reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?

Który z pozostawionych testamentów jest wiążący?

Gdy spadkobierca pozostawił kilka testamentów pojawiają się komplikacje z prawidłowym podziałem masy spadkowej. Jak ocenia się, który z testamentów powinien być wiążący?

Otwarcie testamentów

W chwili śmierci spadkodawcy dochodzi do otwarcia testamentu. W przypadku, gdy jest kilka testamentów, to osoby je posiadające, muszą złożyć je w sądzie, gdy dowiedzą się o śmierci ich autora. Jeżeli zaniedbają ten obowiązek odpowiadają za szkodę, jaką wyrządzą.

Wszystkie dostarczone testamenty zostają otwarte i ogłoszone. Sąd bada, czy otwarte i ogłoszone testamenty są ważne i czy nie zostały odwołane. Po otwarciu sąd ustala, kto jest spadkobiercą i stwierdza nabycie przez niego spadku.

Sąd nie otworzy lub nie ogłosi testamentu, jeżeli nie zostanie mu przedstawiony dowód śmierci spadkodawcy.

O otwarciu i ogłoszeniu testamentu sąd powiadomi te osoby, których dotyczą zawarte w testamencie rozporządzenia.

Przy istnieniu kilku testamentów sąd ustala, którzy spadkodawcy zawarci w testamentach będą dziedziczyć. W tym celu stwierdza, który testament jest ważny i czy nie został odwołany.

Zobacz: Jak przechowywać testament?

Odwołanie testamentu

Odwołanie testamentu można dokonać na kilka sposobów. Spadkodawca może sporządzić nowy testament, zniszczyć dokument zawierający jego oświadczenie lub pozbawić go cech, od których zależy jego ważność oraz dokonać w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Szczególnie pierwszy sposób odwołania testamentu – sporządzenie nowego, prowadzi do pozostawienia kilku testamentów jednego spadkodawcy. Dla tego bardzo istotnym elementem jest oznaczenie daty sporządzenia. Jeżeli nowy testament nie ma wzmianki o odwołaniu testamentu poprzedniego, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.

Do dziedziczenia powołani są ci spadkobiercy, którzy są wskazani w ważnym i nieodwołanym testamencie.

Kontrowersje budzi kwestia, czy odwołany testament przywraca moc prawną wcześniejszego testamentu. Można odnaleźć głosy pozytywne i negatywne wobec obu stanowisk.

Zobacz serwis: Spadki

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co w sytuacji, gdy spadkobierca pozostawił kilka testamentów?
Co w sytuacji, gdy spadkobierca pozostawił kilka testamentów?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama