REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi średnia wysokość emerytury w Polsce?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ile wynosi średnia wysokość emerytury w Polsce? / fot. Shutterstock
Ile wynosi średnia wysokość emerytury w Polsce? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS podał , ile wynosi średnia wysokość brutto pobieranych w Polsce emerytur i rent. Sprawdź, jaka kwota trafia co miesiąc w ręce najstarszych Polaków w 2019 r.

2236,84 złotego - tyle wyniosło przeciętne miesięczne świadczenie emerytalno-rentowe brutto w pierwszym półroczu 2019 roku. To wzrost o 4,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Tak wynika z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły o wskaźnik waloryzacji 102,86 procent, nie mniej jednak niż o kwotę 70 złotych. W efekcie najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rodzinna wynosi 1100 złotych brutto (wcześniej było to 1029,80 złotego). Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła z 772,35 do 825 złotych.

ZUS wyjaśnił, że najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń niezmiennie jest coroczna waloryzacja.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Polecamy: PPK dla pracownika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Bieżący rok jest drugim z rzędu, kiedy wskaźnik waloryzacji przekroczył poziom 102,0 procent" - wskazano.

Z raportu ZUS wynika także, że boom na przechodzenie na emeryturę w obniżonym wieku jest już za nami. Liczba nowo przyznanych emerytur w pierwszym półroczu 2019 roku wyniosła 132,8 tys. i była niższa
o 27,4 proc. od liczby nowo przyznanych emerytur w ubiegłym roku. Jednocześnie skutki reformy emerytalnej są widoczne gołym okiem.

W sumie w czerwcu 2019 r. ZUS wypłacił 7 696,3 tys. rent i emerytur. Jest to o 111,6 tys. więcej niż w czerwcu 2018 r.

Koszty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu 2019 roku wyniosły 129,2 mld zł, co stanowi 52,5 proc. kosztów zaplanowanych na 2019 r. Kwota ta jest o 15,5 mld zł większa
niż przed rokiem.

Jak informuje ZUS to właśnie wypłaty rent i emerytur stanowią największy koszt FUS. W analizowanym okresie ZUS wydał na ten cel 114,3 mld zł, czyli 53,5 proc. kosztów zaplanowanych
na ten rok. Przez rosnącą liczbę świadczeń emerytalnych oraz ich waloryzację, ale przede wszystkim wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów kwota ta była o 15 proc. wyższa od
wydatkowanej przed rokiem.

Kondycja finansowa ZUS

Mimo wzrostu kwot świadczeń wypłacanych przez ZUS, Zakład ocenia swoją sytuacją finansową pozytywnie. Jak czytamy w raporcie:

REKLAMA

Pierwsza połowa 2019 roku charakteryzowała się bardzo dobrą sytuacją finansową FUS. Przychody własne Funduszu Ubezpieczeń Społecznych utrzymywały się na wysokim poziomie, co wynikało z dobrej sytuacji na rynku pracy. Pomimo wzrostu wydatków spowodowanego wypłatą w maju br. osobom pobierającym świadczenia emerytalne i rentowe tzw. „trzynastek”, sytuacja finansowa Funduszu pozostaje pozytywna.

Wydatki ZUS w pierwszym półroczu 2019 roku w 76,3 proc. były pokrywane z bieżących składek. Na wysokie wpływy ze składek, zdaniem ZUS, miały wpływ dwa główne czynniki: dobra sytuacja gospodarcza (wzrost zatrudnienia i wzrost wynagrodzeń) a także działania uszczelniające system poboru składek, dzięki której wzrosła dyscyplina wśród płatników składek.

Nie bez znaczenia w budżecie ZUS jest duża liczba obcokrajowców pracujących w Polsce. Na koniec czerwca 2019 roku w ZUS było zarejestrowanych 644 342 obcokrajowców, czyli o 19,1 proc. więcej niż w czerwcu 2018 r. oraz o 13,1 proc. więcej w porównaniu do stanu na koniec 2018 r. Około 58 proc. z nich to pracownicy, 3 proc. prowadzi działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia. Największą grupę (75,0 proc.) stanowili obywatele Ukrainy – w czerwcu ich liczba wyniosła 483 266 osób, tj. o 19,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. oraz o 14,9 proc. więcej niż w grudniu 2018 r.

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA