reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Jak przechowywać testament?

Jak przechowywać testament?

Testament powinien być odpowiednio przechowywany tak, aby ostatnia wola spadkodawcy została w pełni zrealizowana. Nawet po latach musi on być czytelny.

Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego, bezpieczniej jest spisać testament u notariusza. Dzięki temu będzie pewność, że testament został sporządzony w prawidłowy sposób, a ponadto notariusz nie tylko będzie przechowywał testament, ale również zagwarantuje jego bezpieczeństwo.

Zawsze warto poinformować o sporządzeniu testamentu, gdyż w przypadku nagłej śmierci może dojść do sytuacji, że nikt poza osobą sporządzającą testament nie będzie wiedział, że taki testament został spisany. Wówczas odnalezienie testamentu może okazać się bardzo trudne i z uwagi na to może dojść do dziedziczenia ustawowego z pominięciem ostatniej woli spadkodawcy.

Testament własnoręczny nie może być zapisem sporządzonym na komputerze.

Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela.

Zobacz: Jakie przepisy stosuje się przy dziedziczeniu gospodarstw rolnych?

Odwołanie testamentu

Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień. Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.

O sporządzeniu testamentu warto poinformować osobę, która wzbudza zaufanie sporządzającego testament, czy też osobę bliską. Można również poinformować o sporządzeniu testamentu osobę, która nie jest ujęta w testamencie, np. przyjaciel domu. Jest to dobre rozwiązanie z uwagi na to, że szanse na wykonanie ostatniej woli osoby sporządzającej testament będą większe. Takiej osobie można również powierzyć przechowywanie testamentu

Testament powinien być odpowiednio przechowywany tak, aby ostatnia wola spadkodawcy została w pełni zrealizowana i nawet po latach musi być czytelny.

Zobacz serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama