowicie, tylko gdy bezskutecznie próbował użyć jednego z trzech pozostałych środków (naprawa, wymiana, obniżenie ceny).

Czy przepisy określają czas, w którym konsument powinien złożyć skargę do sprzedawcy?

Zgodnie z właściwymi przepisami, w Chorwacji konsument powinien złożyć skargę
w przeciągu 2 miesięcy od momentu zauważenia defektu towaru.

Ceny

Czy konieczne jest umieszczenie cen towarów na produktach?

Tak, konieczne jest umieszczanie cen towarów na produktach w widoczny i czytelny sposób.

Czy obowiązkowe jest, aby sprzedawca wydał rachunek konsumentowi za zakupiony towar?

Sprzedawca powinien wydać konsumentowi rachunek w formie papierowej lub elektronicznej, który musi być dokładny i czytelny.

Podatki

Jaka jest stawka podatku VAT, który obejmuje większość towarów i usług?

Ogólnie, stawka podatku VAT w Chorwacji wynosi 25 %. Jednak dla niektórych towarów i usług stawka podatku VAT wynosi 10 % (np. dla magazynów i gazet, zakwaterowania w hotelu, wypożyczenia przyczep, jachtów oraz restauracje itd.), a dla innych  5% (np. dla książek, pieczywa, mleka, leków, biletów do kina, codziennych gazet, które posiadają więcej niż 25000 słów itd.)

Czy cena powinna obejmować podatek VAT?

Tak, obowiązkowe jest, aby cena towaru obejmowała również podatek VAT.

Polecamy również: Reklamacja

Czy należy powiadomić Urząd Celny o dokonaniu zakupów?

Chorwacja usunęła już ograniczenia celne dotyczące towarów przeznaczonych do osobistego użytku. Dlatego też nie trzeba już deklarować w urzędzie celnym, towarów zakupionych w Chorwacji na własny użytek – bez względu na ich koszt.

Sposoby płatności

Jakie są najpopularniejsze sposoby płatności?

Płacenie czekami nie jest zbyt popularnym sposobem płatności w Chorwacji. Najpopularniejszymi sposobami płatności w Chorwacji są: gotówka, karty debetowe i karty kredytowe.

Godziny otwarcia

akie są godziny otwarcia sklepów, banków i poczty?

Większość sklepów, banków i poczt otwarte w godzinach 8.00-21.00 od poniedziałku do piątku. Jeśli chodzi o soboty, większość sklepów pracuje według normalnych godzin pracy, w szczególności te, usytuowane w centrach handlowych. Banki i poczty pracują w niepełnym wymiarze czasowym w soboty. W niedziele, większość sklepów, banków  i poczt jest zamknięta za wyjątkiem sklepów, które położone są wzdłuż wybrzeża Adriatyku podczas sezonu turystycznego. Sklepy w centrach handlowych też pracują  w pełnym wymiarze czasowym w niedziele.

Wyprzedaże

Czy są stałe okresy wyprzedaży w Chorwacji?

Większość wyprzedaży w Chorwacji jest sezonowa (np. wyprzedaży letnich kolekcji wczesną jesienią).

Wynajem samochodu

Jakie są standardowe przepisy wynajmu samochodów? Co konsument powinien wziąć pod uwagę?

W przypadku wynajmu samochodu, konsument powinien pamiętać, że należy zostawić kartę kredytową lub pewną kwotę pieniędzy w ramach depozytu za wynajem samochodu. Firmy wypożyczające samochody wymagają również ważnego dokumentu prawa jazdy oraz dowodu osobistego. Każda firma wypożyczająca samochody posiada swoją stronę internetową i istnieje możliwość wynajmu samochodu przez Internet. Ubezpieczenie auto casco obejmuje ofertę wynajmu samochodu.

Czy istnieją specjalne instytucje ustanawiające standard wynajmu samochodów w Chorwacji na potrzeby konsumentów i rozstrzygania roszczeń konsumenckich?

Nie ma takiej instytucji.

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

Prawo
Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

Wieloletni plan finansowy państwa. Motorem wzrostu gospodarczego będzie konsumpcja i środki z KPO; powstanie Rada Fiskalna
29 kwi 2024

Wieloletni plan finansowy państwa będzie omawiany we wtorek 30 kwietnia przez Radę Ministrów. Motorem wzrostu gospodarczego ma być konsumpcja i środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). W wieloletnim planie finansowym zostaną przedstawione założenia dotyczące funkcjonowania niezależnej Rady Fiskalnej. W 2024 r. wzrost gospodarczy wyniesie 3,1 proc., a w roku 2025 przyspieszy do 3,7 proc. 

Rozporządzenie DORA od 2025 roku. Skala zmian podobna do RODO. Surowe kary dla firm za niedostosowanie
29 kwi 2024

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać, zostało coraz mniej czasu. Te podmioty sektora finansowego, które nie będą zgodne z rozporządzeniem w godzinie zero, boleśnie odczują to m. in. w swoich bilansach. Właśnie opublikowano projekt dostosowujący polskie ustawy do nowego prawa, gdzie określono surowe kary za nieprzestrzeganie DORA. 

Kumulacja wypłat: bon energetyczny nakłada się na inne świadczenia. Będą pieniądze?
29 kwi 2024

Ministerstwo klimatu przeniosło do przepisów o bonie energetycznym znane wszystkim zasady z ustawy o dodatku osłonowym. Oznacza to konieczność rozpatrzenia przez gminy 3 - 4,5 mln wniosków o bon energetyczny (i sprawdzenie dochodów każdego wnioskodawcy. W taki sposób jak to znamy z dodatku osłonowego.

Jak błąd we wniosku 800 plus wpływa na termin 30 kwietnia? Masz jeszcze czas na poprawę
29 kwi 2024

Jak błąd we wniosku o 800 plus wpływa na termin złożenia wniosku? Czy złożenie wniosku z błędem do 30 kwietnia uznaje się za złożenie wniosku w terminie czy po terminie? Najczęstsze błędy są w numerze rachunku bankowego i peselu dziecka. Jest jeszcze czas na poprawę błędów. Sprawdź poprawność danych we wniosku na PUE ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...