Rozwód w 2019 r. - planowane zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Rozwód./ Fot. Fotolia
Planowane na 2019 r. zmiany, dotyczące rozwodów, będą zmierzały do pojednania małżonków. Pojawi się rodzinne postępowanie informacyjne. Kogo będą dotyczyły nowe przepisy? Co zmieni się w zakresie opłat?

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw zawiera ważne zmiany w zakresie rozwodów i separacji. Ważną rolę odegra mediacja, której celem będzie pojednanie małżonków. Możliwość orzeczenia o opiece naprzemiennej będzie wynikała wprost z przepisów.

Projektowana nowelizacja jest obecnie na etapie opiniowania. Przepisy, dotyczące rozwodów mają obowiązywać po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Sprawy rozwód i o separacje, które zostały wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów będą rozpatrywane według „starych” zasad.

Polecamy serwis: Rozwody

Rodzinne postępowanie informacyjne

Rozwód i separację będzie poprzedzało rodzinne postępowanie informacyjne.

Celem takiego postępowania ma być pojednanie małżonków, a w braku możliwości takiego pojednania – wypracowanie porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, kontaktach rodziców z dziećmi oraz wysokości, w jakiej każdy z małżonków będzie obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Postępowania – za zgodą stron – będzie mogło obejmować również wypracowanie porozumienia w zakresie spornych kwestii dotyczących spraw majątkowych podlegających rozstrzygnięciu w wyroku orzekającym rozwód lub separację.

Rodzinne postępowanie informacyjne jest przewidziane jedynie dla małżeństw posiadających wspólne małoletnie dzieci. Nie będzie jednak przeprowadzane, jeżeli jeden z małżonków został prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub małoletniego dziecka, chyba że pokrzywdzony małżonek złoży wniosek o przeprowadzenie postępowania.

Czynności w rodzinnym postępowaniu informacyjnym ma przeprowadzać sąd bez udziału ławników. Będzie to sąd okręgowy właściwy w sprawach o rozwód i o separację.

W trakcie trwającego miesiąc rodzinnego postępowania informacyjnego małżonkowie powinni wyjaśnić sobie problemy i dojść do porozumienia w kwestiach, dotyczących dzieci.

Małżonkowie zostaną pouczeni o skutkach społecznych rozpadu małżeństwa, w szczególności dla małoletnich dzieci.

Wniosek o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego będzie wolny od opłat

Pozew o rozwód lub o separację, do którego nie dołączono odpisu o umorzeniu rodzinnego postępowania informacyjnego sąd potraktuje jako wniosek o wszczęcie tego postępowania.

Po złożeniu wniosku o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego sąd zarządzi:

- wezwanie stron do udziału w posiedzeniu informacyjnym;

- przeprowadzenie mediacji rodzinnej;

- wyznaczenie mediatora.

Posiedzenie informacyjne ma być obowiązkowe, natomiast mediacja nieobowiązkowa. W toku posiedzenia informacyjnego strony będą musiały potwierdzić mediatorowi osobiste zapoznanie się z pouczeniem o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa.

Mediacja rodzinna powinna trwać jeden miesiąc

Na zgodny wniosek stron sąd będzie mógł przedłużyć ją o czas określony nie dłuższy niż kolejne 6 miesięcy.

W przypadku zawarcia ugody w rodzinnym postępowaniu informacyjnym, postępowanie dowodowe można będzie ograniczyć jedynie do ustalenia przesłanki trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Zawieszenie postępowania rozwodowego ma być możliwe w każdym przypadku, gdy będą istniały widoki na utrzymanie pożycia małżeńskiego. Obecnie istnieje możliwość jednorazowego zawieszenia procesu.

Projektowane przepisy mają uniemożliwiać wszczęcie odrębnych spraw o zaspokojenie potrzeb rodziny i o alimenty oraz w zakresie władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi w trakcie trwania rodzinnego postępowania informacyjnego.

Piecza naprzemienna w wyroku rozwodowym

Możliwość orzekania przez sądy o pieczy naprzemiennej w wyroku rozwodowym ma zostać wprost wskazana w ustawie. W pierwszej kolejności o sposobie wykonywania tej władzy będą decydowali rodzice. W przypadku braku porozumienia rozstrzygnie sąd.

Sąd będzie mógł powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom oraz określić, iż dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach.

Możliwe będzie także powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

Opłaty i koszty

Zwrot połowy opłaty będzie możliwy w razie orzeczenia o separacji na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie. Nie będzie możliwe – tak jak dotychczas – uzyskanie takiego zwrotu w przypadku spraw o rozwód.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 2016 r. sądy wydały 37 288 orzeczeń rozwodowych, dotyczących małżeństw posiadających wspólne małoletnie dzieci.

Polecamy serwis: Rozwody

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...