reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Jak można przyjąć spadek

Jak można przyjąć spadek

Spadkobierca ma 3 możliwości – może przyjąć spadek wprost, przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, lub spadek odrzucić. W niniejszym tekście porównam czym różni się przyjęcia spadku wprost, od przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie – wiadomości ogólne

Spadkobranie nie jest co do zasady automatyczne. Owszem, spadkobierca staje się nim w momencie śmierci spadkodawcy. Może jednak zadecydować o tym w jaki sposób i czy w ogóle przyjąć spadek. Ma to istotne znaczenie w przypadku dużych długów spadkodawcy.

Przyjęcie spadku stanowi oświadczenie woli spadkobiercy, które można złożyć przed sądem (trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku) oraz przed notariuszem. Termin i warunki zostaną szczegółowo opisane w dalszej części tekstu.

1. Przyjęcie wprost.

Przyjęcie spadku wprost (przyjęcie proste) – oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń- w szczególności bez ograniczenia długów spadkowych.

Przyjęcie wprost, oznacza że spadkobierca (spadkobiercy) odpowiadają za wszystkie długi spadkowe i to cały swoim majątkiem. Oznacza to, że jeśli długi spadkodawcy przekraczają wartość spadku – spadkobierca musi je spłacać.

Zmarły Stanisław Kowalski pozostawił po sobie nieliczne aktywa i bardzo pokaźne długi. Wartość przedmiotów spadku wyniosła 10.000 zł, pozostała część majątku była systematycznie przejmowana przez wierzycieli. Jego zadłużenie na dzień śmierci wyniosło 100.000 zł. Pozostawił dwóch synów – jedynych spadkobierców. Synowie przyjęli spadek wprost. Oznacza to dla nich, że muszą wspólnie spłacić wszystkie długi ich ojca – wierzyciele mogą domagać się spłaty całości od każdego z nich.

Zobacz: Wszystko o odrzuceniu spadku

2. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.

Pod tą „niefrasobliwą” nazwą, odnajdujemy bardzo istotne uprawnienie spadkobiercy. W sposób znaczący ogranicza ono jego odpowiedzialność za długi spadkowe.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność za długi spadkodawcy tylko do wysokości wartości spadku. Oznacza to że spadkobierca nie odda wierzycielom spadkodawcy więcej, niż otrzymał z tytułu dziedziczenia.

Zmarły Stanisław Kowalski pozostawił po sobie nieliczne aktywa i bardzo pokaźne długi. Wartość przedmiotów spadku wyniosła 10.000 zł, pozostała część majątku była systematycznie przejmowana przez wierzycieli. Jego zadłużenie na dzień śmierci wyniosło 100.000 zł. Pozostawił dwóch synów – jedynych spadkobierców Synowie przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Zważywszy na wartość przysporzenia – 10.000 zł – tylko do takiej wysokości odpowiadają przed wierzycielami swojego ojca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyjęcie spadku wprost (przyjęcie proste) – oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń.
Przyjęcie spadku wprost (przyjęcie proste) – oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama