reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Przestępstwa w internecie: Przywłaszczenie tożsamości to stalking

Przestępstwa w internecie: Przywłaszczenie tożsamości to stalking

Zakładanie fałszywych profili, podszywanie się pod inną osobę – to coraz częstsze zagrożenia, jakie możemy spotkać w Internecie. Będą one określone jako przestępstwa tzw. stalkingu.

W Sejmie toczą się prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają wprowadzić przestępstwo tzw. stalkingu, czyli uporczywego nękania. W ramach tego czynu karane będą także czyny „przywłaszczenia tożsamości”. 1 lutego 2011 r. sejmowa komisja zakończyła kolejny etap prac nad nowelizacją.

Projektowany art. 190a Kodeksu karnego określa przestępstwo stalkingu. Zgodnie z nim kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Oprócz tego w dodanym do Kodeksu karnego art. 190a znajdzie się również miejsce na kryminalizację czynów związanych z kradzieżą tożsamości. Są to zjawiska, które najczęściej mają swoje przejawy w internecie. Zakładanie fałszywych profili, na których publikowane są informacje szkalujące daną osobę, wiązanie aktywności internetowej z tożsamością innej osoby, to coraz częstsze zjawiska, jakie można spotkać w wirtualnej rzeczywistości.

Takie działania są uznawane za przejaw stalkingu. Zgodnie z art. 190a ust. 2 projektowanego przepisu Kodeksu karnego karze będzie podlegać osoba, która wykorzystuje wizerunek innej osoby lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej.

Zobacz: Co to jest grooming?

Czyny takie będą karalne podobnie jak uporczywe nękanie. Sprawca będzie mógł trafić za kratki nawet na 3 lata. Jak wskazuje się w uzasadnieniu projektu. W uzasadnieniu projektu podkreśla się, że przedmiot ochrony jest szeroko zakreślony.

O karalności czynów przywłaszczających tożsamość będzie można mówić w sytuacjach, w których wykorzystuje się dane osobowe innej osoby np. do złośliwego zamawiania wartościowych towarów lub usług za pośrednictwem Internetu lub też tworzenia fałszywych kont internetowych, na których zamieszczone są informacje pochodzące rzekomo od osoby poszkodowanej.

Istotnym rozstrzygnięciem jest też zakwalifikowanie stalkingu jako przestępstwa prywatnoskargowego, co oznacza, że ściganie będzie możliwe jedynie na wniosek pokrzywdzonego.

Zobacz serwis: Prawa ofiar przestępstwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama