Prawa i obowiązki oskarżonego

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
rozwiń więcej
Oskarżony podobnie jak podejrzany ma obowiązek stawiania się na każde wezwanie sądu. / inforCMS
Oskarżony w toku postępowania przed sądem ma w zasadzie takie same prawa i obowiązki jak podejrzany w postępowaniu przygotowawczym.

W odróżnieniu od śledztwa w toku postępowania przed sądem oskarżony ma w zasadzie nieograniczony dostęp do materiałów postępowania. Wynika to z zasady jawność postępowania.

Oskarżonemu przysługuje szereg uprawnień m.in.:

  • prawo do obrony, w tym do korzystania z pomocy obrońcy
  • prawo do składania wyjaśnień, odmowy składania wyjaśnień, odmowy odpowiedzi na pytania
  • prawo do składania wniosków dowodowych
  • prawo do uczestniczenia w postępowaniu dowodowym, w tym do zadawania pytań osobom przesłuchiwanym
  • prawo do zaskarżenia wyroku

Zobacz: Oskarżony - podejrzany

Oskarżony podobnie jak podejrzany ma obowiązek

  • stawiania się na każde wezwanie sądu,
  • informowania o każdej zmianie swojego adresu,

Zauważyć należy, że postępowanie przed sądem po złożeniu wyjaśnień przez oskarżonego może się toczyć również bez jego udziału.

Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku gdy oskarżony powiadomiony o terminie rozprawy nie stawi się na jej kolejny termin, nie usprawiedliwi swojego niestawiennictwa i nie złoży wniosku o odroczenie rozprawy.

Oskarżony może zostać również skazany nie uczestnicząc w ani jednej rozprawie przed sądem. Gdy oskarżonemu zostanie prawidłowo doręczone wezwanie na rozprawę, którego odbiór oskarżony pokwituje własnoręcznym podpisem, a następnie oskarżony nie stawi się w sądzie i nie usprawiedliwi swojej nieobecności sąd ma prawo do otwarcia przewodu sądowego oraz do odczytania wyjaśnień złożonych przez oskarżonego w postępowaniu przygotowawczym.

Zobacz serwis: Prawo karne

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...