REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument - turystyka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ferie zimowe 2024. Jak nie dać się złapać na fałszywą ofertę turystyczną? Czego nie wolno robić? [Zasady ostrożności]

Pensjonat z pięknym widokiem na góry, mocno przeceniona oferta last minute na tygodniowy pobyt pod palmami, tani apartament blisko centrum zabytkowego miasta – m.in. takimi hasłami oszuści mogą wabić w sieci turystów. Przed rozpoczęciem sezonu wyjazdów na ferie zimowe warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy rezerwacji noclegów.

Co robić, gdy zostawimy bagaż w pociągu? Kto odpowiada za skradzioną walizkę?

Zostawiłeś bagaż w pociągu? Nie panikuj. Większość przewoźników ma przewidziane odpowiednie procedury. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, co zrobić, gdy zgubimy bagaż lub kiedy nasze walizki zostaną skradzione.

Wyprawy na zbiory szafranu coraz popularniejszą forma turystyki we Włoszech

Wyprawy na zbiory szafranu - to coraz popularniejsza forma turystyki jesienią we Włoszech. Trzeba wstać wcześnie rano, by obserwować zbiory tej najdroższej przyprawy na świecie i uczestniczyć w jej dalszym przygotowaniu. Wycieczka kończy się degustacją dań z jej dodatkiem.

Czy za opóźniony pociąg przysługuje rekompensata?

Jeśli nasz pociąg się opóźnił, mamy prawo dochodzić odszkodowania. Urząd Transportu Kolejowego przypomina co nam przysługuje oraz kiedy przewoźnik może odmówić lub ograniczyć wysokość rekompensaty.

REKLAMA

Czy międzynarodowa legitymacja studencka ISIC uprawnia do ulgowych przejazdów polską koleją?

Międzynarodowa legitymacja studencka ISIC uprawnia do ulgowych przejazdów polską koleją. Jednak pod pewnymi warunkami. Studenci polskich uczelni muszą pamiętać, że ISIC nie jest zamiennikiem polskiej legitymacji studenckiej i nie uprawnia ich do ulgowych przejazdów. Z ulgi nie skorzystają też studenci zagraniczni, którzy nie są polskimi obywatelami lub nie mieszkają w Polsce.

Prawa pasażerów kolei. Co się zmieniło?

W całej Unii Europejskiej zmieniły się zasady ochrony praw pasażerów w transporcie kolejowym. Nowości dotyczą m.in. wypłaty odszkodowania za opóźniony pociąg czy sytuacji niepełnosprawnych podróżnych.

Rekordowa ilość turystów niezadowolona z wakacji. Jakie problemy były konsultowane z prawnikami w tym roku?

Prawnicy przyznają, że tradycją jest, że w każde wakacje zdarza się kilka skarg i konsultacji prawnych dotyczących nieudanego wypoczynku wakacyjnego. W tym roku jednak, takich sytuacji jest najwięcej od 2020 roku.

Kleszcze. Jak zapobiegać ukąszeniom? Kiedy iść do lekarza?

Kleszcze mogą wywoływać groźne choroby, a liczba zakażonych wzrasta z roku na rok. Kiedy aktywne są kleszcze? Co trzeba wiedzieć o ukąszeniach?

REKLAMA

Burza w lesie. Co robić, a czego nie?

Co zrobić, gdy podczas spaceru usłyszymy grzmoty, a na niebie pojawią się burzowe chmury? Co z biwakowaniem? Jak pomóc osobie porażonej piorunem? Lasy Państwowe przypominają najważniejszych zasadach.

Podróżni z niepełnosprawnością. Jakie mają prawa?

O najważniejszych kwestiach dotyczących podróżowania samolotem, koleją, autokarem oraz promem osób z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej przypomina  Europejskie Centrum Konsumenckie wspólnie z UOKiK.

Morze Bałtyckie a zmiany klimatu. Jakie są prognozy?

Bałtyk jest stosunkowo małym i płytkim morzem śródlądowym charakteryzującym się niewielką wymianą wód z oceanem. Jak prognozowane zmiany klimatu będą wpływały na Morze Bałtyckie?

Pociągi PKP Intercity pojadą jeszcze szybciej! Ile zajmie podróż Warszawa-Kraków?

Pociągi PKP Intercity jeszcze szybsze! Od 3 września przejazd z Krakowa do Warszawy zajmie 2 godz. i 10 min. Z Krakowa do Gdańska będzie można dostać się w 4 godz. i 50 min. Będzie też nowe połączenie. 

Asysta w podróży. Czy tylko dla osób z niepełnosprawnością?

Urząd Transportu Kolejowego przypomina o możliwości uzyskania pomocy w podróży. Kto może skorzystać z asysty? Jak zgłosić taką potrzebę?

Ubezpieczenia turystyczne. Co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenia turystyczne. Zadaniem tego rodzaju polis jest zabezpieczenie turysty podczas wyjazdu. Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia podróżnego? Jak z niego korzystać w razie potrzeby? 

Wakacyjne problemy. Jakie mamy prawa?

Utrata bagażu, odwołanie wycieczki, problemy z zakwaterowaniem to tylko niektóre problemy, jakie mogą nam się przytrafić w czasie wakacji. Warto zatem znać prawa konsumenta i wiedzieć gdzie szukać pomocy.

Co warto sprawdzić przed wyjazdem z biurem podróży?

Nie wszystkie wyjazdy są objęte systemem gwarancyjnym. Warto zatem sprawdzić kondycję finansową swojego organizatora, by uniknąć problemu. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić czy autobus lub autokar nadaje się do jazdy?

Bezpieczny Autobus. Autokar wiozący dzieci na kolonię albo miejski autobus, który codziennie wozi pasażerów do pracy można sprawdzić! Jak to zrobić? Co trzeba przygotować? 

Rower w pociągu. Jakie są zasady?

Polscy przewoźnicy kolejowi umożliwiają przewóz rowerów w swoich pociągach, ale odbywa się on według pewnych zasad, które mogą się różnić w odniesieniu do każdego z nich. Urząd Transportu Kolejowego podsumował najważniejsze z nich.

Majówka 2023. Które stolice Europy są najdroższe?

Długi weekend majowy jest dobrą okazją, by zaplanować wyjazdy do europejskich miast. Okazuje się jednak, że im bardziej popularne miasto, tym droższy będzie nocleg.

Majówka: PKP Intercity podstawi więcej pociągów

PKP Intercity zaplanowało na majówkę’2023 uruchomienie dodatkowych pociągów i wzmocnienie najpopularniejszych połączeń dodatkowymi wagonami. Zwiększona liczba miejsc pojawi się w ponad 80 składach.

Bon turystyczny to już historia

Prawie 230 mln zł zostawili rodzice na Dolnym Śląsku płacąc za wypoczynek swoich dzieci bonem turystycznym. Tuż po starcie – program cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy w całym kraju dokonano prawie 365 tys. płatności bonami, na łączną kwotę 240 mln zł.

W Tatrach zimowa Wielkanoc. Co na to zakopiańscy hotelarze

Wielkanoc w Tatrach zapowiada się mroźna i śnieżna. Hotelarze spod Tatr mają niewiele rezerwacji. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych jest od 40 do 50 proc. miejsc noclegowych. 

Tegoroczne ferie w wersji budżetowej

Polacy mocno tną wydatki, planując wyjazd – aż 73% będzie oszczędzać na standardzie hotelu i jego lokalizacji czy wyżywieniu – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Wiener. 

Wakacje last minute - na co uważać?

Polujesz na wakacje last minute? Uważaj, żeby to oszuści nie upolowali Ciebie. Sprawdź, na co uważać, by nie stracić pieniędzy.

Jak sprawdzić organizatora turystyki?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina jak sprawdzić organizatora turystyki. Dlaczego ważne jest, aby biuro podróży działało legalnie?

W tym roku na urlop wyjedzie 59% Polaków [BADANIE]

W tym roku na wakacje pojechało lub pojedzie około 59% Polaków — to mniej niż przed wybuchem pandemii. Około 63% osób, które zadeklarowały wyjazd na urlop, spędzi go w Polsce, prawie 23% — w innym kraju Europy, a ponad 8% — zarówno w Polsce, jak i innym państwie europejskim. Szczyt sezonu przypadnie na sierpień — podróż w tym okresie zadeklarowało prawie 48% wczasowiczów.

Odwołany lot z powodu strajku?

Wiele turystycznych polis ubezpieczeniowych wyklucza wypłatę ubezpieczenia w przypadku odwołania lub opóźnień lotu z powodu strajków.

Wakacje na kredyt?

Czy szalejąca inflacja, ogólna sytuacja finansowa rodaków stoi na przeszkodzie do wypoczynku? Z czego Polacy finansują wakacyjne podróże? Czy wakacje na kredyt to dobry pomysł?

Ceny wakacji w Polsce wyższe niż w zagranicznych kurortach?

Jakie są ceny siedmiodniowego pobytu dla dwóch osób w hotelach trzygwiazdkowych ze śniadaniem i kwaterach prywatnych? Co można kupić za 100 zł w Polsce i w najczęściej wybieranych przez polskich turystów zagranicznych kurortach?

Bon turystyczny wciąż do wykorzystania

"To już naprawdę ostatni dzwonek na wykorzystanie bonu gdyż traci on swoją ważność wraz z końcem września" – przypomina Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?

Jak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Jakie mamy kłopoty w czasie wakacji? [BADANIE]

Ponad połowa Polaków miała kłopoty w czasie wakacji. Jakie problemy są najczęstsze? Czego obawiają się urlopowicze?

Wakacyjne podróże - jak nie stracić pieniędzy?

Jak sprawdzić czy biuro podróży działa legalnie? Na co zwrócić uwagę w umowie? Turystyczny Fundusz Gwarancyjny przypomina jak nie stracić swoich pieniędzy.

Rezerwacja i zakup biletu lotniczego – jak uniknąć dodatkowych opłat i problemów

Bilet lotniczy można obecnie zarezerwować i kupić za pomocą kilku kliknięć. Jednak jeśli wystąpi błąd, opłaty za zmianę mogą być wysokie. Postępuj zgodnie z radami Europejskiego Centrum Konsumenckiego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas rezerwacji podróży.

W maju 2022 r. paraliż ruchu lotniczego nad Polską

W maju 2022 r. przewidywany jest paraliż ruchu lotniczego nad Polską. Wszystko to za sprawą sporu zbiorowego PAŻP z ZZKRL i odejściem większości kontrolerów ruchu lotniczego z pracy.

Paszporty dla zwierząt z ogromnym zainteresowaniem

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna od początku marca 2022 r. wydała blisko 24 tys. paszportów dla zwierząt. Jak można uzyskać taki dokument?

Turystyczny Fundusz Pomocowy w związku z wojną na Ukrainie

Kto i na jakich zasadach może uzyskać zwrot wpłat za imprezy turystyczne, które nie odbędą się w związku z wojną w Ukrainie? Gdzie można złożyć odpowiedni wniosek?

Problemy z lotami samolotem w maju 2022 roku

W maju 2022 roku będą problemy z lotami samolotem. Paraliż na lotniskach będzie wywołany brakiem kontrolerów ruchu lotniczego. Można spodziewać się opóźnień w rozkładzie lotów, a nawet braku możliwości startu czy lądowania na Okęciu i Modlinie.

W drodze na stok - jakie prawa ma konsument?

O czym warto pamiętać, gdy planujemy podróż samochodem? Jak przewozić sprzęt sportowy w samolocie? Gdzie szukać pomocy, gdy w czasie ferii prawa konsumenta zostaną złamane?

Bon turystyczny - ZUS przypomina o przedłużonym terminie

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, nie muszą się martwić, że bon przepadnie. Jak przypomina ZUS, rząd przedłużył możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym z końca marca 2022 r. aż do 30 września 2022 r.

Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

Sierpniowy boom na bony

W sierpniu Dolnoślązacy wykorzystali dwa razy więcej bonów niż w poprzednich miesiącach. Co z bonami, które jeszcze nie zostały aktywowane?

Overbooking z powodu pandemii?

Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

Bon turystyczny popularny w wakacje

W wakacje gwałtownie wzrosło zainteresowanie bonem turystycznym. Czy trzeba się spieszyć z realizacją bonu?

Jak zaplanować wakacje, by nie wpaść w długi?

Przed wyjazdem na wakacje warto zaplanować budżet z odpowiednim zapasem, a także pamiętać o o ochronie swoich danych czy ubezpieczeniu.

Co można robić w rezerwacie przyrody?

Co można robić w rezerwacie przyrody? Czy do rezerwatu można wjechać rowerem lub zabrać ze sobą psa?

Jak wybrać lokal gastronomiczny w miejscowości turystycznej?

Lokale gastronomiczne w polskich miejscowościach turystycznych zostały skontrolowane przez Inspekcję Handlową. Czy stwierdzono nieprawidłowości?

Plany wakacyjne Polaków [BADANIE]

Większość Polaków wyjedzie na urlop. Tak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Gdzie chcemy spędzić wakacje?

Odszkodowanie za odwołany lot a szczególne okoliczności

Odszkodowanie za odwołany lot nie przysługuje w przypadku szczególnych okoliczności. O obowiązujących zasadach przypomina Rzecznik Praw Pasażerów.

Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

REKLAMA