| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Jaka kara grozi za rozbój?

Jaka kara grozi za rozbój?

Jestem oskarżony o rozbój. Sprawa na razie jest u prokuratora. Nie wiem jednak jakiego wyroku mogę się spodziewać za tego rodzaju wykroczenie.

W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, że rozbój nie jest wykroczeniem ale przestępstwem. Wykroczenie to taka „lżejsza” odmiana przestępstwa. W praktyce różnica ta sprowadza się do tego, że za wykroczenie przewidziane są niższe i łagodniejsze kary.

Wykroczenia uregulowane są przede wszystkim w kodeksie wykroczeń natomiast przestępstwa w kodeksie karnym. Rozbój natomiast to czyn zabroniony, określony w art. 280 kodeksu karnego (k.k.).

Rodzaje rozbojów

Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów. W art. 280 § 1 k.k. uregulowany jest „podstawowy” rodzaj rozboju. Jego definicja przedstawia się następująco: Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności.

Zobacz: Odpowiedzialność karna

Jak zatem widać przesłankami popełnienia tego przestępstwa jest kradzież (czyli przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej) i użycie przemocy (groźba jej użycia).

Kwalifikowaną formą rozboju jest, uregulowany w art. 280 §2 k.k. rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Narzędziem takim będzie w szczególności nóż albo broń palna.

Wymiar kary

Odnosząc się bezpośrednio do Pana pytania trzeba powiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju rozboju. Za „podstawowy” typ grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności (popularnie nazywana więzieniem). Natomiast za kwalifikowany przypadek grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Wymiar kary w konkretnej sprawie zależy od wielu czynników. Zasady wymierzania kary reguluje art. 53 k.k. zgodnie z nim sąd przy wymiarze kary bierze pod uwagę w szczególności stopień winy sprawcy oraz szkodliwość społeczną czynu.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów.
Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »