reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Przestępstwa za granicą > Przestępstwo popełnione za granicą (art. 109)

Przestępstwo popełnione za granicą (art. 109)

Ustawę karną polską stosuje się do obywatela polskiego, który popełnił przestępstwo za granicą.

Należy pamiętać, że odrębne reguły dotyczą stosowania ustawy karnej polskiej do przestępstw popełnianych za granicą. Podstawowe znaczenie ma tutaj zasada obywatelstwa, zwana także zasadą narodowości podmiotowej lub zasadą personalną. Zgodnie z tą zasadą obywatel polski powinien się stosować do prawa swojego kraju także wtedy, gdy przebywa za granicą. Zatem w razie popełnienia przez obywatela polskiego przestępstwa za granicą stosuje się do niego ustawę karną polską. Oznacza to, że po powrocie do kraju będzie pociągnięty do odpowiedzialności przed sądem polskim.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zasada odpowiedzialności obywatela polskiego według polskiego prawa za przestępstwa popełnione za granicą ograniczona w związku z brzmieniem artykułu 111 § 1 Kodeksu karnego. Przepis ten mianowicie uzależnia odpowiedzialność karną od uznania popełnionego czynu za przestępstwo również w miejscu jego popełnienia.

Zobacz: Porady prawne

Ten warunek nie odnosi się jednak do funkcjonariuszy przebywających za granicą służbowo i terytorium nie podlegającego żadnej władzy państwowej.

Jeżeli obywatel polski zostanie skazany za granicą, to sąd polski zaliczy mu na poczt kary, w całości lub w części, karę odbytą za granicą uwzględniając różnice pomiędzy tymi karami na korzyść sprawcy. Zaliczeniu na poczet kary podlega też okres rzeczywistego pozbawienia wolności za granicą, jak też i wykonywana tam kara.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Podstawa prawna: Art. 109 Kodeksu karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama