reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Operator odpowiada za przerwy w dostępie do internetu

Operator odpowiada za przerwy w dostępie do internetu

Dostarczanie internetu odbywa się na podstawie umowy o świadczeniu usług. Dostawca internetu odpowiada więc względem swojego klienta za straty spowodowane przerwą w dostępie do sieci. Odpowiedzialność ta nie może być całkowicie wyłączona.

Dostarczanie internetu odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług. Jak każda umowa powoduje ona powstanie określonych praw i obowiązku u każdej ze stron. Dotyczy to również usługodawców. Będą oni zatem odpowiadali w określonych sytuacjach za przerwę w dostępie do sieci.

Zobacz serwis: Konsument - telekomunikacja

Wyłączenie odpowiedzialności w kwestii, nie tylko jakości świadczonej usługi, lecz również jej rzeczywistego świadczenia jest w gruncie rzeczy niezgodne z prawem. Świadczy o tym chociażby treść przepisów Kodeksu cywilnego, w części poświęconej klauzulom umownym. Zgodnie z art. 385(2) ust.1 pkt 2 niedozwolonymi klauzulami umownymi będą zwłaszcza te, które wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Dotyczy to także podmiotów dostarczających internet.

Co to oznacza dla przeciętnego konsumenta? W praktyce każdy zapis umowny, który będzie skutkował (nawet pośrednio) ograniczeniem lub wyłączeniem odpowiedzialności usługodawcy może być skutecznie zakwestionowany.

Potwierdzenie tego można znaleźć w rejestrze klauzul abuzywnych (niedozwolonych), których stosowanie jest niedozwolone i może stanowić naruszenie zbiorowych praw konsumenta.

Wśród zakwestionowanych zapisów, które znalazły swoje miejsce w rejestrze są m.in. takie, które całkowicie wyłączają odpowiedzialność usługodawcy.

„Usługodawca nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody i straty Abonentów wynikłe na skutek przerwania połączenia, braku połączenia, nieotrzymania poczty elektronicznej, braku dostępu do Internetu.”

Co istotne oprócz samego wyłączenia odpowiedzialności niedozwolone są również takie klauzule, które w istotny sposób ograniczają odpowiedzialność. Jeden z wpisów do rejestru zawiera treść umowy, która ustalała moment liczenia przerwy w dostawie internetu od pisemnego zawiadomienia operatora. Takie postanowienia w sposób istotny ograniczało odpowiedzialność usługodawcy poprzez faktyczne ograniczenie odpowiedzialności operatora.

Zobacz: Mobilny internet. Czy można zrezygnować, gdy brak zasięgu w domu?

Jak zatem widać na powyższych przykładach rejestr klauzul umownych może być dobrym źródłem wiedzy w sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do konkretnych zapisów. Należy pamiętać o tym, że zabronione jest nie tylko stosowanie zapisów bliźniaczych z wpisanymi do rejestru, lecz także klauzul, które mogą brzmieć inaczej, lecz de facto sprowadzają się do tego samego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dostawca internetu nie może całkowicie wyłączyć swojej odpowiedzialności za brak dostępu do sieci.
Dostawca internetu nie może całkowicie wyłączyć swojej odpowiedzialności za brak dostępu do sieci.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama