Wyzwania nefrologii dziecięcej. Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
Wyzwania nefrologii dziecięcej – co stanowi problem?  / Shutterstock

Wyzwania nefrologii dziecięcej – co stanowi problem? W Polsce jest jedynie 120 lekarzy ze specjalizacją nefrologii dziecięcej. Największą bolączką w tej dziedzinie jest dostęp do świadczeń w lecznictwie otwartym, zwłaszcza poza ośrodkami akademickimi. 

Problemy widoczne są także w zakresie diagnostyki genetycznej, która w Polsce nie nadąża ze współczesną wiedzą. Jak podkreśla konsultant krajowa ds. nefrologii dziecięcej prof. dr hab. Danuta Zwolińska, mimo pewnych trudności, nefrologia w Polsce rozwija się dynamicznie, podążając za krajami, w których opieka nad pediatrycznym pacjentem jest dobrze zorganizowana. 

Jest miejsce dla każdego pacjenta wymagającego dializoterapii

Konsultant krajowa ds. nefrologii dziecięcej prof. dr hab. Danuta Zwolińska z Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ocenia, że pod względem stosowania wysokospecjalistycznych procedur diagnostyczno-terapeutycznych, a także rozwoju nauki, Polska nie odstaje od reszty Europy. – „Udaje się to m.in. dzięki ścisłej współpracy z europejskimi ośrodkami nefrologii dziecięcej oraz towarzystwami naukowymi, w których coraz liczniej obecni są nasi lekarze. Pracują oni m.in w różnych grupach roboczych, mając wpływ na tworzenie wytycznych i rekomendacji” – tłumaczy prof. Danuta Zwolińska, i dodaje: – „Choć lekarzy ze specjalizacją nefrologii dziecięcej w Polsce jest niewiele ponad 120, to dostęp do świadczeń w wykwalifikowanych ośrodkach dla dzieci w stanie zagrożenia życia lub zdrowia jest bardzo dobry. Wszystkie dzieci wymagające dializoterapii natychmiast ją otrzymują”. 

Postęp w leczeniu atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego 

Profesor Danuta Zwolińska, jako jeden z większych sukcesów w dziedzinie nefrologii dziecięcej w ostatnich latach wymienia rewolucyjny postęp w leczeniu atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego. Od 2018 roku pacjenci w Polce mają dostęp do skutecznego leku, który nie tylko zwiększa szansę przeżycia z tą rzadką chorobą, ale pozwala na jej całkowite wyleczenie. Natomiast dużo jest jeszcze do zrobienia w zakresie diagnostyki genetycznej, która w Polsce nie nadąża ze współczesną wiedzą. 

W Polsce działa 13 ośrodków, które dysponują aparaturą i sprzętem na najwyższym poziomie i gotowe są na świadczenie wysokospecjalistycznych usług. W opinii konsultant krajowej, trzeba podkreślić naprawdę dobrą współpracę między placówkami oraz dobrą współpracę z terenowymi oddziałami pediatrycznymi. Czas oczekiwania na planową diagnostykę szpitalną nie jest za długi – zależny jest od liczby łóżek i sytuacji epidemiologicznej w danym ośrodku. 

Największy problem stanowi dostęp do świadczeń w lecznictwie otwartym, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Tu czas oczekiwania na wizytę jest długi. W regionach brakuje specjalistów i pacjenci muszą dojeżdżać, czasem z bardzo daleka, do ośrodków akademickich. Wydłuża to czas podjęcia leczenia i jest kłopotliwe dla dzieci i rodziców. Ponadto optymizmem nie napawa starzejąca się kadra i brak chętnych do specjalizowania się w dziedzinie nefrologii pediatrycznej. 

Debata nefrologów dziecięcych z całej Polski  

W maju we Wrocławiu odbyła się XX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNefD), spotkali się na niej specjaliści z całej Polski, a także młodzi lekarze i naukowcy. Tematem przewodnim konferencji zorganizowanej przez Katedrę i Klinikę Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, były zakażenia układu moczowego u najmłodszych. 

Zakażenia układu moczowego (ZUM) u dzieci, wciąż pozostają dużym problemem ze względu na częstość występowania oraz trudności diagnostyczno terapeutyczne, zwłaszcza w najmłodszej grupie wiekowej. – „Zakażenie układu moczowego (ZUM) jest najczęstszą infekcją bakteryjną w populacji wieku rozwojowego i stanowi drugi, po infekcjach układu oddechowego, powód zgłaszania się dzieci do lekarza” – wyjaśnia konsultant krajowa w dziedzinie nefrologii dziecięcej prof. dr hab. Danuta Zwolińska z Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej UMW, i dodaje: – „To chleb powszedni pediatrów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dotyka do 10 proc. dzieci do 14 roku życia. Prawdziwym wyzwaniem są częste nawroty, które u 30-50 proc. pacjentów do 6 roku życia pojawiają się w ciągu 6-12 miesięcy od pierwszego epizodu zakażenia. Rozpoznanie zakażenia układu moczowego u najmłodszych dzieci, noworodków i niemowląt, jest utrudnione ze względu na brak specyficznych objawów. Często jest to tylko gorączka, słaby przyrost masy ciała, a czasem dolegliwości sugerują chorobę układu pokarmowego (wymioty, biegunka). Dlatego też, zgodnie z najnowszymi rekomendacjami PTNefD, u wszystkich dzieci do 5 roku życia, gorączkujących bez uchwytnej przyczyny, należy podejrzewać ZUM i rozpocząć diagnostykę w tym kierunku” – podsumowuje specjalistka.

Właściwe rozpoznanie i odpowiednie leczenie jest niezmiernie ważne, ponieważ u części pacjentów w przebiegu nawracających zakażeń układu moczowego z zajęciem nerek może dojść do uszkodzenia miąższu nerek, ich bliznowacenia, rozwoju przewlekłej choroby nerek i nadciśnienia tętniczego. 

Zobacz także: Nefrologia

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...