Konsument na wyprzedaży – cz. 2

Reklamacja a zwrot przecenionego towaru / Fot. Fotolia
Prawo do reklamacji przysługuje tak samo do towaru przecenionego, jak i towaru sprzedawanego po zwykłej cenie. Każdy konsument może zatem reklamować przeceniony produkt.

Czego żądać w reklamacji?

Należy jednak pamiętać, że o ile pojęcie niezgodności towaru z umową (stan, który uprawnia do reklamacji)  jest szerokie, to precyzyjnie określone będą nasze uprawnienia. Wielu konsumentów, często błędnie sądzi, że po zaistnieniu wady mogą od razu udać się do sklepu i zażądać zwrotu pieniędzy. Niestety, ale takie żądanie będzie (słusznie) odrzucone przez sprzedawcę. Treść art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej wyraźnie określa bowiem, że przy reklamacji konsument może zażądać albo bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany towaru. Wybór pomiędzy żądaniami należy właśnie do niego.

Uprawnienie do odstąpienia od umowy (i w konsekwencji zwrot pieniędzy) ma jedynie charakter wtórny i powstaje np. wtedy, gdy sprzedawca nie uczyni zadość uprawnionemu żądaniu reklamacyjnemu (np. nieprawidłowo naprawi obuwie) lub gdy wykonanie reklamacji jest niemożliwe (np. z powodu wyprzedania całej serii danego produktu).

Zobacz: Konsument na wyprzedaży - cz. 1

Zwrot towaru

Drugim istotnym błędem, jaki mogą popełnić konsumenci, jest przekonanie, że powszechne prawo do reklamacji oznacza, że mogą swobodnie w określonym terminie wrócić do sklepu i oddać zakupioną rzecz. Takie uprawnienie, które nazywamy zwrotem towaru nie ma jednak nic wspólnego z reklamacją, co naświetli poniższy przykład.

PRZYKŁAD NR 1: X kupił sprzęt AGD. Po instalacji w domu okazało się, że działa on wadliwie. X zwrócił sprzęt do sklepu z reklamacją i zażądał wymiany na inny, wolny od wad, produkt.

PRZYKŁAD NR 2: X kupił sprzęt AGD. Po kilku dniach stwierdził jednak, że taki produkt, pomimo tego, iż działa dobrze, nie odpowiada jego potrzebom. Postanowił zwrócić go więc do sklepu.

Różnica na podstawie przykładów jest widoczna. Reklamacja to roszczenia związane z defektami sprzedanego towaru. Zwrot towaru to po prostu efekt zmiany zdania konsumenta. W pierwszym przypadku każdy sklep ma prawny obowiązek rozpatrywania reklamacji i ewentualnego spełniania żądań konsumentów (żądań o których mowa powyżej). W przypadku jednak zwrotu przepisy prawa milczą. Wszystko zależy od dobrej woli sprzedawcy. Jeżeli w swoim sklepie wywiesza informację, że przyjmuje zwroty towaru w określonym terminie, wtedy ma obowiązek zwrot przyjąć.  Może zdarzyć się jednak tak, że np. sklep który dopuszcza możliwość zwrotu towaru w terminie 30 dni, taką możliwość wyłączy w przypadku towarów kupowanych podczas wyprzedaży.

Należy jednak pamiętać, że takie o takim wyłączeniu sklep musi poinformować konsumenta. Jeżeli obok informacji o możliwości zwrotu nie poda on informacji, że wyłącza to uprawnienie w odniesieniu do towarów przecenionych, wtedy mamy do czynienia z wprowadzeniem w błąd.

Zobacz serwis: Jak sporządzić reklamację?

Prawo
Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników
05 lip 2025

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody
05 lip 2025

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując nową nieruchomość, możesz wpaść w finansową pułapkę i ponieść dodatkowy koszt rzędu nawet 50 tys. zł. Wszystko za sprawą nowych wymogów Unii Europejskiej
05 lip 2025

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza
04 lip 2025

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?
05 lip 2025

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]
04 lip 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu
04 lip 2025

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W 2025 roku już 900 plus na dentystę. Może skorzystać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak?
05 lip 2025

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

Od 1 lipca 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów łatwiej o sanatorium. Rozporządzenie w mocy [NOWY WNIOSEK]
04 lip 2025

Zmieniły się zasady wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową - jest nowy wzór wniosku. Według nowych zasad i przepisów rozporządzenia, które już obowiązują, także lista lekarzy, którzy mogą kierować na leczenie jest rozbudowana. Oznacza to tyle, że osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, którzy leczą się u lekarzy z zakresu tych specjalności będą mieli uproszczone możliwości dostania się na leczenie uzdrowiskowe. Co jeszcze się zmienia i skąd wynikają te zmiany?

pokaż więcej
Proszę czekać...