Radioterapia śródoperacyjna szansą dla pacjentów onkologicznych

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
Co wiemy o radioterapii śródoperacyjnej? / Shutterstock

Radioterapia śródoperacyjna – co o niej wiemy? Radioterapię śródoperacyjną (IORT) z powodzeniem stosuje się na świecie od ponad trzech dekad. Niestety w Polsce nadal wiedza na jej temat, jak i zastosowanie w praktyce, jest niewielkie. Czym jest radioterapia śródoperacyjna? W jakich przypadkach chorobowych się ją stosuje? 

Fundacja To Się Leczy rozpoczęła działania edukacyjne skierowane do pacjentów i lekarzy mające na celu przekazanie rzetelnych informacji o radioterapii śródoperacyjnej (IORT), która jest metodą onkologicznego leczenia skojarzonego stosowanego najczęściej w terapii raka piersi. 

Radioterapia śródoperacyjna - raport

Fundacja To Się Leczy wydała raport pt. „Radioterapia śródoperacyjna – perspektywa kliniczna, pacjencka i systemowa”.  Materiał powstał we współpracy z ekspertami z Polski i świata. Autorzy pośród najważniejszych rekomendacji zawarli potrzebę rzetelnej edukacji zarówno lekarzy jak i pacjentów w temacie aktualnych możliwości, jak i wskazań do stosowania leczenia radioterapią śródoperacyjną w tym także poprawy dostępu do tej metody radioterapii – zwłaszcza mowa tutaj o kompleksowych ośrodkach leczenia onkologicznego, m.in. w ramach Breast Cancer Unit. 

Mało znana metoda leczenia

Krajowy Konsultant ds. Radioterapii podaje, że w 2021 roku w 9 placówkach medycznych znajdowało się 10 aparatów do radioterapii śródoperacyjnej, z czego jedynie 4 były w użyciu. Łącznie metodą leczonych było 424 pacjentów. Patrząc na skalę nowych zachorowań na raka piersi, odbytnicy czy mięsaków, gdzie metodę leczenia tego rodzaju stosuje się najczęściej, jest to niewielki odsetek osób mogących być zakwalifikowanymi do terapii skojarzonej – zabieg chirurgiczny wraz z radioterapią śródoperacyjną. 

Jak się okazuje większość pacjentów onkologicznych w Polsce nie słyszało o radioterapii śródoperacyjnej. 

– „Pragniemy, aby Polscy pacjenci mieli szansę wykorzystać aktualne zdobycze medycyny, które przekładają się na lepsze efekty leczenia i mniejszą ilość skutków ubocznych. Świadomy pacjent i jego rodzina, to większe poczucie bezpieczeństwa, lepsza współpraca z lekarzami, wyższy wskaźnik przestrzegania zaleceń terapeutycznych, co przekłada się na poprawę rokowań i jakość życia chorych” – mówi Aleksandra Wilk, dyrektor Sekcji Raka Płuca Fundacji To Się Leczy, dodając, że w związku z tym został uruchomiony cykl edukacyjny poświęcony radioterapii śródoperacyjnej w ramach, którego powstała broszura, spot edukacyjny oraz webinary z ekspertami. 

Transmitowany na żywo webinar na profilu Facebook. Rak. To się Leczy cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy mogli wysłuchać wykładu specjalisty, jak i zadawać pytania – uzyskując konkretne odpowiedzi oraz wskazówki. Większość z widzów, nie słyszała wcześniej o terapii IORT, ani nie miała zaproponowanej takiej formy leczenia. 

Radioterapia śródoperacyjna obecnie jest wykonywana głównie w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach oraz Wielkopolskim Centrum Onkologii. Od niedawna ten rodzaj leczenia oferuje Klinika Chirurgii Onkologicznej SPSK 1 w Lublinie – niestety to  wciąż zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. 

 

Czym jest radioterapia śródoperacyjna

Radioterapia śródoperacyjnej polega na podaniu pojedynczej, precyzyjnie określonej dawki promieniowania opracowanej na potrzeby konkretnego pacjenta w trakcie zabiegu operacyjnego. Poprzez takie postępowanie możliwe jest zapewnienie koncentracji wiązki w strefie ryzyka nawrotu, z jednoczesną ochroną zdrowych tkanek i minimalizacją toksyczności leczenia oraz skutków ubocznych dla całego organizmu. Istotne jest, że wiązka trafia bezpośrednio do loży po usunięciu guza, ryzyko pominięcia okolicy najbardziej zagrożonej nawrotem jest minimalne. Uzyskanie takiej precyzji jest trudne w późniejszym czasie, dlatego radioterapia śródoperacyjna cieszy się coraz większą popularnością i znajduje zastosowanie w codziennej praktyce klinicznej na całym świecie. 

Jak tłumaczy dr Bartosz Urbański, członek zarządu, Międzynarodowego Towarzystwa Radioterapii Śródoperacyjnej (ISIORT), Oddział Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej, Wielkopolskie Centrum Onkologii, przewagą zastosowania IORT jest to, że można napromieniać w trakcie zabiegu operacyjnego, kiedy jest usunięty guz nowotworowy, a tkanka loży po guzie jest mocno utleniona, co sprawia, że radioterapia śródoperacyjna jest bardziej skuteczna, niż odłożona w czasie radioterapia z pól zewnętrznych. Dzięki zastosowaniu radioterapii śródoperacyjnej skrócony zostaje całkowity czas leczenia radioterapią. – „Radioterapię kończymy na zabiegu w trakcie operacji, co skutkuje tym, że pacjent nie musi przez kolejne 3-5 tygodn przyjeżdżać na kolejne seanse radioterapii lub skracamy radioterapię z pól zewnętrznych o tydzień, kiedy to trzeba by standardowo zastosować radioterapię wzmocnioną dawką. Pacjenci szybciej kończą terapię i dochodzą do siebie, a zaoszczędzony czas to także możliwość przyjęcia większej liczby potrzebujących pacjentów, w tym samym okresie” – podsumowuje dr Bartosz Urbański. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON
22 maja 2025

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]
22 maja 2025

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
21 maja 2025
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?
22 maja 2025

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem
21 maja 2025

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów
22 maja 2025

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

pokaż więcej
Proszę czekać...