Renta z tytułu niezdolności do pracy z ZUS 2020 – wniosek, wzór, załączniki

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Renta z tytułu niezdolności do pracy z ZUS 2020 – wniosek, wzór, załączniki. /fot.Shutterstock / fot.Shutterstock
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje po złożeniu stosownego wniosku. Jak wypełnić i kiedy złożyć wniosek o rentę w 2020 roku? Kto może go wypełnić? Jak wygląda wzór wniosku o rentę z tytułu niezdolności do wykonywania pracy? Jakie załączniki należy złożyć razem z wnioskiem?

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy nabywa się w dniu spełnienia wszystkich warunków określonych przez prawo. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS należy spełnić łącznie cztery warunki:

  1. niezdolność do pracy;
  2. wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
  3. niezdolność do pracy powstała w okresach, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2, pkt 3 lit. b, pkt 4, 6, 7 i 9, ust. 2 pkt 1, 3–8 i 9 lit. a, pkt 10 lit. a, pkt 11–12, 13 lit. a, pkt 14 lit. a i pkt 15–17 oraz art. 7 pkt 1–3, 5 lit. a, pkt 6 i 12 wskazanej ustawy, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów (nie stosuje się tego przepisu do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy),
  4. brak ustalonego prawa do emerytury z Funduszu lub nie spełnianie warunków do jej uzyskania.

Przede wszystkim należy złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia. Co istotne, renta nie zostanie przyznana w przypadku pobierania innych świadczeń związanych z niezdolnością do pracy, takich jak:

  • zasiłek chorobowy,
  • świadczenie rehabilitacyjne oraz
  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy.

ZUS przyznaje prawo do renty z dniem zaprzestania pobierania powyższych świadczeń.

Polecamy produkt: Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków. Praktyczne wskazówki.

Gdzie złożyć wniosek o rentę?

Osoba zainteresowana może złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy w każdej placówce ZUS. Jeśli jednak nie będzie to placówka właściwa danej osobie ze względu na miejsce zamieszkania, zostanie on przesłany do odpowiedniego oddziału ZUS. W przypadku zamieszkania w Polsce będzie to adres zameldowania na pobyt stały. Gdy dana osoba nie posiada adresu zamieszkania w Polsce, wówczas wniosek rozpatruje placówka ZUS właściwa ze względu na adres miejsca pobytu lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały w kraju. W przypadku posiadania okresów ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwie członkowskim UE albo EFTA lub w państwie, z którym Polska zawarła umowę dwustronną o zabezpieczeniu społecznym wniosek będzie rozpatrzony oraz przekazany do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej przez jedną z placówek ZUS, które realizują umowy międzynarodowe. W końcu jeżeli osoba zainteresowana rentą mieszka za granicą w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy dwustronnej o zabezpieczeniu społecznym, wniosek rozpatruje placówka ZUS właściwa ze względu na ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały w Polsce.

Dzień złożenia wniosku

Datą zgłoszenia wniosku jest dzień, w którym zainteresowany:

  • złożył pisemny wniosek w placówce ZUS,
  • zgłosił ustnie wniosek do protokołu w placówce ZUS,
  • nadał wniosek na poczcie,
  • zgłosił wniosek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Jeśli osoba zainteresowana ma zamiar złożyć wniosek za pomocą PUE ZUS musi posiadać konto na tej platformie oraz profil zaufany na Elektronicznej Platformie Usług Administracyjnych (ePUAP ) albo bezpieczny podpis elektroniczny. Co istotne, korzystając z tego sposobu złożenia wniosku, dokumenty załączone do wniosku należy złożyć placówce ZUS lub wysłać je pocztą.

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy składa sam zainteresowany bądź:

  • przedstawiciel ustawowy (np. matka, ojciec za małoletnie dziecko);
  • opiekun prawny lub
  • pełnomocnik.

W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika konieczne jest stworzenie pisemnego pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być napisać odręcznie i powinno zawierać: dane, dzięki którym pracownik ZUS sprawdzi tożsamość pełnomocnika (np. imię, nazwisko, serię i numer dowodu osobistego), wskazanie zakresu pełnomocnictwa oraz czytelny podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa. Jeśli przy dokonywaniu czynności przed organem rentowym osoba zainteresowana otrzymaniem renty lub świadek, mający pełną zdolność do czynności prawnych, nie są w stanie złożyć stosownego podpisu, czyni to inna upoważniona przez zainteresowanego osoba. Wymaga się, aby była ona nieograniczona w zdolności do czynności prawnych.

Taka osoba składa oświadczenie o przyczynach, które uniemożliwiają złożenie podpisu przez zainteresowanego lub świadka. Podaje przy tym swoje dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, a jeżeli nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji).

Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy

Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy >>> Pobierz Wniosek ERN ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia wzór wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy w postaci formularza ERN. Należy wypełnić go czytelnie, wielkimi literami, długopisem o niebieskiej lub czarnej barwie tuszu. Nie powinno być żadnych wątpliwości co do prawidłowości podanych danych.


We wniosku należy zawrzeć poniższe informacje:

  • dane osobowe i adresowe,
  • zakres wniosku,
  • oświadczenia wnioskodawcy,
  • liczba załączników,
  • sposób odbioru odpowiedzi i wypłaty świadczenia,
  • data sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy. 

Warto podać we wniosku numer telefonu, co w razie problemów ułatwi kontakt ZUSu z wnioskodawcą.

Załączniki do wniosku o rentę

Zgodnie z wytycznymi ZUS do wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy należy załączyć:

1. dokumenty potwierdzające:

  • datę urodzenia (w przypadku osobistego składania wniosku wystarczy, przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość np. paszport lub dowód osobisty);
  • okresy składkowe i nieskładkowe;
  • wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia, przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń, dla uproszczenia nazywane są zarobkami,
  • okoliczności niezbędne do ustalenia świadczeń przysługujących z zagranicznych instytucji ubezpieczeniowych, jeżeli to wynika z umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (np. dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą, numer ubezpieczenia za granicą).

2. zaświadczenie o stanie zdrowia (Zaświadczenie OL-9);

    1. wywiad zawodowy sporządzony przez pracodawcę (płatnika składek) – jeżeli zainteresowany pozostaje w zatrudnieniu (Wywiad zawodowy OL-10).

Dokumenty, które potwierdzają okresy zatrudnienia, inne okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość wynagrodzenia załącza się w oryginale. Można również przedstawić odpisy wskazanych dokumentów poświadczone przez notariusza lub pełnomocnika (tylko w przypadku, gdy jest to adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy lub doradca podatkowy).

ZUS zwraca oryginały dokumentów na wniosek zainteresowanego.

Okres pobierania świadczenia

Rentę z tytułu niezdolności do wykonywania pracy można pobierać bezterminowo bądź przez określony czas (renta stała i okresowa). W pierwszym przypadku prawo to ustanie w momencie ustalenia prawa do emerytury bądź na wniosek osoby zainteresowanej. W drugim przypadku prawo to ustanie z końcem okresu na jaki została przyznana. Okres ten wskazany jest w decyzji organu rentowego. Ponadto prawo do renty można utracić w razie ustania jakiegokolwiek z warunków wymaganych do przyznania prawa do omawianego świadczenia.

Prawo do renty po ustaniu z powodu ustąpienia niezdolności do pracy, przywraca się, gdy w okresie 18 miesięcy od ustania prawa do renty ubezpieczony ponownie stał się niezdolny do pracy (z wyjątkiem sytuacji ustalenia prawa do emerytury).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018, poz. 1270)

Prawo
Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

Bon senioralny - dla kogo 2150,00 zł miesięcznie? Na jakie usługi dla seniora?
27 kwi 2024

Wartość bonu senioralnego wyniesie maksymalnie 2150,00 zł, co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 roku. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia w przypadku, której jest możliwe zidentyfikowanie określonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego.

Tymczasowe aresztowanie. Czy na pewno tymczasowe?
26 kwi 2024

Pozbawienie wolności, umieszczenie kogoś w więzieniu jest naturalną karą za popełnienie ciężkiego przestępstwa. Realizuje ono wiele funkcji, między innymi daje poczucie sprawiedliwości. Jest to jednak czynione po przeprowadzeniu stosownego postępowania oraz skazaniu. Tymczasem  funkcjonuje też środek zapobiegawczy, który może odizolować od świata oskarżonego, podejrzanego, czyli osobę, co do której dopiero toczy się postępowanie karne i nie wiadomo jeszcze czy zasługuje ona na jakąkolwiek karę. 

pokaż więcej
Proszę czekać...