Przeniesienie praw autorskich na uczelnię

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Uczelnia nie może uzależnić dopuszczenia do egzaminu od przeniesienia praw autorskich.
Piszę pracę magisterską, zawierającą program komputerowy, który może mieć dużą wartość majątkową. Zgodnie z regulaminem uczelni nie dostanę jednak dyplomu, jeżeli nie przeniosę na uczelnię majątkowych praw autorskich. Czy to zgodne z prawem?

Nie. Prawa autorskie majątkowe, jakie przysługują studentowi, w stosunku do napisanej przez niego pracy dyplomowej nie mogą być przeniesione na uczelnię na podstawie regulaminu, który przewiduje taki skutek. Co więcej przepisy regulaminu, które zobowiązują studenta do przeniesienia tych praw i uzależniają od tego dopuszczenie do egzaminu końcowego, stanowią niedozwolone klauzule umowne.

Regulamin nie przenosi praw do utworu

Zgodnie bowiem z art. 53 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przeniesienie autorskich praw majątkowych na podstawie umowy zawsze wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dodatkowo zgodnie z art. 41 nieważna w tej części dotyczącej wszystkich utworów lub wszystkich utworów określonego rodzaju tego samego twórcy mających powstać w przyszłości (ust. 3). Treść umowy przenoszącej te prawa musi określać pola eksploatacji utworu, które muszą być znane w chwili jej zawarcia (ust. 4).

Zobacz serwis: Umowy

Z tych powodów określenie w regulaminie, iż prawa majątkowe do przyszłych utworów twórcy nie może być uznane za zgodne z prawem.

Niedozwolone klauzule umowne

Niekiedy zdarza się, że uczelnie starają się doprowadzić do przejęcia praw autorskich majątkowych poprzez uzależnienie dopuszczenia do egzaminu końcowego od zawarcia umowy przenoszącej te prawa. W regulaminach studiów na niektórych uczelniach można spotkać zapis, które zobowiązują studenta do przeniesienia na uczelnię prawa majątkowych do utworu.

Takie zapisy należy uznać za niedozwolone klauzule umowne. Zgodnie z art. 385(3) Kodeksu cywilnego, który zawiera katalog przykładowych klauzul niedozwolonych za taką należy uznać postanowienie, które uzależnia zawarcie, treść lub wykonanie umowy od zawarcia innej umowy, nie mającej bezpośredniego związku z umową zawierającą takie postanowienie.

Takie zapisy zostały już zresztą wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych na podstawie orzeczenia Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sygnatura XVII AmC 48/05)

W tej mierze warto zapoznać się z treścią art. 385(1) Kodeksu cywilnego zgodnie z którym postanowienia umów nie uzgodnione z konsumentem, które są uznane za niedozwolone klauzule nie wiążą go. 

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Prawo
Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]
13 maja 2025

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

Są jednak jeszcze dodatki 20% i 10%. Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto
13 maja 2025

Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, to nie jest po szaleństwie inflacji za ostatnie lata, pensja marzeń. Ale są jeszcze dodatki do pensji. Najcenniejszy to 20% dodatek stażowy. Niestety przysługuje osobom z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Nie posiadają go nauczyciele początkujący więc odchodzą z zawodu nauczyciela.

1 sierpnia dniem wolnym od pracy? Uchwalono dezyderat. Sejmowa Komisja skierowała dezyderat do resortu pracy, czekamy teraz na ostateczną decyzję
13 maja 2025

W dniu 2 kwietnia 2025 r. Sejmowa Komisja do Spraw Petycji obradująca pod przewodnictwem poseł Urszuli Augustyn (KO), zastępcy przewodniczącego Komisji analizowała szereg petycji. W porządku dziennym prac komisji była brana pod rozwagę petycja w sprawie ustanowienia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy (BKSP-155-X-342/24). I stało się, uchwalono dezyderat, w sprawie 1 sierpnia - jako dnia wolnego od pracy. Ale trzeba wiedzieć, że Sejmowa Komisja skierowała ten dezyderat do resortu pracy, a teraz czekamy teraz na ostateczną decyzję MRPiPS. Później zdecyduje Sejm, Senat i Prezydent. Droga jest długa, ale przecież: kropla drąży skałę.

Debata prezydencka w TVP: Tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów
13 maja 2025

Bezpośrednie apele do wyborców, polityczne manifesty, emocje i ostatnie akcenty kampanii — tak wyglądały końcowe wystąpienia kandydatów w debacie prezydenckiej w TVP. Co dokładnie powiedzieli?

Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom
13 maja 2025

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00
12 maja 2025

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują
12 maja 2025

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy
12 maja 2025

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja
12 maja 2025

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

pokaż więcej
Proszę czekać...