| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Jaka kara grozi za rozbój?

Jaka kara grozi za rozbój?

Jestem oskarżony o rozbój. Sprawa na razie jest u prokuratora. Nie wiem jednak jakiego wyroku mogę się spodziewać za tego rodzaju wykroczenie.

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, że rozbój nie jest wykroczeniem ale przestępstwem. Wykroczenie to taka „lżejsza” odmiana przestępstwa. W praktyce różnica ta sprowadza się do tego, że za wykroczenie przewidziane są niższe i łagodniejsze kary.

Wykroczenia uregulowane są przede wszystkim w kodeksie wykroczeń natomiast przestępstwa w kodeksie karnym. Rozbój natomiast to czyn zabroniony, określony w art. 280 kodeksu karnego (k.k.).

Rodzaje rozbojów

Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów. W art. 280 § 1 k.k. uregulowany jest „podstawowy” rodzaj rozboju. Jego definicja przedstawia się następująco: Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności.

Zobacz: Odpowiedzialność karna

Jak zatem widać przesłankami popełnienia tego przestępstwa jest kradzież (czyli przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej) i użycie przemocy (groźba jej użycia).

Kwalifikowaną formą rozboju jest, uregulowany w art. 280 §2 k.k. rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Narzędziem takim będzie w szczególności nóż albo broń palna.

Wymiar kary

Odnosząc się bezpośrednio do Pana pytania trzeba powiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju rozboju. Za „podstawowy” typ grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności (popularnie nazywana więzieniem). Natomiast za kwalifikowany przypadek grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Wymiar kary w konkretnej sprawie zależy od wielu czynników. Zasady wymierzania kary reguluje art. 53 k.k. zgodnie z nim sąd przy wymiarze kary bierze pod uwagę w szczególności stopień winy sprawcy oraz szkodliwość społeczną czynu.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów.
Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »