Czy przepisy prawne chronią przed stalkingiem?

Stalking zostanie wprowadzony do kodeksu karnego.
Uporczywe nękanie drugiej osoby, które może wywołać u niej poczucie niebezpieczeństwa, zagrożenia określane jest mianem stalkingu. Czy osoba nękana jest chroniona? Co grozi sprawcy stalkingu?

Czym jest stalking?

Stalking, to nic innego jak nękanie drugiej osoby, poprzez wysyłanie SMS-ów z wyzwiskami, głuche telefony czy rozpowszechnianie plotek lub oszczerstw na jej temat. O problemie stalkingu w Polsce usłyszeliśmy stosunkowo niedawno. Jak się jednak okazało, jest to problem na szeroką skalę. Narzędzia, z których najczęściej korzystają tzw. stalkerzy to telefon, SMS-y oraz e-maile. Pojawia się więc pytanie – jak z tym walczyć?

Zobacz: Przywłaszczenie tożsamości to stalking

Brak odrębnej regulacji

Choć aktualnie nie funkcjonują jeszcze w polskim prawie przepisy, które bezpośrednio odnoszą się do zjawiska stalkingu, Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich regulacji do kodeksu karnego. Najistotniejszym z przepisów, które będą obowiązywać będzie wpisany do kodeksu karnego art.190a: Kto przez uporczywe nękanie innej osoby doprowadza ją lub osobę jej najbliższą do uzasadnionego odczuwania strachu lub narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Przepisy tego samego artykułu wprowadzają również zaostrzoną karę, w razie gdyby wynikiem nękania drugiej osoby było jej targnięcie się na własne życie. Kodeks karny będzie przewidywał za taki czyn karę od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Co możemy robić teraz?

Aktualnie, na pierwszy rzut oka nie mamy za wiele możliwości. Jeżeli osoba nęka nas głuchymi telefonami lub SMS-ami, lecz nie zawierają one gróźb karalnych, wówczas policja ma związane ręce. Na ogół tego typu sprawy są umarzane.

A przecież już przepisy Konstytucji RP wskazują, że wolność człowieka podlega ochronie prawnej i powinna być przez wszystkich respektowana. W przypadku stalkingu zastosowanie mogą mieć również: art. 207 kodeksu karnego stanowiący, że znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przepis ten chroni jednak osoby najbliższe sprawcy. Art.191a kodeksu karnego stanowi, że: Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Możemy sięgnąć również do przepisów kodeksu cywilnego, chroniących dobra osobiste człowieka, do których należy m.in. wolność. Zgodnie z art. 24 kodeksu cywilnego osoba, której dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne.

Wydaje się jednak, że pomimo tego, iż w polskim prawie już teraz możemy odnaleźć przepisy o podobnej strukturze, jak wyżej wskazane, żadne z nich nie będą tak skuteczne, jak te bezpośrednio odnoszące się do przestępstwa stalkingu.

Podstawa prawna: Art. 190a Kodeksu karnego

Prawo
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym
08 maja 2024

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów
07 maja 2024

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy
07 maja 2024

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?
07 maja 2024

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]
07 maja 2024

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[
07 maja 2024

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?
07 maja 2024

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?
07 maja 2024

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...