Odrzucenie spadku po 6 miesiącach

Ilona Ferens- prawnik
rozwiń więcej
W razie uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku sąd przeprowadza rozprawę, na której ustala czy zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby.
W kwietniu 2008r zmarł niespodziewanie mój brat z którym nie utrzymywałam bliższych kontaktów. Żona brata zmarła rok wcześniej, nie mieli dzieci. O pogrzebie dowiedziałam się od znajomych kilka tygodni później. Ostatnio otrzymałam z sądu zawiadomienie o prowadzonej sprawie przeciwko spadkobiercom mojego brata w związku z zaciągniętymi przez niego kredytami. Jakie działania powinnam teraz podjąć aby nie odpowiadać za długi brata.

Problem niechcianego spadku może być bardzo dotkliwy zwłaszcza jeżeli nie zainteresujemy się tym w odpowiednim czasie.

Czynności związane ze spadkobraniem reguluje kodeks cywilny (Dz.U.64.16.93 ze zm.) Każdy spadkobierca ma 6 miesięcy od chwili kiedy dowiedział się o śmierci spadkodawcy na złożenie oświadczenia (przed sądem lub notariuszem) o przyjęciu lub odrzuceniu spadku,. Jeżeli zdecydujemy się na przyjęcie spadku zawsze możemy określić sposób w jaki to przyjęcie nastąpi, wprost (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi ) lub z dobrodziejstwem inwentarza. Ten drugi sposób chroni osobę dziedzicząca spadek w sytuacji gdy długi spadkowe znacznie przekraczają jego wartość.

W przypadku gdy nie zostanie złożone oświadczenie o sposobie przyjęcia spadku jest to jednoznaczne z przyjęciem spadku wprost. Nie dotyczy to

1) osób poniżej 13 roku życia,

2) osób, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia,

3) osób prawnych.

W tych przypadkach brak oświadczenia oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W opisanym wyżej przypadku mamy przykład zaniedbania złożenia oświadczenia o przyjęciu/odrzuceniu spadku w terminie przewidzianym przez kodeks cywilny. Oznacza to przyjęcie spadku razem ze wszystkimi jego długami. Spadkobierczyni będzie odpowiadała za zaciągnięte przez brata kredyty całym swoim majątkiem.

Jedyną szansą na uwolnienie się od skutków takiego zaniedbania jest powołanie się na swoja niewiedzę w zakresie istnienia jakichkolwiek zobowiązań spadkodawcy.

Zobacz również: Jak można przyjąć spadek

Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia

Zgodnie z art.1019 kc jeżeli osoba, która złożyła oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku działała pod wpływem błędu może uchylić się od skutków prawnych takiego oświadczenia. W analogiczny sposób może postąpić osoba która takiego oświadczenia nie złożyła co spowoduje unieważnienie prostego przyjęcia spadku.

Błąd musi dotyczyć treści czynności prawnej oraz być istotny. Przykładowo może to dotyczyć osoby spadkodawcy, tytułu powołania lub przedmiotu spadku. W tej ostatniej sytuacji chodzi o brak wiedzy o rzeczywistym stanie majątku spadkowego, z tym zastrzeżeniem, że nie jest on wynikiem braku staranności po stronie spadkobiercy.

W razie uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku sąd przeprowadza rozprawę, na której ustala czy w konkretnej sprawie oświadczenie zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby. Spadkobierczyni musi udowodnić ze zrobiła wszystko aby dowiedzieć się jak wygląda rzeczywisty stan spadku. Sąd po przeprowadzeniu rozprawy zmienia z urzędu postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Uchylenie się nie jest możliwe, jeżeli brak wiedzy o rzeczywistym stanie majątku spadkowego jest wynikiem braku staranności spadkobierców.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Prawo
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...