UOKiK wyraża zgodę na przejęcie Polkomtela

UOKiK zgadza się na przejęcie operatora sieci Plus / Fot. Fotolia
Jedna z największych transakcji biznesowych ostatnich lat zmierza ku końcowi. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie Polkomtela (operatora sieci Plus) przez spółkę Zygmunta Solorza.

Postępowanie antymonopolowe Urząd wszczął 21 lipca bieżącego roku. Spartan Capital Holdings zgłosiła zamiar przejęcia operatora telefonii komórkowej Polkomtel. Przejmujący należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka właściciela m.in. spółek funkcjonujących na rynku medialnym i telekomunikacyjnym - Polsatu Cyfrowego, Aero2, Mobylandu, CenterNetu.

Ponadto grupa jest aktywna również m.in. na rynkach: bankowym, funduszy emerytalnych i ubezpieczeń oraz produkcji filmów - poprzez działalność Telewizji Polsat, Invest Banku oraz PTE Polsat.  Przejmowany - Polkomtel, operator sieci Plus jest jednym z czterech głównych dostawców usług telefonii komórkowej w Polsce.

Podstawą zgłoszenia transakcji do UOKiK była umowa między przejmującym a dotychczasowymi akcjonariuszami operatora. Na jej mocy Spartan Capital Holdings przejmie kontrolę nad Polkomtelem oraz spółkami zależnymi.

Zobacz serwis: Konsument - telekomunikacja

Nadchodzi era szybkiego internetu?

Zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku - głównym celem planowanej transakcji jest rozwijanie szybkiego szerokopasmowego dostępu do Internetu czwartej generacji, w technologii Long Term Evolution (LTE). Zgłaszający dysponuje nowoczesnymi technologiami w tym zakresie, zaś Polkomtel infrastrukturą oraz bazą klientów pozwalającą na rozwój szybkiej sieci przesyłu danych. W związku z tym, że łączny obrót uczestników transakcji, na terytorium Polski, przekroczył równowartość 50 mln euro, wymagała ona zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z prawem Urząd prowadząc postępowanie w sprawie koncentracji przedsiębiorców może wydać zgodę, nałożyć na łączących się określone warunki lub zakazać połączenia.

Prezes UOKiK musi wyrazić zgodę na połączenie, jeżeli łączny obrót uczestników transakcji przekracza równowartość 50 mln euro.

Zobacz serwis: Prawo konkurencji

Przejęcie Plusa nie ograniczy konkurencji

Badanie wpływu koncentracji na krajowy rynek świadczenia usług telekomunikacyjnych wykazało, że planowane połączenie nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji. Prezes UOKIK uznała, że Spartan Capital Holdings może przejąć Polkomtel wraz z jego spółkami zależnymi. Oceniając skutki planowanej koncentracji Urząd przeanalizował opinie działających operatorów komórkowych oraz regulatora rynku - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jak wykazało prowadzone postępowanie antymonopolowe - na żadnym z obszarów działalności łączących się, w szczególności świadczenia usług telefonii komórkowej, dostępu do szerokopasmowego mobilnego Internetu, a także posiadanych częstotliwości - nie dojdzie do zagrożenia ograniczeniem konkurencji.

Więcej treści: Biznes Wieszjak

Źródło: uokik.gov.pl

Prawo
Nowa ulga dla posiadaczy studni, która wzbudza kontrowersje – „jak tylko ludzie dowiedzą się o tym, że procedujemy taką ustawę, to od jutra u nas będą kopali następne studnie”. Kto ostatecznie zostanie zwolniony z opłaty i będzie mógł uniknąć nawet 60 tys. zł kary?
22 gru 2025

W dniu 17 października 2025 r., do Sejmu został wniesiony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – prawo wodne, który zakłada czasowe zwolnienie z opłaty legalizacyjnej za urządzenie wodne wykonane bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia wodnoprawnego oraz warunkowe zwolnienie z przewidzianych w ustawie kar pieniężnych. Oszacowano, że na rozwiązaniu przewidzianym w projekcie, może skorzystać nawet 40 tys. gospodarstw rolnych, jednak – nie tylko rolnicy będą mogli bezkosztowo zalegalizować swoje studnie. Ten aspekt wzbudził niemałe kontrowersje podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Prezenty stanowią nawet do 40 proc. świątecznych wydatków większości Polaków [BADANIE]
22 gru 2025

Polacy wskazują, jaką część ich bożonarodzeniowego budżetu stanowią wydatki na prezenty. Spośród 10 wariantów odpowiedzi najczęściej wybierane są przedziały 20-30% oraz 30-40% – odpowiednio 18,5% i 18,2%. Na trzecim miejscu jest zakres 40-50%, podawany przez 12,9% rodaków. Na czwartej pozycji widać 10-20% – 11,3% wskazań. Z kolei 10,2% ankietowanych jest niezdecydowanych. 8,4% respondentów deklaruje 50-60%. Natomiast 6,6% badanych nie kupuje żadnych prezentów.

Alimenty, gdy rodzic nie pracuje. Ile wynoszą?
22 gru 2025

Przepisy nie określają wprost ile powinny wynosić alimenty, jeżeli rodzic pozostaje bez zatrudnienia. Kodeks rodzinny i opiekuńczy zawiera jednak ważne zasady. Czy możliwe jest zatem zaprzestanie płacenia alimentów, jeśli brakuje stałej pracy?

Przekazanie pracownikowi informacji o warunkach pracy i płacy to za mało. Jakie jeszcze obowiązki obciążają pracodawcę?
22 gru 2025

Choć co do zasady strony stosunku pracy są równe, to jednak z uwagi na jego charakter i fakt, że pracodawca jest podmiotem profesjonalnym, na gruncie prawa pracy zapewniono szereg narzędzi, które umacniają pracownika i zapewniają realizację przysługujących mu praw. Dotyczy to w szczególności informowania o warunkach pracy.

Nie każdego zatrudnianego pracownika trzeba skierować na badania. Dlaczego? Przepisy jasno to wskazują
21 gru 2025

Aby pracodawca zgodnie z przepisami mógł dopuścić zatrudnianego pracownika do pracy, ten musi legitymować się wymaganym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwskazań do jej wykonywania. Jednak ta zasada nie obowiązuje w każdym przypadku. Dlaczego?

Od grudnia uważaj na dane udostępniane w czasie rekrutacji. Przepisy się zmieniają, a mało kto zwraca na to uwagę
20 gru 2025

Katalog danych, których udostępnienia można żądać od kandydata przed zatrudnieniem jest ograniczony. W grudniu 2025 r. w tym zakresie zajdzie też jedna mała, ale niezwykle istotna zmiana. Mało się o niej mówi, a wiele osób w ogóle nie zwraca na to uwagi.

Gorzka niespodzianka dla korzystających z kominków i centralnego ogrzewania. Można zapłacić wysoką grzywnę
21 gru 2025

Jak co roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego ponownie da się wyczuć duszący zapach dymu unoszącego się z kominów. Niestety, nie każdy korzysta wyłącznie z dozwolonych paliw, powodując tym samym smog oraz zwiększając zanieczyszczenie powietrza. Osoby, które wrzucają do pieców i kominków śmieci, muszą liczyć się z dotkliwymi karami.

Czy w tym roku na Wigilię obowiązuje zakaz sprzedaży żywego karpia? Czy grożą za to kary? Co mówią przepisy?
20 gru 2025

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia wraca debata o sprzedaży żywych karpi. Istnieje grono zwolenników tradycji, a także ich przeciwników. Czy w 2025 roku obowiązują jakieś nowe przepisy zakazujące handlu żywymi karpiami? Jakie kary ewentualnie grożą za łamanie prawa? Sprawdzamy aktualny stan prawny i wyjaśniamy na co zwrócić uwagę podczas rybnych świątecznych zakupów.

Jak WIBOR wpływa na ratę kredytu? Radca prawny objaśnia cały mechanizm i tłumaczy z „bankowego” na nasze
20 gru 2025

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate. Brzmi to trochę jak nazwa skomplikowanej procedury technicznej i szczerze mówiąc - dla Twojego domowego budżetu ma podobne znaczenie. To właśnie ten parametr, niczym niewidzialna ręka, steruje wysokością rat milionów kredytów hipotecznych i leasingów w Polsce. Ale tu pojawia się pewien paradoks. Mimo że ten wskaźnik zagląda do portfela niemal każdemu z nas, zasady jego powstawania są dla większości ludzi - a nawet i przedsiębiorców - równie czytelne, co instrukcja obsługi promu kosmicznego.

Tego wniosku nie składaj pracodawcy z wyprzedzeniem. Rozpatrzy go odmownie i będzie miał rację
19 gru 2025

Pewnych spraw nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Innych z kolei nie można załatwiać zbyt wcześnie. Dotyczy to również relacji między pracodawcą a pracownikiem. Każdorazowo trzeba rozważyć, który moment będzie najlepszy na dopełnienie konkretnego obowiązku.

pokaż więcej
Proszę czekać...