REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kolejki do NFZ
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejki do NFZ – z czego wynikają? Czas oczekiwania na wizytę u lekarza świadczącego usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może być naprawdę długi. Czy kolejki do NFZ są legalne? Czy możliwe jest ich skrócenie? 

Dlaczego są kolejki do NFZ

Długie oczekiwanie na wizytę do specjalisty bądź na zabieg oferowany w ramach NFZ, to przede wszystkim pokłosie deficytu środków finansowych przekazywanych do podmiotów medycznych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Nie bez znaczenia jest też niewystarczająca liczba lekarzy, dla których przyjmowanie pacjentów na NFZ jest mniej opłacalne niż w ramach prywatnej praktyki. Nie można także zapominać o problemie starzenia się społeczeństwa, co wpływa na wzrost pacjentów. 

REKLAMA

Kolejki do NFZ powodują, że pacjenci bardzo często decydują się na prywatne wizyty lekarskie, albo wykupują indywidualne ubezpieczenia zdrowotne w ramach tzw. pakietów medycznych.

Harmonogramy przyjęć pacjentów w ramach NFZ

REKLAMA

Prowadzenie list przyjęć pacjentów do placówek medycznych, które działają w ramach NFZ ma podstawę prawną – przepis Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku dotyczący świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Według regulacji – świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne są udzielane każdego dnia w godzinach udzielania tych świadczeń, zgodnie z harmonogramem przyjęć prowadzonym przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne, udziela się według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Na liście oczekujących na udzielenie świadczenia nie umieszcza się świadczeniobiorców kontynuujących leczenie u danego świadczeniodawcy.

Lista oczekujących na wizytę u specjalisty bądź na dany zabieg, nie obliguje podmiotu medycznego do przestrzegania ustalonego terminu. Ustalona data wizyty może z różnych powodów ulec zmianie (m.in. z powodu choroby lekarza, popsucia się sprzętu medycznego). W takiej sytuacji personel medyczny musi poinformować pacjenta o zdarzeniu i konieczności przesunięcia daty wizyty lekarskiej. Ostateczną decyzję o wyznaczeniu nowego terminu podejmuje dana placówka medyczna – nowa data zabiegu lub wizyty lekarskiej może być równie odległa, co pierwsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy możliwe jest skrócenie kolejek do NFZ

Istnieją możliwości skrócenia czasu oczekiwania do lekarza NFZ. Mowa tutaj o:  

  • Jeśli lekarz wskaże na skierowaniu pacjenta, że wymaga on pilnej konsultacji lub określonego zabiegu. W takim przypadku istnieje możliwość szybszego dostania się do specjalisty. Potrzebne jest tu jednak działanie samego pacjenta, który musi przekonać lekarza o konieczności wystawienia skierowania „na cito”. 
  • Skorzystanie z oficjalnej wyszukiwarki kolejek w NFZ mieszczącej się na stronie https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/. Nie wszystkie placówki medyczne podlegające pod Fundusz Zdrowia mają taką samą listę pacjentów oczekujących na wizytę u specjalisty lub konkretny zabieg. Dobrze jest zatem sprawdzić, czy być może w innym mieście w Polsce kolejka jest znacznie krótsza, a może wcale jej nie ma. 
  • Niektóre kategorie pacjentów należą do tzw. grupy uprzywilejowanej, co oznacza, że obowiązują ich znacznie krótsze kolejki niż pozostałe osoby. Do kategorii osób, które mogą szybciej skorzystać z usług oferowanych przez NFZ należą: zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu; inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci; uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani – w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa; kobiety w ciąży (od 1 stycznia 2017 roku); świadczeniobiorcy do 18 r. ż., u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 1 stycznia 2017 roku); działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31 sierpnia 2017 roku); osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (od 1 lipca 2018 roku); osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30 października 2018 roku).

Jeżeli pacjent należy do grupy uprzywilejowanej, powinien zgłosić to swojemu lekarzowi, który kierując go na zabieg lub wizytę u specjalisty, zaznaczy odpowiednią wzmiankę pozwalającą ominąć zbyt długą kolejkę.

Kolejki do NFZ są legalne i wynika to z przepisów Ustawy 

Kolejki do NFZ są legalne i wynika to wprost z przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Można sprawdzić, czy wypłacona kwota czternastej emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną kwotę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

REKLAMA

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

Wsparcie dla pracodawców zatrudniających żołnierzy. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Senat przyjął ustawę, która wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Ustawa wprowadza także świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Komu będzie przysługiwać dodatek dopełniający do renty socjalnej? Co zawiera wniosek?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać? Pracownik musi złożyć wniosek, a pracodawca musi się zgodzić, ale nie zawsze.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025 - projekt zmian, który rozczarowuje. MZ tłumaczy to kiepską sytuacją budżetu państwa i NFZ

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, który ma na celu modyfikację przepisów dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt zakłada wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki, co ma odciążyć przedsiębiorców, którzy obecnie muszą płacić składkę zdrowotną od takich transakcji. Zmiany mają wejść w życie w 2025 roku.

1000 zł świadczenia rodzicielskiego od 1 listopada 2024 r. 15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się

1000 zł świadczenia rodzicielskiego od 1 listopada 2024 r. 15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna.

REKLAMA