reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Zwrot pieniędzy

Kupiłam w firmie wysyłkowej zestaw kosmetyków. Po dostarczeniu przesyłki stwierdziłam, że zostałam oszukana i chciałam odstąpić od umowy. Sprzedawca obiecywał, że niezwłocznie zwraca pieniądze, jeżeli klient będzie niezadowolony z towaru. Od 2 miesięcy czekam na zwrot pieniędzy, ale bezskutecznie. Czy mogę zaskarżyć działania tej firmy?

Tak. Ma pani takie prawo. Umowa tego typu to tzw. umowa na odległość, ponieważ nie wymaga jednoczesnej obecności obu stron umowy, czyli konsumenta i przedsiębiorcy. Wystarczy np. skorzystanie z reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia. Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podawania przyczyn. Ma na to 10 dni. Umowę uważa się w tedy za niezawartą, a strony zwracają sobie to co nawzajem świadczyły. Zgodnie z tym kupujący musi dokonać zwrotu otrzymanego towaru, a sprzedawca – otrzymanych pieniędzy.

Jeżeli przedsiębiorca nie dopełnia swoich obowiązków tzn. nie chce zwrócić zapłaconej i należnej konsumentowi ceny lub nie reaguje na próby nawiązania kontaktu, konsument może skorzystać z fachowej pomocy Inspekcji Handlowej. Jest ona uprawniona do mediacyjnego załatwiania spraw poszkodowanych konsumentów, a przy jej delegaturach działają polubowne sady konsumenckie. W ostateczności można złożyć pozew o zapłatę do sądu powszechnego.

Podstawa prawna:

art. 6, 7, 9 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowy na odległość różnią sie od stereotypowych umów zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa.
Umowy na odległość różnią sie od stereotypowych umów zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama