REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Operator odpowiada za przerwy w dostępie do internetu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Dostawca internetu nie może całkowicie wyłączyć swojej odpowiedzialności za brak dostępu do sieci.
Dostawca internetu nie może całkowicie wyłączyć swojej odpowiedzialności za brak dostępu do sieci.

REKLAMA

REKLAMA

Dostarczanie internetu odbywa się na podstawie umowy o świadczeniu usług. Dostawca internetu odpowiada więc względem swojego klienta za straty spowodowane przerwą w dostępie do sieci. Odpowiedzialność ta nie może być całkowicie wyłączona.

Dostarczanie internetu odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług. Jak każda umowa powoduje ona powstanie określonych praw i obowiązku u każdej ze stron. Dotyczy to również usługodawców. Będą oni zatem odpowiadali w określonych sytuacjach za przerwę w dostępie do sieci.

REKLAMA

Zobacz serwis: Konsument - telekomunikacja

Czy operator może wyłączyć odpowiedzialność?

REKLAMA

Wyłączenie odpowiedzialności w kwestii, nie tylko jakości świadczonej usługi, lecz również jej rzeczywistego świadczenia jest w gruncie rzeczy niezgodne z prawem. Świadczy o tym chociażby treść przepisów Kodeksu cywilnego, w części poświęconej klauzulom umownym. Zgodnie z art. 385(2) ust.1 pkt 2 niedozwolonymi klauzulami umownymi będą zwłaszcza te, które wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Dotyczy to także podmiotów dostarczających internet.

Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? W praktyce każdy zapis umowny, który będzie skutkował (nawet pośrednio) ograniczeniem lub wyłączeniem odpowiedzialności usługodawcy może być skutecznie zakwestionowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzenie tego można znaleźć w rejestrze klauzul abuzywnych (niedozwolonych), których stosowanie jest niedozwolone i może stanowić naruszenie zbiorowych praw konsumenta.

Wśród zakwestionowanych zapisów, które znalazły swoje miejsce w rejestrze są m.in. takie, które całkowicie wyłączają odpowiedzialność usługodawcy.

„Usługodawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i straty Abonentów wynikłe na skutek przerwania połączenia, braku połączenia, nieotrzymania poczty elektronicznej, braku dostępu do Internetu.”

Co istotne oprócz samego wyłączenia odpowiedzialności niedozwolone są również takie klauzule, które w istotny sposób ograniczają odpowiedzialność. Jeden z wpisów do rejestru zawiera treść umowy, która ustalała moment liczenia przerwy w dostawie internetu od pisemnego zawiadomienia operatora. Takie postanowienia w sposób istotny ograniczało odpowiedzialność usługodawcy poprzez faktyczne ograniczenie odpowiedzialności operatora.

Zobacz: Mobilny internet. Czy można zrezygnować, gdy brak zasięgu w domu?

Jak czytać klauzule?

Jak zatem widać na powyższych przykładach rejestr klauzul umownych może być dobrym źródłem wiedzy w sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do konkretnych zapisów. Należy pamiętać o tym, że zabronione jest nie tylko stosowanie zapisów bliźniaczych z wpisanymi do rejestru, lecz także klauzul, które mogą brzmieć inaczej, lecz de facto sprowadzają się do tego samego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

Utopił psa, bo ten bał się burzy

44-latek spod Ełku zabił swojego psa, bo zwierzę denerwowało się nadciągającą burzą. Mężczyzna usłyszał zarzuty. 

Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

REKLAMA

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Przepisy prawa przewidują takie sytuacje, że możemy częścią zgromadzonego majątku rozrządzić w inny sposób aniżeli przez testament. Ta część majątku nie wejdzie wówczas do spadku. Przykładem takiej regulacji jest dyspozycja wkładem na wypadek śmierci, a zasady korzystania z tej instytucji znajdują przede wszystkim w ustawie Prawo bankowe. 

Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

Nawet ponad 1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajmu mieszkania. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

REKLAMA

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

REKLAMA