REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światowy Dzień Zdrowia. Połowy zachorowań na nowotwory można uniknąć!

Badaj, by zapobiegać!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie o profilaktyce nowotworów, które są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Ale nie musi tak być! Wprowadzając modyfikacje w stylu życia odpowiednio wcześnie, można uniknąć nawet połowy zachorowań na nowotwory! 

Zachorowań na raka będzie coraz więcej

REKLAMA

O profilaktyce nowotworów najwięcej słyszymy przy trzech okazjach w roku: Światowego Dnia Walki z Rakiem, Różowego Października poświęconemu nowotworom piersi oraz Movembera, czyli listopada poświęconego tematyce nowotworów męskich. Powinniśmy jednak pamiętać o niej przez cały rok, a Światowy Dzień Zdrowia przypadający 7 kwietnia jest dobra okazją, by przypomnieć Wam o kilku podstawowych zasadach. 

REKLAMA

Nowotwory są drugą – zaraz po chorobach układu krążenia – przyczyną zgonów w Polsce, a zachorowalność niestety wciąż rośnie. U kobiet dominuje rak piersi, zaś u panów rak prostaty. Wspólne u obu płci są rak płuca i rak jelita grubego – kolejno na drugim i trzecim miejscu. Przewidywania na przyszłość również nie brzmią optymistycznie - szacuje się, że do 2030 roku występowanie nowotworów na świecie wzrośnie o ponad 60%. 

Czy możemy coś zrobić, aby takiemu scenariuszowi zapobiec? Możemy, a wręcz powinniśmy! 

Jak można zapobiec

REKLAMA

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na zachorowanie mają nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki ryzyka zachorowania na nowotworów ogółem zauważymy, że ok. 70% to czynniki związane ze stylem życia. Są to przede wszystkim palenie tytoniu, niewłaściwa dieta bogata w produkty wysoko przetworzone i tłuszcze nasycone, brak aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość – które zazwyczaj są konsekwencją dwóch poprzednich czy spożycie alkoholu. Szacuje się, że wprowadzając modyfikacje w stylu życia odpowiednio wcześnie nawet połowy zachorowań na nowotwory można by uniknąć! 

Wielu z nas wszelkie zalecenia ingerujące w nasz dotychczasowy styl życia jawią się jako asceza, traktujemy w kategorii wyrzeczeń, odbierania nam przyjemności. Podczas gdy przykładowo zdrowa dieta wcale nie musi być niesmaczna, nudna i monotonna – wręcz przeciwnie! Żyjemy w czasach, w których wachlarz możliwości kulinarnych mamy ogromny. Warto wertować blogi w poszukiwaniu inspiracji, eksperymentować, bawić się smakami. W kuchni ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, a zdrowe i smaczne jak najbardziej mogą iść ze sobą w parze! 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Druga istotna kwestia, o której warto pamiętać nie tylko „od święta”, to regularna kontrola swojego organizmu poprzez badania profilaktyczne, jednak nie dopiero wtedy, kiedy coś nas zaniepokoi, lecz zawczasu. 

Kalendarze badań profilaktycznych 

Pod linkiem znajdziecie kalendarze badań profilaktycznych z podziałem na grupy wiekowe z możliwością pobrania. Znajdziecie w nich informacje z jaką częstotliwością jakie badania powinno się wykonywać. Pod linkiem znajdziecie również filmiki instruktażowe pokazujące krok po kroku, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi i jąder, które powinno się wykonywać również regularnie, raz w miesiącu.

Kalendarze i materiały profilaktyczne

Pamiętajcie, badamy się nie po to by wykryć chorobę, lecz by upewnić się, że jej nie ma. Natomiast jeśli już choroba nam się przytrafi, to jej wczesne wykrycie znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. 

 

Anna Żuchniewicz 

Fundacja Onkologiczna Rakiety

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wyciek danych pacjentów wrocławskiej kliniki. Prezes UODO monitoruje sprawę

    Wyciekły dane pacjentów jednej z wrocławskich klinik. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zna sprawę i podejmie odpowiednie działania w ramach przysługujących mu uprawnień i zadań.

    Rada Ministrów: Rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

    Po świętach rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tzw. sygnalistów. Projekt przewiduje, że sygnaliści będą mieli prawo do pełnego odszkodowania w razie dopuszczenia się wobec nich działań odwetowych.

    Rodzicom kończy się czas na skorzystanie z ważnego uprawnienia. Pozostał już tylko kilka tygodni. Sprawdź, czy o tym pamiętasz.

    Katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem w ostatnich latach systematycznie się powiększa. Jednak im starsze jest dziecko, tym mniej uprawnień przysługuje rodzicom. Warto więc pamiętać o tych niewielu, z których rodzice mogą skorzystać także na starsze dzieci.

    Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

    Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

    REKLAMA

    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    REKLAMA

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    REKLAMA