Handel ludźmi jako przestępstwo
Aktualizacja: 07.01.2021
Handel ludźmi jest kojarzony ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, w czym jest sporo prawdy, gdyż w głównej mierze, to właśnie tego typu grupy trudnią się popełnianiem niniejszego przestępstwa. Jak wygląda regulacja handlu ludźmi na gruncie polskiej ustawy karnej, jaki jest wymiar kary i co grozi za przygotowanie? »
Propagowanie faszyzmu i totalitaryzmu jako przestępstwo
Aktualizacja: 21.09.2020
W historii i w współczesnym świecie funkcjonują różne ustroje. Jedne są oceniane jako demokratyczne, zaś inne jako totalitarne, a co za tym idzie w wielu państwach są zakazane. Jak wygląda niniejsza kwestia w polskim Kodeksie karnym? »
Co grozi na fałszywe oskarżenie w Kodeksie karnym?
Aktualizacja: 07.09.2020
Oskarżanie innych osób ma różne podłoże, na szczęście większość z nich jest oparta na prawdziwych faktach. Niestety zdarzają się fałszywe oskarżenia, które mogą być nacechowane chęcią odegrania się na innej osobie. Co wówczas grozi sprawcy takiego oskarżenia? »
Odpowiedzialność karna za sprzedaż bonu turystycznego
Aktualizacja: 03.08.2020
Polski Bon Turystyczny nie może być wystawiany na sprzedaż. Za podjęcie takich działań grozi odpowiedzialność karna. »
Kto jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu Kodeksu karnego?
Aktualizacja: 29.07.2020
Pod pojęciem funkcjonariusza publicznego można rozumieć wiele podmiotów, jednak na gruncie prawa karnego, funkcjonariuszami publicznymi są konkretne podmioty. Kto zatem jest funkcjonariuszem publicznym? »
Niezawiadomienie o wypadku lub chorobie zawodowej jako przestępstwo
Aktualizacja: 20.07.2020
Analizowany przepis zalicza się do katalogu przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Kiedy mamy do czynienia z niniejszym przestępstwem, kto może być jego sprawcą i jaką karę ustanowił ustawodawca? »
Narażenie pracownika na niebezpieczeństwo w prawie karnym
Aktualizacja: 13.07.2020
Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest kojarzone z przepisami Kodeksu pracy. Celem zabezpieczenia interesów pracowników, ustawodawca uregulował jednak narażenie pracownika na niebezpieczeństwo w przepisach ustawy karnej jako jedno z przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Na czym polega omawiane przestępstwo, kto może być sprawcą i jaką karę przewidział ustawodawca? »
Przestępstwo powierzania pracy w handlu wbrew zakazowi
Aktualizacja: 24.06.2020
Powierzanie wykonywania pracy w handlu wbrew zakazowi jest najnowszym przestępstwem przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, które zostało dodane do ustawy karnej z dniem 1 marca 2018 roku. Na czym polega niniejsze przestępstwo, kto za nie odpowiada karnie i jaki jest wymiar kary? »
Niezgłoszenie danych do ubezpieczenia społecznego jako przestępstwo
Aktualizacja: 16.06.2020
Niezgłoszenie danych do ubezpieczenia społecznego jest jednym z przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Kto może być sprawcą przestępstwa i co za nie grozi? »
Naruszenie miru domowego jako przestępstwo
Aktualizacja: 03.04.2020
Przestępstwo naruszenia miru domowego jest często mylone z wykroczeniem polegającym na zakłócaniu ciszy nocnej. Jak zatem należy rozumieć naruszenie miru domowego i co za nie grozi? »
Czy wzrost cen artykułów medycznych w związku z koronawirusem oznacza wyzysk w myśl art. 304 k.k.?
Aktualizacja: 03.04.2020
Sytuacje kryzysowe sprzyjają niestety nadużyciom ze strony podmiotów gospodarczych, które oferujących towary pierwszej potrzeby. Nie inaczej jest w aktualnie obowiązującym stanie zagrożenia epidemiologicznego w związku z pandemią koronawirusa. Do góry poszybowały zwłaszcza ceny maseczek, żelów antybakteryjnych oraz środków do dezynfekcji. Z tego m.in. powodu premier wprowadził zakaz sprzedaży tych towarów za pośrednictwem serwisów OLX i Allegro. Co więcej jednak, w Prokuraturze Krajowej powołany został dodatkowo zespołu prokuratorów do spraw koordynacji walki z przestępczością gospodarczą w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, a jego uwaga ma być skupiona na kwestii zawyżania cen towarów. W kontekście tym nasuwa się rzecz jasna przestępstwo wyzysku z art. 304 k.k. Czy rzeczywiście można tutaj mówić o czynie zabronionym? »
Nieudzielenie pomocy w rozumieniu Kodeksu karnego
Aktualizacja: 09.03.2020
Na temat przestępstwa nieudzielenia pomocy krąży wiele mitów, które są popularne zwłaszcza na forach internetowych. Ich pochodzenie jest różne, część wynika z niezrozumienia przepisu karnego, a część z opowieści osób trzecich, które często nie znając stanu faktycznego, dorzucają kilka słów od siebie. Jak zatem należy rozumieć przestępstwo nieudzielenia pomocy, kogo dotyczy i co za nie grozi? »
Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową w rozumieniu Kodeksu karnego
Aktualizacja: 15.01.2020
Prawa osób wykonujących pracę zarobkową są chronione przez wiele aktów prawnych, m.in. przez przepisy prawa pracy, prawa o ubezpieczeniu społecznym, a skończywszy na przepisach prawa karnego. Jakie zatem zachowania wymierzone przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową ustawodawca spenalizował w prawie karnym? »
Kary za przekręcanie liczników w 2020 r.
Aktualizacja: 13.01.2020
Od 1 stycznia 2020 r. policja może sprawdzać również stan licznika pojazdu. Zmiana wskazań drogomierza, potocznie nazywana przekręceniem licznika stanowi przestępstwo. Jaka kara za nie grozi? »
Na czym polega i co grozi za znęcanie się?
Aktualizacja: 13.11.2019
Ciągłe wyzwiska, bicie, pozbawianie środków niezbędnych do codziennego funkcjonowania, wyrzucanie osobistych rzeczy czy niesprawiedliwe ocenianie - to tylko niektóre z metod znęcania się nad inną osobą. Co grozi za znęcanie się i kto może być ofiarą niniejszego przestępstwa? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy
Doradztwo restrukturyzacyjne, biznesowe oraz upadłościowe
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »