reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Przestępstwa za granicą > Odpowiedzialność cudzoziemca za popełnienie przestępstwa (art. 110)

Odpowiedzialność cudzoziemca za popełnienie przestępstwa (art. 110)

Ustawę karną polską stosuje się do cudzoziemca, który popełnił za granicą czyn zabroniony skierowany przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej lub polskiej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz do cudzoziemca, który popełnił za granicą przestępstwo o charakterze terrorystycznym. Ustawę karną polską stosuje się w razie popełnienia przez cudzoziemca za granicą czynu zabronionego innego niż wymieniony w § 1, jeżeli czyn zabroniony jest w ustawie karnej polskiej zagrożony karą przekraczającą 2 lata pozbawienia wolności, a sprawca przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie postanowiono go wydać.

Ustawę karną polską stosuje się także do cudzoziemców, czyli obywateli państw obcych lub bezpaństwowców, którzy popełnili przestępstwo za granicą, jeżeli czyn jest uznany za przestępstwo również miejscu jego popełnienia. Jest to zasada przedmiotowa w postaci zwykłej.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Należy zauważyć, że polski kodeks karny ogranicza zakres zainteresowania polskiej jurysdykcji wystąpieniem ponadto jednego z dwóch warunków:

• Czyn cudzoziemca skierowany był przeciwko dobrom lub interesom Rzeczpospolitej Polskiej obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej lub polskiej jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, albo ma charakter przestępstwa terrorystycznego.
• Czyn ten jest zagrożony karą przekraczającą 2 lata pozbawienia wolności, a więc ma charakter poważny.

Zobacz serwis: Wykroczenia

W pierwszym przypadku pociągnięcie cudzoziemca do odpowiedzialności wynika wprost z naruszenia polskiego interesu prawnego. W drugim przypadku chodzi o to, ażeby cudzoziemiec nie uniknął odpowiedzialności karnej, jeżeli znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i nie postanowiono go wydać (lub też nikt uprawniony nie wystąpił z żądaniem takiego wydania). Pociągnięcie cudzoziemca do odpowiedzialności jest możliwe tylko wtedy, gdy w świetle polskiego prawa popełniony czyn jest zagrożony karą przekraczającą 2 lata – nie uzasadnia zatem wdrażania ścigania popełnienie przez cudzoziemca za granicą wykroczenia lub drobnego występku.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna: Art. 110 Kodeksu karnego

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność cudzoziemca za popełnienie przestępstwa reguluje kodeks karny.
Odpowiedzialność cudzoziemca za popełnienie przestępstwa reguluje kodeks karny.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama