REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak można przyjąć spadek

Przyjęcie spadku wprost (przyjęcie proste) – oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń.
Przyjęcie spadku wprost (przyjęcie proste) – oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spadkobierca ma 3 możliwości – może przyjąć spadek wprost, przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, lub spadek odrzucić. W niniejszym tekście porównam czym różni się przyjęcia spadku wprost, od przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza.

Przyjęcie – wiadomości ogólne

REKLAMA

Spadkobranie nie jest co do zasady automatyczne. Owszem, spadkobierca staje się nim w momencie śmierci spadkodawcy. Może jednak zadecydować o tym w jaki sposób i czy w ogóle przyjąć spadek. Ma to istotne znaczenie w przypadku dużych długów spadkodawcy.

Przyjęcie spadku stanowi oświadczenie woli spadkobiercy, które można złożyć przed sądem (trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku) oraz przed notariuszem. Termin i warunki zostaną szczegółowo opisane w dalszej części tekstu.

1. Przyjęcie wprost.

Przyjęcie spadku wprost (przyjęcie proste) – oznacza, że spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń- w szczególności bez ograniczenia długów spadkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie wprost, oznacza że spadkobierca (spadkobiercy) odpowiadają za wszystkie długi spadkowe i to cały swoim majątkiem. Oznacza to, że jeśli długi spadkodawcy przekraczają wartość spadku – spadkobierca musi je spłacać.

Zmarły Stanisław Kowalski pozostawił po sobie nieliczne aktywa i bardzo pokaźne długi. Wartość przedmiotów spadku wyniosła 10.000 zł, pozostała część majątku była systematycznie przejmowana przez wierzycieli. Jego zadłużenie na dzień śmierci wyniosło 100.000 zł. Pozostawił dwóch synów – jedynych spadkobierców. Synowie przyjęli spadek wprost. Oznacza to dla nich, że muszą wspólnie spłacić wszystkie długi ich ojca – wierzyciele mogą domagać się spłaty całości od każdego z nich.

Zobacz: Wszystko o odrzuceniu spadku

2. Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza.

Pod tą „niefrasobliwą” nazwą, odnajdujemy bardzo istotne uprawnienie spadkobiercy. W sposób znaczący ogranicza ono jego odpowiedzialność za długi spadkowe.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność za długi spadkodawcy tylko do wysokości wartości spadku. Oznacza to że spadkobierca nie odda wierzycielom spadkodawcy więcej, niż otrzymał z tytułu dziedziczenia.

REKLAMA

Zmarły Stanisław Kowalski pozostawił po sobie nieliczne aktywa i bardzo pokaźne długi. Wartość przedmiotów spadku wyniosła 10.000 zł, pozostała część majątku była systematycznie przejmowana przez wierzycieli. Jego zadłużenie na dzień śmierci wyniosło 100.000 zł. Pozostawił dwóch synów – jedynych spadkobierców Synowie przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Zważywszy na wartość przysporzenia – 10.000 zł – tylko do takiej wysokości odpowiadają przed wierzycielami swojego ojca.

Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza wiąże się z koniecznością wykonania przez komornika spisu i oszacowania przedmiotów wchodzących w skład spadku – co wiąże się z pewnymi kosztami.

Dobrodziejstwo inwentarza nie oznacza ograniczenia egzekucji tylko do przedmiotów wchodzących w skład spadku.

Np. w skład spadku wszedł samochód osobowy. Wierzyciele mogą domagać się spłaty w gotówce.

Termin złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku:

Termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku jest niestety uregulowany w sposób bardzo niejasny.

Kodeks cywilny w art. 1015 stanowi :

„Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”

Oznacza to, że początek terminu może być różny w zależności od okoliczności.

• Dla spadkobiercy ustawowego, który wie, że nie istnieje testament – data śmierci spadkodawcy, lub data w której się o niej dowiedział

• Dla spadkobiercy testamentowego- data ogłoszenia testamentu – chyba, że wiedział o swoim powołaniu – wówczas data śmierci spadkodawcy

• Dla spadkobiercy ustawowego, po obaleniu, lub stwierdzeniu nieważności testamentu – dzień w którym się o tym dowiedział.

Skutki nie złożenia oświadczenia w terminie:

 • Jeśli spadkobierca nie złożył oświadczenia w ww. terminie- uznaje się że przyjął spadek wprost.
 • Jeśli jednak spadkobierca jest osobą prawną (np. fundacją) lub nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych – czyli
  • Małoletni (dzieci)
  • Osoby ubezwłasnowolnione (lub wobec których może być orzeczone ubezwłasnowolnienie)
 • Lub jeśli choć jeden ze spadkodawców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza
 • Uznaje się, że przy braku oświadczenia, przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Sposób złożenia oświadczenia:

Oświadczenie o przyjęciu spadku może być złożone:

 • przed sądem w trakcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku:
 • ustnie do protokołu
 • pisemnie z podpisem notarialnie poświadczonym.
 • przed notariuszem

Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku musi mieć formę pisemną z podpisem notarialnie poświadczonym.

UWAGA: Oświadczenia nie można odwołać - poza przypadkami działania w błędzie lub pod wpływem groźby.

Zobacz serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA

Odwołanie darowizny, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

300 zł na wyprawkę szkolną. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Program ten umożliwia rodzicom i opiekunom składanie wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci.

REKLAMA