Konfiskata rozszerzona

Daniela Kaczorowska
rozwiń więcej
Konfiskata rozszerzona /Fot. Fotolia / Fotolia
Czym są przepadek i konfiskata rozszerzona? Jaka korzyść majątkowa może być uznana za pochodzącą z przestępstwa? Czy odpowiada tylko sprawca?

Przepadek może zostać orzeczony nie tylko w stosunku do sprawcy przestępstwa.

Sprawca, chcąc pozbyć się przedmiotów pochodzących z kradzieży, oddał je koledze. Czy sąd może orzec przepadek co do tych przedmiotów? 

Tak, uważa się je za należące do sprawcy. 

Zgodnie z Kodeksem karnym, Sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa. Jeżeli służyły one do jego popełnienia lub były do tego przeznaczone, Sąd ma prawo orzec ich konfiskatę. Jeżeli jednak ustawa stanowi o obowiązku takiego orzeczenia, sąd orzeka jw. Jeżeli orzeczenie przepadku co do któregokolwiek z ww. przedmiotów byłoby niemożliwe, w wyroku może zostać orzeczona konfiskata ich równowartości. Przepadku takich przedmiotów nie orzeka się w sytuacji, gdy muszą być zwrócone określonej osobie, np. pokrzywdzonemu.

 Skazanie sprawcy za naruszenie zakazu wytwarzania, posiadania, obrotu, przesyłania, przenoszenia lub przewozu określonych przedmiotów daje sądowi prawo orzeczenia ich przepadku, a w sytuacjach wskazanych w ustawie–obowiązek.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Jeżeli przedmioty, które służyły do popełnienia przestępstwa lub były do tego przeznaczone nie są własnością sprawcy, sąd orzeka ich przepadek tylko, gdy to wynika z ustawy. W sytuacji, gdy sprawca jest współwłaścicielem mienia, orzeka się co do należącej do niego części. 

W przypadkach wskazanych w art. 44a kodeksu karnego możliwe jest orzeczenie konfiskaty także co do przedsiębiorstwa. W zależności od konkretnej sytuacji, może to być przedsiębiorstwo sprawcy lub innego podmiotu. 
Co do sprawcy, który pośrednio osiągnął z popełnienia przestępstwa korzyść majątkową i nie uzyskał jej w wyniku popełnienia jednego z czynów wymienionych w art. 44§6 k.k., orzeka się przepadek przedmiotów lub ich równowartości. Nie dotyczy to sytuacji, gdy podlegają one zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi. 

Konfiskata rozszerzona

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw

Powyższą nowelizacją wprowadzono do Kodeku karnego szerszy zakres przypadków, w których Sąd może orzec konfiskatę przedmiotów. 
W art.45§1a k.k ustawodawca określił co jeszcze można uznać za korzyść majątkową, uzyskaną z popełnionego przestępstwa. Ustanowił, że poza wymienionymi wcześniej  korzyściami, możemy uznać również pożytki z rzeczy lub prawa, które stanowią tę korzyść.

Zobacz serwis: Sprawy karne

W myśl art. 45§2 k.k., korzyścią uzyskaną z popełnienia przestępstwa jest mienie, które sprawca objął we władanie lub, co do którego uzyskał jakikolwiek tytuł prawny w ciągu 5 lat przed jego popełnieniem, do chwili wydania wyroku(nie musi być prawomocny). Dotyczy to skazania za przestępstwo zagrożone karą, której górna granica ustawowa wynosi co najmniej 5 lat i gdy została lub mogła zostać osiągnięta z niego, chociażby pośrednio, korzyść majątkowa. Przestępstwo takie może być także popełnione w zorganizowanej grupie lub związku, mających na celu jego popełnienie. Należy wskazać, że okres, w którym można orzec konfiskatę dotyczy również sytuacji, gdy z popełnienia czynu zabronionego została osiągnięta, chociażby pośrednio, korzyść majątkowa znacznej wartości.

Opinia Rzecznika Praw Obywatelskich z dn. 6 lipca 2016 roku, II.517.3.2016.VV
Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar wydał opinię na temat ówczesnego projektu, obowiązującej już Ustawy o konfiskacie rozszerzonej. Podniósł w niej m.in. to, jak olbrzymia zmiana ma być wprowadzona w systemie karnym poprzez jej uchwalenie. Na uwagę zasługuje część opinii RPO, w której wskazuje on jak duże sankcje są przewidziane za najniższą formę nieumyślności, jaką jest niedbalstwo. W przypadku niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, osoba nie będąca sprawcą może stracić wszystkie składniki przedsiębiorstwa. Tak może się stać, gdy ,,…dopuści się niedbalstwa w odniesieniu do świadomości o przeznaczeniu składników przedsiębiorstwa do popełnienia przestępstwa".

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. 2017 poz. 2204)
- Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw
- Wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie rozszerzonej konfiskaty, z dn. 6 lipca 2016 roku

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...