Jak sporządzić ważny testament

Testament powinno się opatrzyć datą - dzienną.
Sporządzając testament należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, które mogą odbić się na jego ważności. Dotyczy to zarówno formy jak i treści testamentu.

Stopień trudności: niski/średni – w zależności od konstrukcji

Koszt – 0 zł..

Wymagane dokumenty – brak.

Krok 1: Informacje ogólne dotyczące formy

Odręczność

Testament musi być spisany w całości odręcznie przez spadkodawcę. Niedopuszczalne jest sporządzenie testamentu przez inną osobę (poza tzw. testamentem allograficznym i ustnym) i opatrzenie jej jedynie podpisem spadkodawcy.

Niedopuszczalne jest również sporządzenie testamentu w za pomocą pisma maszynowego, czy to maszyny do pisania, czy komputera.

Powyższe obostrzenia mają za zadanie utrudnić możliwość fałszowania testamentu.

Zobacz również serwis: Spadki

Data

Testament powinno się opatrzyć datą – dzienną.

Nie jest to jednak niezbędne dla jego ważności - choć zalecamy jej wpisanie.

Może jednak być istotne w przypadku sporządzenia kolejnego testamentu w miejsce uprzedniego- pozwala to w sposób jednoznaczny określić ich kolejność.

Podpis

Podpis jest krytycznie ważny dla testamentu – powinien być również odręczny- nie musi być natomiast czytelny – powinien pozwolić na stwierdzenie czy dane oświadczenie złożyła właściwa osoba.

Nie jest niezbędne podpisanie się imieniem i nazwiskiem. Ważne jest aby podpis sugerował osobę.

Józef Nowakowski sporządził swój testament w formie listu, który następnie wysłał do swojego syna. Podpisał go „Twój Ojciec”. Dla kodeksu cywilnego jest to wystarczające – zwłaszcza jeśli z treści listu można ustalić odbiorcę – wówczas określenie „Twój ojciec” jest wystarczające.

Samodzielność

Nie można sporządzić wspólnego testamentu dla kilku osób – polskie prawo cywilne nie przewiduje takiej instytucji . Sporządzenie testamentu (testamentów ?) w ten sposób skutkuje ich nieważnością.

Małżeństwo p. Kowalskich z racji podeszłego wieku postanowiło wspólnie sporządzić testament, aby rozporządzić majątkiem znajdującym się we wspólności majątkowej. BŁĄD

Każde z nich powinno sporządzić oddzielny testament.

Zobacz również: Testament wspólny małżonków

Krok 2: Informacje ogólne dotyczące treści

Zakaz warunku i terminu

Nie można powołać spadkobiercy, z zastrzeżeniem warunku lub terminu. Wszelkie takie rozporządzenia są nieważne - a jeśli bez nich spadkodawca nie sporządziłby testamentu- sąd może unieważnić cały testament.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest, jest sytuacja w której warunek, lub termin spełnił się przed otwarciem spadku.

Józef K. powołał na spadkobiercę swojego syna, pod warunkiem, że ten wróci do Polski (przebywa w Irlandii). BŁĄD – nie można zawrzeć w testamencie warunku.

W zależności od tego w jaki sposób chcemy rozdysponować majątek po śmierci, można skorzystać z różnych instytucji przewidzianych w testamencie.

Ustanowienie spadkobiercy testamentowego

Możemy ustanowić spadkobiercą jedną lub kilka osób – do całości (zastępują wówczas niejako spadkobierców ustawowych) lub części (wówczas pozostała część jest dziedziczona na zasadach ogólnych) majątku.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności i bez żadnego nacisku, oświadczam, iż do całości spadku powołuję ………………

Tego typu testament, powoduje że od dziedziczenia zostają odsunięci spadkobiercy ustawowi, nie wskazani w testamencie.

Spadkobierca może również powołać kilku spadkobierców, rozdzielając pomiędzy nich określony udział w majątku.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności, oświadczam, iż powołuję do 1/3 spadku ………………………, i do 2/3 spadku ……………………..

Zapis

Porównaj szczegółowe opracowanie zapisu

Zapis pozwala zobowiązać spadkobierców do przekazania określonej osobie, określonego składniku majątku (np. samochodu, domu, określonej kwoty pieniędzy).

Po stronie zapisobiorcy powstaje roszczenie o wydanie rzeczy i przekazanie własności wobec spadkobierców.

Zapis można uzależnić od warunku, lub terminu.

Ja niżej podpisany ……………. , urodzony ………………….. w …………………. , świadomy podejmowanych czynności, oświadczam, iż wolą moją powołać do całości spadku mojego syna. Jednocześnie zobowiązuję go do przekazania samochodu marki Ford mojemu bratu.

Taka sytuacja oznacza, że spadkobiercy ustawowi muszą przekazać rzeczony samochód ( o ile znajdował się on w posiadaniu spadkodawcy w dniu jego śmierci) w drodze umowy.

Polecenie

Zobacz również: Czym jest polecenie

Polecenie ma na celu zobowiązanie określonej osoby do określonego zachowania, lub znoszenia jakiejś sytuacji (nie podejmowania działań).

Jeżeli polecenie nie ma na celu jedynie korzyść obciążonego poleceniem – nie musi go wykonywać i nikt nie może go do tego zobowiązać.

„ Zobowiązuję moją wnuczkę od podjęcia studiów wyższych na kierunku prawo, lub stosunki międzynarodowe”.

Jeśli jednak w wyniku polecenia, obciążony ma wykonywać określone świadczenia, na rzecz innej osoby, instytucji, lub które nie mają na celu wyłącznie jego korzyści – ich wykonania może domagać się każdy ze spadkobierców, oraz wykonawca testamentu.

Jeśli polecenie ma na względzie cele społeczne, może się jego domagać również właściwy organ administracji państwowej.

„Zobowiązuje mojego syna do przekazanie mojej kolekcji malarskiej w depozyt muzeum narodowego w Warszawie.”

Zobacz też: Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?

Krok 4: Podpis

Każdy testament musi być podpisany.

Krok 5: Zabezpieczenie testamentu.

Należy pamiętać o tym, że testament o którym nikt nie wie, może pozostać niewykorzystany. Warto sporządzony testament powierzyć zaufanej osobie i zobowiązać ją do ujawnienia testamentu w przypadku śmierci.

Zobacz również: Jak przechowywać testament?

Prawo
Nowacka: działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej od jesieni 2024 roku
29 kwi 2024

Od jesieni 2024 roku rozpoczynamy działania na rzecz szkoły międzypokoleniowej, szkoły otwartej, w której edukacja polega na włączaniu osób starszych - zapowiedziała minister edukacji Barbara Nowacka w Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.

Nie masz flagi na 2 maja? Sprawdź, gdzie możesz się po nią zgłosić w Warszawie
29 kwi 2024

W czwartek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, z tej okazji na warszawskim Ursynowie pracownicy urzędu będą rozdawali mieszkańcom flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej. 

Niedziela handlowa - Polacy podzieleni ws. handlu w niedzielę. Jest projekt ustawy łagodzącej ograniczenie
28 kwi 2024

Dzisiaj, 28 kwietnia jest niedziela handlowa. Z przeprowadzonych badań wynika, że Polacy są mocno podzieleni w sprawie handlu w każdą niedzielę. Jest też projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Służby mundurowe: Rząd nie przywrócił emerytur. Ale ustanowił pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych
28 kwi 2024

Politycy, zwycięskiej w dniu 15 października 2023 r. koalicji, obiecali: „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“ (konkret 77 w programie wyborczym KO). Obietnica ta na pewno nie zostanie zrealizowana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Co potem?

Papież Franciszek: nie zostawiajcie seniorów samych, nie wystarczą programy pomocy
27 kwi 2024

Papież Franciszek zaapelował, by nie pozostawiać osób starszych samych. Nie wystarcza opracowanie „programów pomocy” - mówił w sobotę podczas spotkania z 6 tysiącami seniorów i wnuków w Watykanie. Opowiadał o swoim dzieciństwie w Argentynie, spędzonym z dziadkami - włoskimi imigrantami.

Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnych bez rejestracji w PUP? Państwo woli przepłacać
28 kwi 2024

Od kilku lat jest zgłaszany postulat przyznania (na koszt państwa) ubezpieczenia zdrowotnego osobom bezrobotnym (na okres kilku miesięcy po jej utracie). Nie zostanie zrealizowany przez rząd w 2024 r. (i prawdopodobnie do końca bieżącej kadencji Sejmu).

Zaskoczenie przed majówką. Lepiej nie wchodzić do lasów obok Trójmiasta - zalecenie pomorskiego lekarza weterynarii
26 kwi 2024

W dniu 26 kwietnia 2024 r. pomorski lekarz weterynarii zalecił, aby nie wchodzić do trójmiejskich lasów. Powodem jest wykrycie u martwych dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Nie będzie widać naszego adresu IP. Schowa go Google. Reklamodawcy nas nie znajdą? Privacy Sandbox zamiast cookies
28 kwi 2024

Realizowany przez Google projekt Privacy Sandbox, który domyślnie ma zastąpić pliki cookies, ma na celu ochronę prywatności użytkowników w sieci. Tym razem Google chce schować nasz adres IP, przez co reklamodawcy nie namierzą naszej lokalizacji. Czy będzie lepiej? Według niektórych regulatorów niekoniecznie, bo rozwiązanie proponowane przez Google będzie „preferowało rozwiązania reklamowe technologicznego giganta”. 

3 milionom Polaków grozi grzywna 5000 zł. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć kary
26 kwi 2024

W bieżącym roku ponad trzy miliony Polaków staną przed koniecznością uzyskania nowego dowodu osobistego. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Pozostałe przypadki to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument. Czy Twój dowód jest wciąż ważny? Sprawdź to już teraz!

Kiedy można stracić prawo do zasiłku chorobowego?
26 kwi 2024

Na wstępie odróżnić trzeba brak prawa do zasiłku chorobowego od jego utraty. W drugim wypadku prawo takie początkowo przysługuje, ale na skutek zachowań ubezpieczonego zdefiniowanych w art. 17 ustawy z 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa dochodzi do jego utraty.

pokaż więcej
Proszę czekać...