Za rozbój za granicą można odpowiadać w Polsce

Redakcja
rozwiń więcej
Kodeks karny przewiduje możliwość, w której polski sąd będzie mógł skazać za przestępstwo popełnione poza granicami RP. /fot.fotolia
Kodeks karny znajdzie zastosowanie nie tylko do przestępstw popełnionych w Polsce, ale także do przestępstw popełnionych poza granicami kraju. Na jakich zasadach przestępca odpowie za swoje czyny za granicą?

Odpowiedzialność z Kodeksu karnego

W art. 5 Kodeksu karnego została nakreślona jedna z podstawowych zasad prawa karnego – zasada terytorialności. Zgodnie z tym przepisem ustawę karną polską stosuje się do sprawcy, który popełnił czyn zabroniony na terytorium Polski. Za takie uważany będzie także polski statek wodny lub samolot.

Nie oznacza to jednak, że ustawa karna przestaje obowiązywać poza granicami kraju. Kodeks karny przewiduje bowiem możliwość, w której polski sąd będzie mógł skazać za przestępstwa popełnione poza granicami RP

Zobacz również: Jaka kara grozi za rozbój?

Zagraniczne przestępstwa

Wyłom w zasadzie terytorialności stanowi bowiem art. 109 Kodeksu karnego, zgodnie z którym ustawę stosuje się także do obywatela polskiego, który popełnił przestępstwo za granicą. Takie uregulowanie wynika po części z zakazu ekstradycji obywateli Polski do innych krajów. Zakaz ten uległ znacznemu ograniczeniu w związku z wdrożeniem Europejskiego Nakazu Aresztowania w ramach Unii Europejskiej, niemniej jednak istnienie zakazu ekstradycji własnych obywateli (art. 55 ust. 1 Konstytucji RP) mógłby prowadzić do sytuacji, w której sprawca pozostawałby w Polsce bezkarny, gdy nie możliwość jego ukarania również za czyny popełnione poza krajem.

Wymogi dla karalności

Aby pociągnąć do odpowiedzialności za czyny zabronione popełnione za granicą jednym z podstawowych wymogów jest tzw. zasada podwójnej karalności. Zgodnie z art. 111 Kodeksu karnego warunkiem odpowiedzialności za czyn popełniony za granicą jest bowiem uznanie takiego czynu za przestępstwo również przez ustawę obowiązującą w miejscu jego popełnienia.

Polski obywatel nie odpowie za przestępstwo popełnione za granicą, jeżeli popełniony przez niego czyn nie jest karalny w Polsce.

Zobacz również: Odpowiedzialność cudzoziemca za popełnienie przestępstwa

Co to oznacza?

Możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności za czyny popełnione za granicą może mieć istotne znaczenie w praktyce.

Polski obywatel dokonał rozboju w kraju nie będącym członkiem UE i zbiegł do Polski. Jeżeli sprawca nie zostanie wydany w ramach ekstradycji, może on ponosić odpowiedzialność za rozbój na podstawie przepisów Kodeksu karnego.

Prawo
Darmowe parkowanie w długi weekend majowy. Warszawa da odpocząć kierowcom
30 kwi 2024

Darmowe parkowanie w Warszawie. W tym roku długi weekend majowy ułożył się tak, że przez pięć dni, od środy do godz. 8.00 w poniedziałek, kierowcy parkujący w strefie płatnego parkowania nie muszą płacić za postój.

To była jedna z najgłośniejszych afer III RP. Sprawa Amber Gold wraca na wokandę
30 kwi 2024

Sprawa Amber Gold, jednej z najgłośniejszych afer III RP, wraca na wokandę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Sąd Apelacyjny w Warszawie ma rozstrzygnąć, czy państwo zapłaci odszkodowania poszkodowanym.

Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

pokaż więcej
Proszę czekać...