reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > Rodzinne postępowanie informacyjne - projektowane zmiany

Rodzinne postępowanie informacyjne - projektowane zmiany

Rodzinne postępowanie informacyjne ma przeciwdziałać pochopnemu podejmowaniu decyzji o rozwodzie i pomóc małżonkom w podjęciu kluczowych decyzji związanych z opieką nad dziećmi. Jakie rozwiązania przewiduje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości?

Reforma prawa rodzinnego

Rodzinne postępowanie informacyjne to nowa instytucja przewidziana w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.

Przedmiotowe zmiany mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt jest na etapie konsultacji publicznych.

Zgoda przede wszystkim

Postępowanie ma na celu pojednanie małżonków, a w braku możliwości takiego pojednania wypracowanie porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, kontaktach rodziców z dziećmi oraz wysokości alimentów.

Za zgodą małżonków w ramach postępowania możliwe będzie także wypracowanie wspólnego porozumienia w kwestii podziału majątku.

Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód lub separację.

Co do zasady obowiązek uczestnictwa w nim ma dotyczyć jedynie tych małżonków, którzy posiadają wspólne małoletnie dzieci.

Przepisy dotyczące postępowania nie będą miały jednak zastosowania, jeżeli przed wniesieniem pozwu o rozwód lub o separację małżonek został prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub małoletniego dziecka albo przedstawiono mu zarzut popełnienia takiego czynu. W takiej sytuacji z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania informacyjnego może wystąpić małżonek pokrzywdzony.

Wniosek o przeprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego ma być wolny od opłat. Państwo poniesie również koszty samego postępowania.

Pomoc mediatora

Główną rolę w rodzinnym postępowaniu informacyjnym ma pełnić mediator.

Na początku sąd pouczy strony o:

1) indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa, w tym w szczególności dla nich i ich wspólnych małoletnich dzieci;

2) działaniach, które strony powinny podjąć dla utrzymania małżeństwa lub zawarcia porozumienia w wyniku rodzinnego postępowania mediacyjnego, w szczególności skorzystanie z mediacji, terapii lub innej formy wsparcia rodziny;

3) skutkach prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo popełnione na szkodę drugiego małżonka lub małoletniego dziecka albo postawienia zarzutów w którejkolwiek z tych spraw, dla rodzinnego postępowania informacyjnego.

Pouczenie takie nastąpi podczas posiedzenia informacyjnego przeprowadzanego z udziałem mediatora.

Kolejny kroki to mediacja rodzinna. Nie będzie ona obowiązkowa, jeżeli małżonkowie podczas posiedzenia informacyjnego potwierdzą mediatorowi osobiste zapoznanie się z pouczeniem o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa.

Mediacja rodzinna ma trwać nie dłużej niż miesiąc, licząc od posiedzenia informacyjnego.

Na wniosek mediatora, za zgodą stron czas trwania mediacji może zostać wydłużony maksymalnie na kolejnych 6 miesięcy.

W czasie trwania rodzinnego postępowania informacyjnego nie będzie można wszcząć odrębnego postępowania dotyczącego władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron, o ustalenie kontaktów z nimi, o zaspokojenie potrzeb rodziny oraz o alimenty pomiędzy małżonkami albo pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (etap legislacyjny - konsultacje publiczne)

Polecamy serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama