REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kolejki do NFZ
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejki do NFZ – z czego wynikają? Czas oczekiwania na wizytę u lekarza świadczącego usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia może być naprawdę długi. Czy kolejki do NFZ są legalne? Czy możliwe jest ich skrócenie? 

Dlaczego są kolejki do NFZ

Długie oczekiwanie na wizytę do specjalisty bądź na zabieg oferowany w ramach NFZ, to przede wszystkim pokłosie deficytu środków finansowych przekazywanych do podmiotów medycznych przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Nie bez znaczenia jest też niewystarczająca liczba lekarzy, dla których przyjmowanie pacjentów na NFZ jest mniej opłacalne niż w ramach prywatnej praktyki. Nie można także zapominać o problemie starzenia się społeczeństwa, co wpływa na wzrost pacjentów. 

REKLAMA

Kolejki do NFZ powodują, że pacjenci bardzo często decydują się na prywatne wizyty lekarskie, albo wykupują indywidualne ubezpieczenia zdrowotne w ramach tzw. pakietów medycznych.

Harmonogramy przyjęć pacjentów w ramach NFZ

REKLAMA

Prowadzenie list przyjęć pacjentów do placówek medycznych, które działają w ramach NFZ ma podstawę prawną – przepis Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku dotyczący świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Według regulacji – świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne są udzielane każdego dnia w godzinach udzielania tych świadczeń, zgodnie z harmonogramem przyjęć prowadzonym przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczenia specjalistyczne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne, udziela się według kolejności zgłoszenia w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Na liście oczekujących na udzielenie świadczenia nie umieszcza się świadczeniobiorców kontynuujących leczenie u danego świadczeniodawcy.

Lista oczekujących na wizytę u specjalisty bądź na dany zabieg, nie obliguje podmiotu medycznego do przestrzegania ustalonego terminu. Ustalona data wizyty może z różnych powodów ulec zmianie (m.in. z powodu choroby lekarza, popsucia się sprzętu medycznego). W takiej sytuacji personel medyczny musi poinformować pacjenta o zdarzeniu i konieczności przesunięcia daty wizyty lekarskiej. Ostateczną decyzję o wyznaczeniu nowego terminu podejmuje dana placówka medyczna – nowa data zabiegu lub wizyty lekarskiej może być równie odległa, co pierwsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy możliwe jest skrócenie kolejek do NFZ

Istnieją możliwości skrócenia czasu oczekiwania do lekarza NFZ. Mowa tutaj o:  

  • Jeśli lekarz wskaże na skierowaniu pacjenta, że wymaga on pilnej konsultacji lub określonego zabiegu. W takim przypadku istnieje możliwość szybszego dostania się do specjalisty. Potrzebne jest tu jednak działanie samego pacjenta, który musi przekonać lekarza o konieczności wystawienia skierowania „na cito”. 
  • Skorzystanie z oficjalnej wyszukiwarki kolejek w NFZ mieszczącej się na stronie https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/. Nie wszystkie placówki medyczne podlegające pod Fundusz Zdrowia mają taką samą listę pacjentów oczekujących na wizytę u specjalisty lub konkretny zabieg. Dobrze jest zatem sprawdzić, czy być może w innym mieście w Polsce kolejka jest znacznie krótsza, a może wcale jej nie ma. 
  • Niektóre kategorie pacjentów należą do tzw. grupy uprzywilejowanej, co oznacza, że obowiązują ich znacznie krótsze kolejki niż pozostałe osoby. Do kategorii osób, które mogą szybciej skorzystać z usług oferowanych przez NFZ należą: zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu; inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci; uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani – w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa; kobiety w ciąży (od 1 stycznia 2017 roku); świadczeniobiorcy do 18 r. ż., u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 1 stycznia 2017 roku); działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31 sierpnia 2017 roku); osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (od 1 lipca 2018 roku); osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30 października 2018 roku).

Jeżeli pacjent należy do grupy uprzywilejowanej, powinien zgłosić to swojemu lekarzowi, który kierując go na zabieg lub wizytę u specjalisty, zaznaczy odpowiednią wzmiankę pozwalającą ominąć zbyt długą kolejkę.

Kolejki do NFZ są legalne i wynika to z przepisów Ustawy 

Kolejki do NFZ są legalne i wynika to wprost z przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA